DOLAR 18,0926 -0.01%
EURO 18,2556 -0.2%
ALTIN 1.020,59-0,07
BITCOIN 412339-2,13%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirket yatırımcısına temettü dağıtma kararı verdi!

Bu şirket yatırımcısına temettü dağıtma kararı verdi!

ABONE OL
01/06/2022 16:10
bu şirket yatırımcısına temettü dağıtma kararı verdi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Payları Borsa İstanbul’da işlem gören bu hisse temettü kararı açıkladı. Dağıtma oranı %11 Hangi şirket? Bu şirket yatırımcısına temettü dağıtma kararı verdi! Detaylar…

Bu şirket yatırımcısına temettü dağıtma kararı verdi!

BERKOSAN YALITIM VE TECRİT MADDELERİ ÜRETİM VE TİCARET A.Ş. BRKSN

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri II No:14.1 sayılı Tebliği hükümlerince belirlenen 2021 yılı hesap dönemine ilişkin toplam dağıtılabilir net kâr rakamının, temettü olarak çıkarılmış sermayemizi temsil eden hisse senetlerine sahip ortaklarımıza (Brüt ) % 11,4839 oranında (1 TL nominal bedelli hisse senedi için 0,1111 TL, 1.733.333,33 Toplam TL) temettünün nakit dağıtılmasına, 2021 yılı karından kalan tutar olan 10.341.814,57 TL nin olağanüstü yedek akçe olarak ayrılmasına karar verilmiştir.

yatırımcısına temettü
yatırımcısına temettü

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

milyonluk temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP