DOLAR 16,1076 0.17%
EURO 17,3037 -0.16%
ALTIN 963,43-0,27
BITCOIN 4840493,69%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bu teknoloji hissesi sahipleri dikkat 90 milyonluk temettü dağıtıyor!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Bu teknoloji hissesi sahipleri dikkat 90 milyonluk temettü dağıtıyor!

Bu teknoloji hissesi sahipleri dikkat 90 milyonluk temettü dağıtıyor!

ABONE OL
24/03/2022 22:07
bu teknoloji hissesi sahipleri dikkat 90 milyonluk temettü dağıtıyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un önemli teknoloji şirketlerinden olan bu şirket hissedarlı dikkat 90 milyonluk temettü dağıtma kararı aldı

Bu teknoloji hissesi sahipleri dikkat 90 milyonluk temettü dağıtıyor! Nasıl temettü alınır? Temettü dağıtan şirket hangisi detaylar…

Logo Yazılım 22/03/2022 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında;

1- Şirketimiz tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri:II 14.1 sayılı Tebliği hükümleri çerçevesinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uyumlu olarak hazırlanan ve DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi tarafından denetlenen 01.01.2021 – 31.12.2021 hesap dönemine ait finansal tablolarımıza göre 300.067.809-TL (konsolide) dönem kârı elde edilmiş olup, bunun 264.649.959-TL’si vergiler düşüldükten sonra ana ortaklığa düşen net dönem kârıdır.

2- Şirketin kâr dağıtım politikası çerçevesinde ve hazırlanan kâr dağıtım tablosuna uygun olarak:

i. Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun kar dağıtımı ile ilgili düzenlemeleri ve kararları çerçevesinde hesaplanan net dağıtılabilir kârın; brüt 90.000.000,00-TL’lik (nominal değeri 1 TL’lik pay başına brüt 0,90-TL, çıkarılmış sermaye üzerinden brüt %90) kısmının nakit kâr payı olarak ortaklara dağıtılması,

ii. Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca 13.685.066,00.-TL genel kanuni yedek akçe ayrılması,

iii. Kalan kârın Olağanüstü Yedek Akçe olarak ayrılması,

iv. Pay sahiplerine dağıtılacak nakit kâr payı dağıtımının 20.04.2022 tarihinden itibaren yapılması

hususunun Genel Kurul’a teklif edilmesine;

Katılanların oybirliğiyle karar verildi.

90 milyonluk temettü
11 şirket kar payı dağıtım kararı verdi! kap’lar peş peşe geldi !
90 milyonluk temettü

TEMETTÜ NEDİR?

Öncelikle temettü nedir? Temettü, bir diğer adıyla kâr payı bir şirketin yıllık faaliyeti süresince elde ettiği net dönem kârı üzerinden (yasal karşılıklar çıkarıldıktan sonraki dağıtılabilir kâr) şirket ortaklarının pay alma hakkıdır.

Bir şirket kurmanın ya da şirkete ortak olmanın en önemli gerekçesi kâr elde etmektir. Hiç kimse zarar etmek niyetiyle parasını riske atmak istemeyecektir. Temelde kâr etme amacıyla kurulan her şirketin ödenmiş bir sermayesi vardır. Kabaca sermayenin tamamı bir kişiye aitse şahıs şirketi, birden fazla kişiye aitse ortaklık olarak tanımlanabilir. Bu minvalde bir şirketin hisse senedini almak, o şirketin sermayesinden paya sahip olmak yani şirketin ortağı olmak anlamına gelir.

Şirketlerin elde ettiği kâr şirket sahibine/ortaklara ait olduğundan; ortakların bu kârdan, şirket sermayesindeki payları oranında yararlanma hakkı vardır. İşte bir ortağın bu şekilde şirketin toplam kârından payına düşen kısmına temettü adı verilir

yakın izleme pazarındaki şirket 27,5 milyonluk taşınmazı sattı !
90 milyonluk temettü

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Nasıl temettü alırım

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, temettü dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, temettü verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt temettü miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde temettü dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz

90 milyonluk temettü

90 milyonluk temettü 90 milyonluk temettü

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ 

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • Temettü
  • logo

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP