DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4382031,94%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirket sermayesini 1 milyar tl’ye çıkarttı!

Bu şirket sermayesini 1 milyar TL’ye çıkarttı!

ABONE OL
24/06/2022 15:38
bu şirket sermayesini 1 milyar tl’ye çıkarttı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre mevcut kayıtlı sermaye tavanının yükseltilme kararının gerekli mercilerce onaylandığı bildirildi. Şirketin mevcut sermayesi ne kadar kaç oranında artıracak? Bu şirket sermayesini 1 milyar TL’ye çıkarttı! Tüm detaylar haberimizde…

Bu şirket sermayesini 1 milyar TL’ye çıkarttı!

NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. NUGYO

Şirketin 29.04.2022 tarihinde Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde; 2022 – 2026 yılları için Şirket mevcut 400.000.000.- TL kayıtlı sermaye tavanının 1.000.000.000.- TL artırılması konusunda Şirket esas sözleşmesinin 7. maddesinin tadiline ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvuru Sermaye Piyasası Kurulu onaylanmıştır. Bu kapsamda 23.06.2022 tarihinde gerçekleştirilen 2021 yılı Olağan Genel Kurulunda şirketin kayıtlı sermaye tavanı artırımı ve izin süresinin uzatılması için Esas Sözleşmenin 7. maddesinin değiştirilmesi konusu görüşülerek kabul edilmiştir.

Mevcut Kayıtlı Sermaye Tavanı (TL)400.000.000
Yeni Kayıtlı Sermaye Tavanı (TL)1.000.000.000
sermayesini 1 milyar TL’ye çıkarttı

Kayıtlı Sermaye Nedir?

Kayıtlı sermaye, şirketlerin sermaye artırımı hususunda yönetim kuruluna tanınan yetkinin tavanı olarak ifade edilmektedir. Şirketin esas sözleşmesindeki hükme dayanan şirketin ilgili pay senetlerinden çıkarabileceği tavan sermaye miktarı kayıtlı sermaye olarak adlandırılmaktadır. İlgili tanımdan hareketle, belirlenen tavan miktardan daha fazla sermaye belirlenmek istenirse şirketin esas sözleşmesi üzerinde değişiklik yapması gerekmektedir. 

Bir diğer ifade ile, yönetim kurulu yetkisinin tavanını gösteren kayıtlı sermaye bir sınırdır. İlgili sınırın üzerinde bir sermaye miktarı belirlemesi için şirketlerin esas ana sözleşmesi bünyesinde değişikliğe gitmesi gerekmektedir. Yukarıdaki belirtilen tanımı daha net ifade etmek gerekirse, herhangi bir konu için harcama yapılacağı zaman şirketin yönetim kurulunun sermaye artırma hakkı mevcuttur. İlgili hak sayesinde şirketin yönetim kurulu sermaye artırımını gerçekleştirebilmektedir. İlgili sermaye, ele alınan üst limit diğer bir ifade ile çıkarılabilecek tavan sermaye miktarı şeklinde ifade edilmektedir. 

Kayıtlı Sermaye Sistemine Nasıl Geçilir?

Esas sermaye üstünden kayıtlı sermaye sistemi geçişi, Sermaye Piyasası Kanunu bünyesinde gerçekleştirilen değişiklikler ile beraber mümkün hale gelmiştir. Kayıtlı sermaye sistemine geçilebilmesi için gerekli olan bazı adımlar da bulunmaktadır. İlgili geçişin sağlanabilmesi için gerekli olan tüm adımların tamamlanması gerekmektedir. Sermaye Piyasası tarafından kanunun düzenlenmesinden önce bu sisteme geçiş mümkün değildi. İlgili kanun düzenlemesi ile birlikte kayıtlı sermaye sistemi içerisine geçişin önü açılmıştır. 

sermayesini 1 milyar TL’ye çıkarttı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP