DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4702770,54%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bu şirketin hammadde ithalatını savaş nasıl etkileyecek?

Bu şirketin hammadde ithalatını savaş nasıl etkileyecek?

ABONE OL
28/02/2022 09:26
bu şirketin hammadde ithalatını savaş nasıl etkileyecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirketin hammadde ithalatını savaş nasıl etkileyecek? Borsada işlem gören bu şirketten Rusya ve Ukrayna için tedarik zincirindeki yeriyle alakalı açıklama geldi!

Bu şirketin hammadde ithalatını savaş nasıl etkileyecek?

Yatırımcılarımızdan gelen sorulara istinaden, Şirketimizin Rusya – Ukrayna arasında yaşanan gerginlik / askeri operasyonlardan nasıl etkilenebileceği hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

1) Ukrayna Menşeli ürün / hammadde tedarikimiz 2021 yılında toplam tedarik zincirimizin yaklaşık %5’ini oluşturmuştur. Gemi sanayi alanında faaliyetimizin artması, yerli tedarikçilerin payının büyümesi ve ayrıca ürün çeşitliliğindeki artışa bağlı olarak ilgili ülkeden ürün tedarikimiz son 5 yıl içinde %10’dan %5’in altına gerilemiştir. Bahsi geçen jeopolitik risklerin olmaması halinde Ukrayna menşeli ürün tedarikimizin toplam alımlarımız içindeki payının 2022 yılında %3’ün altına gerilemesi söz konusu olacaktı. Bununla birlikte yeni oluşan jeopolitik risklere bağlı olarak ilgili ülkeden alınan ürünlerin alternatif kaynaklardan neredeyse aynı maliyetlerle tedarik edilebileceği düşünülmektedir. Hali hazırda Ukrayna – Rusya gerginliğine bağlı olarak tedarik zincirimizde bir aksama öngörülmemektedir.

2) Şirketimiz yerli bazı yassı çelik entegre tesislerinden bir kısım yassı çelik hammadde tedarik etmekte olup; Rusya ve Ukrayna menşeli alternatiflerinin ülkemize girişinin azalmasını müteakip ilgili üretici ve benzeri bir kısım tedarikçilerimizin yassı ham çelik alımlarımızda fiyat artışı yapmaları söz konusu olabilir. Buna bağlı olarak öncelikle stoklarımızda bulunan ve ayrıca üretimde siparişimiz olan ürünlerin 2022 yılı ikinci çeyreğinde 6 – 8 Milyon TL civarında ek bir satış geliri yaratması ve karlılığımızı kısa vadede olumlu etkilemesi söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra 2022/3. ve 4. Çeyrek dönemlerde ise ilgili jeopolitik risklerin devam etmesi halinde yassı ham çelik tedarikimizde maliyet artışına bağlı olarak bir kısım ürünlerin karlılığında düşüş söz konusu olabilir.

3) Rusya ve Ukraynalı rakiplerimizin yurtiçinde ve ihracat pazarlarında faaliyetlerinin geçici süreyle askıya alınması Şirketimizin 2022 yılının kalan kısmında ilgili jeopolitik durum devam ettikçe ihracat açısından karlılığımızı ve satış miktarlarımızı olumlu yönde etkilemesi söz konusu olabilir.

4) Bahsi geçen jeopolitik risklere bağlı olarak artan enerji fiyatları hammadde tedarik maliyetimizi yükseltirken; artan çelik fiyatları da gelirlerimizi arttırabilir.

Sonuç olarak;

Tedarik zincirimiz içinde önemli bir pay sahibi olmayan bahsi geçen ülkelerin Şirketimizin faaliyetini aksatması söz konusu olmayıp; (ilgili risklerin AB, diğer Kıtasal Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’yi içine almaması halinde) ortaya çıkan ekonomik sonuçlarının artı ve eksileriyle Şirketimizin 2022 yılı faaliyetlerinde önemli bir olumlu / olumsuz etki yaratmayacağı öngörülmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bu şirketin hammadde ithalatını savaş nasıl etkileyecek?

Yükselen ÇELİK şirket hakkında

Yükselen Çelik A.Ş., Türkiye merkezli bir metalürji şirketidir. Şirket otomotiv, makine, kalıp, savunma ve imalat sektörlerine çelik dağıtımı, çeşitli ürünler ve ilgili hizmetler verme konusunda uzmanlaşmıştır. Şirketin ürünleri Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da dağıtılmaktadır.

YÜKSELEN ÇELİK A.Ş. (YKSLN)

SİMGE EREL

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Bu şirketin hammadde ithalatını savaş nasıl etkileyecek? hammadde ithalatını savaş

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP