DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3219400,17%
İstanbul
31°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirketten %2300 rekor bedelsiz kararı!

Bu şirketten %2300 rekor bedelsiz kararı!

ABONE OL
11/10/2021 00:28
bu şirketten %2300 rekor bedelsiz kararı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Payları Borsa İstanbul’da işlem gören bu şirket yönetim kurulu %2300 rekor bedelsiz kararı verdi. Bedelsiz kararı veren şirket hangisi? Tüm detaylar…

%2300 rekor bedelsiz kararı veren şirket Petrokent Turizm #PKENT

Şirket tarafından yapılan açıklamanın detaylarına göre şu bilgilere yer verildi.

Şirketimiz merkezinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında;

1.036.800,00(Birmilyonotuzaltıbinsekizyüz Türk Lirası) olan çıkarılmış sermayesinin; tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle; 23.846.400,00 (Yirmiüçmilyonsekizyüzkırkaltıbindörtyüz Türk Lirası) tutarında (%2300,00 oranında) artırılarak 24.883.200,00 (Yirmidörtmilyonsekizyüzseksenüçbin ikiyüz Türk Lirası) çıkarılmasına ve iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırımının gerçekleştirilmesi amacıyla bedelsiz pay olarak sermayeye ilave edilmesine, yapılacak Olağanüstü Genel Kurul’a teklifte bulunulmasına ve Kar Dağıtım Tablosunun ekteki gibi düzenlenmesine, Bu artırıma ilişkin ihraç belgesinin onaylanması için Sermaye Piyasası Kuruluna başvurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir. İç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırımına ilişkin başvuru evrakları en kısa süre içerisinde Sermaye Piyasası Kurulu’na gönderilecektir.

Petrokent Turizm Hakkında

PETROKENT TURİZM ANONİM ŞİRKETİ, tatil merkezlerinin yönetiminin yanı sıra turizm projeleri için gayrimenkul edinme ve geliştirme işi ile uğraşan Türkiye merkezli bir şirkettir. Türkiye’de Side ve Abant’ta sırasıyla Club Golden Beach ve Petroclub Abant Yayla Tatil Köyü adlarında iki resort otel işletmektedir. Club Golden Beach toplam 2600 yatak kapasiteli 632 evden oluşurken Petroclub Abant Yayla Tatil Köyü toplam 334 yatak kapasiteli 61 ev ve 60 süitten oluşmaktadır.

Hisse Performansı

Hisse son 15 gün içinde 1800 TL’den 3200 TL’ye yükselme başarısını gösterdi.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur. Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar. Hisse fiyatında yaşanan düşüş, aynı hissenin satılma ihtimalini artırıcı bir etkiye yol açar. Bu sayede toplu halde satışı zor olan hisselerin ayrı ayrı gelir kaynağına dönüşmesi mümkün olur. Artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde de yükseliş yaşanmaz. Ancak piyasa içerisindeki aktifliği belirgin düzeyde artış gösterir. Şirkete doğrudan bir katkısı gözükmeyen yöntem, dolaylı yollardan alıcı ve satıcılar için gerekli düzenlemeleri en uygun biçimde gerçekleştirir.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır. Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir. Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar. Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir. Yıllar içerisinde büyüyen ve gelişen özsermaye kalemlerini finansal kaynaklara dönüştüren yöntem, kaynak sayısının artırılmasına aracılık eder. Çeşitli amaçlarla uygulanan şirket stratejileri, piyasaya canlılık ve hareket getirir. Bu şekilde firmaların kar oranı ve sezon aktifliği korunmuş olur.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar. Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer. Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir. Formül yardımıyla kolayca hesaplanan sermaye artırımı, stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en kısa ve güvenilir yoldur.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (3)
 • Zek

  Tebrikler yolun açık olsun uzun vadeli düşünen kazanır başarılar dilerim petro kent turuzim ??????????Hayırlı işler

 • Seyit Serdar AKSEHIRLI

  Bedelli ve bedelsiz artırımlar yukarıdaki bilgilerdede görüldüğü gibi halka yanlış aktarılmış sanki yüz liranız varda onu iki evlilik yapıyorsunuz gibi algılatılmış böylece büyük balinalar tarafından aslında iki tane yüz lira olan paranız ellişer liradan elinizden toplanmaya çalışılmıştır.BUTUN DUNYA DEMOKRASILERINDE MAFIA ELEMANLARI IKTIDAR VE MUHALEFETLERE PARA GUCUYLE EGEMEN OLDUKLARI ICIN BU GERCEKLER BUTUN DUNYADAN GIZLENMIS MILYONLARCA INSANIN ALINTERLERI HAKSIZ BIR SEKILDE YUTULMUS VE BU YUTMA DEVAM ETMEKTEDIR..TEK BIR AHLAKLI HUKUMET VE YAYIN KURULUSU YOKKI BU GERCEGI INSANLARA AKTARSIN.SIZ BIR DUKKANIN KARIYLA IKINCI BIR DUKKAN ALIYORSUNUZ NEDEN DUKKANINIZIN DEGERYARIYA DÜŞSUN ELINIZDEKI PARA AYNI KALSINKI.NE KADAR BEDELLI YADA BEDELSIZ VERIYORSA SIRKET O KADAR BUYUMUSTUR.Siz siz olun bu oyuna gelmeyin .Hatta bölünmüş kağıtları seçip inlari almalısınız özellikle.Bir sure sonra o yine hak ettiği gercek değerine gelecektir.Siz acikgozlere elinizdeki yüz tlyi elli telden sattınız diye onun değeri düşmez bunu çok çok iyi bilin.Laf cambazliklarinada asla gelmeyin..

  • Ahmet ÇETİNKAYA

   ilgili ve değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Yayın politikamız gereği hiçbir şekilde hiçbir şirket için taraflı veya yönlendirici yayın yapmamaya gayret ediyoruz. Olanı olduğu gibi ve olabildiği kadar bilgilendirici yayın anlayışı çerçevesinde yayın yapıyoruz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.


HIZLI YORUM YAP