DOLAR 17,9576 -0.03%
EURO 18,3824 0.41%
ALTIN 1.033,800,26
BITCOIN 423638-2,15%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

bu şirketten bayram sonrası rekor temettü geliyor! 1 milyar

Bu şirketten bayram sonrası rekor temettü geliyor! 1 Milyar

ABONE OL
10/07/2022 12:41
bu şirketten bayram sonrası rekor temettü geliyor! 1 milyar
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirketten bayram sonrası rekor temettü geliyor! 1 Milyar! Borsa İstanbul’da birçok şirket yatırımcılarına kar payı yani temettü dağıtıyor. Bunlardan Bayram sonrası rekor dağıtım yapacak olan ise Turkcell #TCELL oluyor. Peki ne zaman ve ne kadar dağıtım yapıyor? Tüm detaylar ve daha fazlası haberimizde…

Turkcell #TCELL‘den bayram sonrası rekor temettü geliyor! 1 Milyar

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları;

rekor temettü

Şirketimiz Yönetim Kurulu, Şirketimiz esas sözleşme hükümleri ve Kâr Dağıtım Politikası çerçevesinde, makroekonomik ve finansal koşullar, yatırım planlarımız, bunlara bağlı olarak nakit projeksiyonumuzun kapsamlı olarak değerlendirilmesi neticesinde; brüt 1.257.774.594 TL kâr payının, ilgili hesap dönemine yönelik olarak hazırlanan kâr dağıtım öneri tablosu kapsamında, 1 TL nominal değerli beher pay için brüt 0,5717157 TL (net 0,5145442 TL) olmak üzere, mevzuatta öngörülen esaslar çerçevesinde 26 Temmuz 2022 tarihinde pay sahiplerine nakden dağıtılması hususunun, 2021 yılına ilişkin yapılacak olan Şirketimiz Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerinin onayı için teklif edilmesine karar vermiştir.

Not: Bildirim formunda küsuratlar teknik olarak tam ifade edilememiş olup, kar payı dağıtımı 1 TL nominal değerindeki beher pay için net 0,5145442 TL’dir.

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Dev şirketten dudak uçuklatan %7623 rekor bedelsiz potansiyeli!

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

rekor temettü

rekor temettü

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home

Liste sadece aplikasyon üzerinden paylaşılacaktır

  • Temettü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP