DOLAR 17,9630 0.05%
EURO 18,4004 0.53%
ALTIN 1.033,020,18
BITCOIN 425319-1,70%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

bu şirket sermaye tavanını 3 milyona yükseltti! tam 4 katına çıkardı!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Tam 4 katına çıkardı!

Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Tam 4 katına çıkardı!

ABONE OL
24/06/2022 21:52
bu şirket sermaye tavanını 3 milyona yükseltti! tam 4 katına çıkardı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Tam 4 katına çıkardı! Bu şirketten kayıtlı sermaye tavanına ilişkin açıklama yapıldı! Tüm detaylar haberimizde!

Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Tam 4 katına çıkardı!
AKSİGORTA A.Ş. (AKGRT)

KAP’da yapılan açıklama şu şekilde:

Yönetim Kurulu’nun 24.06.2022 tarihli toplantısında,

  1. Esas sermaye sistemi içerisinde Şirketimizin 612.000.000 TL olan mevcut sermayesinin 1.000.000.000 TL nominal değerde artırılarak 1.612.000.000 TL’ye çıkarılmasına ve 750.000.000 TL olan mevcut kayıtlı sermaye tavanı tutarının 3.000.000.000 TL’ye yükseltilerek geçerlilik süresinin 2022-2026 yıllarını kapsayacak şekilde uzatılmasına,
  2. Söz konusu hususlar doğrultusunda hazırlanan Esas Sözleşme’nin “Sermaye” başlıklı 8’inci maddesine ilişkin ekli tadil metninin kabulüne,
  3. Tadil metni için gerekli izin ve onayların alınması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunulmasına,
  4. Sermaye artırımına ilişkin hüküm ve koşulların ayrı bir yönetim kurulu kararı ile belirlenerek, gerekli izin ve onayların alınmasını takiben tadil metni ile beraber yapılacak ilk genel kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulmasına,

katılanların oybirliği ile karar vermiştir.

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Tam 4 katına çıkardı!

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

paraajansı 

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Tam 4 katına çıkardı!

Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti! Bu şirket sermaye tavanını 3 Milyona yükseltti!

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP