DOLAR 16,1105 0.18%
EURO 17,3251 -0.02%
ALTIN 966,500,12
BITCOIN 4755001,26%
İstanbul
22°

AÇIK

03:41

İMSAK'A KALAN SÜRE

bu şirket kayıtlı sermaye tavanını yüzde 500 arttırdı!

Bu şirket kayıtlı sermaye tavanını yüzde 500 arttırdı!

ABONE OL
18/03/2022 14:38
bu şirket kayıtlı sermaye tavanını yüzde 500 arttırdı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket kayıtlı sermaye tavanını yüzde 500 arttırdı! Kamu Aydınlatma Platformunda yaptığı açıklamada bu şirket yüzde 500 kayıtlı sermaye tavanını arttırdı.

Bu şirket kayıtlı sermaye tavanını yüzde 500 arttırdı! KİLER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KLGYO) kayıtlı sermaye tavanını yüzde 500 oranında arttırdı.

Şirketimiz Yönetim Kurulu bugün tarihli toplantısında;

Şirket çıkarılmış sermayesinin kayıtlı sermaye tavanına ulaşılmış olması nedeniyle kayıtlı sermaye tavanının 7.000.000.000 TL’ye yükseltilmesine ve kayıtlı sermaye tavanı süresinin 2026 yılına kadar uzatılmasına,

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği (II-18.1) uyarınca esas sözleşmenin “Sermaye ve Paylar” başlıklı 8. Maddesinin ekte bulunan şekilde değiştirilmesine,

Esas sözleşme değişiklikleri için gerekli izinleri almak üzere Sermaye Piyasası Kurulu ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunulmasına, alınan izinleri müteakiben yapılacak ilk Genel Kurul’un onayına sunulmasına ve gerekli sair işlemlerin tamamlanmasına karar verilmiştir.

kayıtlı sermaye tavanı

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

SİMGE EREL

paraajansı 

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Osman altili

    Gene bedeli vatandaşa yüklediler ey spk hiç mi görmeyin yüzde 20 den fazla halka açık olan şirkete bedeli vermeyeceksini ki bol keseden para harcayan patronun cebinden çıksın bedeli bide tüm hisseleri A grubu Yapacan yönetimde seçme ve seçilme HAKKI verecen o zaman boş beleş patronları görürüm ben BUNLARIN hayatı bedava


HIZLI YORUM YAP