DOLAR 15,9718 0.8%
EURO 16,9047 0.35%
ALTIN 947,280,74
BITCOIN %
İstanbul
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bu şirket 3 milyarlık geri alım yapıyor! hisse nasıl etkilenecek?

Bu şirket 3 milyarlık geri alım yapıyor! Hisse nasıl etkilenecek?

ABONE OL
10/03/2022 10:46
bu şirket 3 milyarlık geri alım yapıyor! hisse nasıl etkilenecek?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket 3 milyarlık geri alım yapıyor! Hisse nasıl etkilenecek? Bu dev şirket 3 milyarlık pay geri alımı yapıyor! Bu durum hisse fiyatını nasıl etkileyecek?

Bu şirket 3 milyarlık geri alım yapıyor! Hisse nasıl etkilenecek? Arçelik A.Ş. başlatmış olduğu geri alım süreci nasıl gidiyor?

01.07.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 09.03.2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir.

09.03.2022 tarihinde 54,65 TL – 55,00 TL fiyat aralığından (ortalama 54,8128 TL) 800.000 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu ARCLK payları 55.394.044 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %8,1977)

Pay geri alım süreci başladığında piyasada 31,94 TL’den işlem görmeye başlayan hisse alım süreci devamında en son 54,812 TL’ye yükseldi. Pay alım süreci hisseyi nasıl etkiliyor?

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK)

SİMGE EREL

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 3 milyarlık geri alım 3 milyarlık geri alım

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP