DOLAR 17,2150 -0.03%
EURO 17,5815 -0.02%
ALTIN 962,580,01
BITCOIN 3545562,32%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirket pay geri alımına başvurdu! bütçe 20 mi̇lyon!

Bu şirket Pay Geri alımına başvurdu! Bütçe 20 MİLYON!

ABONE OL
25/05/2022 20:45
bu şirket pay geri alımına başvurdu! bütçe 20 mi̇lyon!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket Pay Geri alımına başvurdu! Bütçe 20 MİLYON! KAP’da yaptığı bildirimde bu şirket Pay Geri Alım başvurusunda bulunduğunu açıkladı!

Bu şirket Pay Geri alımına başvurdu! Bütçe 20 MİLYON! MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. (MPARK)

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 25.05.2022 tarihli toplantısında

MPARK hissesinin pay piyasasındaki sağlıklı fiyat oluşumunun desteklenmesi, hisse fiyatının istikrarı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlanması, pay sahiplerini koruyarak onlara daha cazip uzun vadeli bir yatırım imkanı sunulması amacıyla;

1) Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-22.1 sayılı Geri Alınan Paylar Tebliği ile konuya ilişkin 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyuruları çerçevesinde 1 yıl süre ile pay geri alımı yapılmasına,

2) Geri alıma konu edilebilecek azami pay sayısının, Şirket’in çıkarılmış sermayesinin %10’una karşılık gelen 20.803.720,00- Türk Lirası nominal (her biri 1 Türk Lirası nominal değerinde 20.803.720,00- adet pay) olarak belirlenmesine,

3) Geri alım işleminin, yapılacak ilk genel kurul toplantısının gündemine alınarak, genel kurulda pay sahiplerinin bilgi ve onayına sunulmasına

karar verilmiştir.

Bu şirket Pay Geri alımına başvurdu! Bütçe 20 MİLYON!

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Bu şirket Pay Geri alımına başvurdu! Bütçe 20 MİLYON!

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

Bu şirket Pay Geri alımına başvurdu! Bütçe 20 MİLYON!

paraajansı

Bizleri sitemize abone olarak ve twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bu şirket Pay Geri alımına başvurdu! Bütçe 20 MİLYON!

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP