DOLAR 18,0948 0.01%
EURO 18,3090 0.04%
ALTIN 1.021,360,00
BITCOIN 412259-2,08%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirket hissedarları dikkat dolaşımdaki pay oranı değişti!

Bu şirket hissedarları dikkat dolaşımdaki pay oranı değişti!

ABONE OL
14/06/2022 14:04
bu şirket hissedarları dikkat dolaşımdaki pay oranı değişti!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren bu şirket hissedarları dikkat dolaşımdaki pay oranları değişti. İşte yeni fiili dolaşımdaki pay oranları!

Bu şirket hissedarları dikkat dolaşımdaki pay oranı değişti! Fiili dolaşımdaki pay ne demek? Şirketler için ne anlama geliyor?

Endekslerde Kullanılan Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Değişiklikleri
Pay AdıFDPO (%)Geçerlilik Tarihi
AKMERKEZ GMYO815/06/2022
Bu şirket hissedarları

Dolaşımdaki Pay Oranı ne anlama geliyor?

Fiili dolaşımdaki pay oranı, pay piyasalarında işlem gören payların halka açıklık oranlarını gösterir. SPK tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) tarafından hesaplanarak ilan edilir.

SPK tarafından belirlenen esaslara göre;

a) Kamu tüzel kişiliğinin mülkiyetindeki
b) Şirket kurucuları ve yakın aile üyeleri (kurucu veya eşlerin üstsoy ve altsoyu, ikinci derece dahil yan soy hısımları) ile ilişkili kuruluşların (bağlı ortaklıklar, iş ortaklıkları, grup şirketleri, iştirakler vb.) sahip olduğu
c) Şirket sermayesinin %5 ve daha fazlasına sahip olan gerçek ve tüzel kişi ortakların sahip olduğu
d) Şirket Yönetim Kurulu üyeleri, üst düzey yöneticilerin ve yakın aile üyelerinin (üye ve yöneticilerin veya eşlerinin üstsoy ve altsoyu, ikinci derece dahil yan soy hısımları) sahip olduğu
e) Şirketlerin sandık ve vakıflarının mülkiyetindeki
f) Teminat olarak verilen
g) Hukuken kısıtlı olan ve alım satıma konu edilemeyen
h) Yasaklı
i) Hacizli paylar fiili dolaşımdaki pay oranı tanımı dışında tutulmaktadır.

Hissenin Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Neden Önemlidir?

Konuyu daha somut anlatmak ve tüm okurlarca daha net anlaşılabilmesi amacıyla bazı örnekler üzerinden anlatım yapalım. Şimdi Beyaz isimli 100 milyon TL sermayeye sahip olan bir şirket olduğunu varsayalım.

Bu şirket borsaya girmek yani artık halka açılmak istiyor. Halka açılabilmenin üç yolu vardır;

  1. Mevcut payların satışını yapmak suretiyle halka arz
  2. Sermaye artırmaya gitmek suretiyle halka arz
  3. Yine her iki yönteminde kullanılması suretiyle halka arz

Şimdi Beyaz isimli şirket sermaye artırım metodunu tercih ederek halka açılmaya karar vermiş olsun. Bu durumda şirket ilk olarak ne kadar bir miktarda sermaye artırımı yapacağını kendi içerisinde belirlemelidir. Bunu belirledikten sonra şirket esas sözleşmesi düzenlenir.

Mevcut olan sermayesi 100 milyon TL olarak belirtilmişti. Artırım içinde 30 milyon TL daha yani yüzde 30 seviyesinde bir miktar yapılmış olsun.

Bu durumda Beyaz şirketi bir aracı kurumla anlaşma yapmalıdır. Bu anlaşma kapsamında bazı incelemeler yapılır. Bu incelemeler arasında gelir ve gider tablosu, geçmiş dönem bilanço ve şirket değerleme yöntemleri bulunur.

Akabinde izahname hazırlanması gerekir. Tüm bu gerekli olan prosedürler yerine getirildikten sonra şirket artık halka açılmak yani borsaya girmek için SPK’ya başvurur. Başvurusunun uygun görülmesi halinde halka arz edilmiş olur.

bu şirket hissedarları

İşte halka açıklık ve fiili dolaşım arasındaki fark kendisini burada hissettiriyor.

Bunu da bir örnekle anlatalım.

Şimdi Ali isimli bir şirket ortağının borsa üzerinden Beyaz şirketin hisselerinden alım yaptığını varsayalım. Bu alımda 1 milyon lot olsun.

Beyaz’ın ise 30 milyon lotu borsada işlem görmekteydi. Bu durumda ne oldu? 29 milyon lota bir düşüş oldu. Yani fiili dolaşım Ali’nin yaptığı bu alım nedeniyle 29 milyon lota düştü ve 1 milyon azaldı.

Ali, yapmış olduğu 1 milyon lot alımını Merkezi Kayıt Kuruluşu’na bildirdi ve süreci nihayete erdirdi.

Örnekte de görüldüğü üzere fiili dolaşım pay oranı değişirken halk açıklıkta bir değişiklik meydana gelmedi.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından bu şekilde bir kararın alınmasının en temel nedenlerinin başında şirket ortaklarının ve yakın derecede bulunan aile bireylerinin yapmış oldukları alım ve satımlarla ilgili olarak manipülasyonların önüne geçebilmektir.

Bunun en önemli nedeni büyük yatırımcıların küçük yatırımcıları ezmesinin önüne geçmektir. Bu yüzden düzenli olarak hissenin fiili dolaşımdaki pay oranının takip edilmesi yatırımcılar açısından büyük önem arz etmektedir.

bu şirket hissedarları

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz; Bu şirket hissedarları Bu şirket hissedarları Bu şirket hissedarları Bu şirket hissedarları

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP