DOLAR 16,3508 1.68%
EURO 17,4994 0.99%
ALTIN 974,760,90
BITCOIN 4852852,47%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

bu şirketten gündem olacak kap açıklaması!

Bu şirketten gündem olacak KAP açıklaması!

ABONE OL
29/12/2021 14:34
bu şirketten gündem olacak kap açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Payları Borsa İstanbul’da işlem gören bu şirketten şirket faaliyetlerine ilişkin son dakika açıklaması geldi gündem olacak KAP açıklamasının detayları haberimizde..

Bu şirketten gündem olacak KAP açıklaması

Birko #BRKO Birleşik Koyunlulular Mensuacat tarafından toplu iş görüşmelerinde sendika ile yaşanan gerilime ilişkin son dakika KAP açıklaması yapıldı. Açıklamanın detayları haberimizde….

29.07.21 tarihinde göreve başlayan yeni yönetim ilk olarak yıllardır yapılamayan iplik alımına dönük 3.250.000 TL ön avans ödemelerini yapmıştır. Bunun yanında toplam iplik alımı maliyeti 7.250.000 TL olup, tüm iplik alımlarının terminleri de 45 gün içinde gerçekleşecektir. Buna ek olarak eski bayiler ile temaslar kurulmuş olup, 5.500.000 TL olan tüm borçları kapatılmıştır. Bir önceki yönetim süresince fabrikanın makinelerine 10 yıldır bakım yapılmamıştır ve makineler %30 kapasite ile çalışmaktadır. Yeni yönetimimiz ile birlikte tüm bakım anlaşmaları yapılmış olup, bakım işlemleri başlatılmış ve 3 ay içerisinde tüm bakımlar tamamlanacaktır. Aylık üretim kapasitesi 100.000 m2’ye çıkacaktır.

Yeni yönetim geldiğinden beri, tüm maaş ödemeleri eksiksiz ve zamanında yapılmıştır. Bir önceki yönetim döneminde işçilerin 5 ay boyunca maaş almadan fedakarca çalıştıkları bir gerçektir. Lakin bugün üç adet Öz İplik-İş Sendikası temsilcisi ve 10 yıldır görevde olan Niğde Şube Başkanı Faik Apaydın, ilk defa işçilerin maaşları tam ve düzenli ödenirken, asgari ücret + %15 yıllık zam karşılığı üç yıllık anlaşmayı yeni yönetime baskı ve şantaj ile imzalanması için faaliyetlerde bulunmuştur. Yeni yönetimin talebi ise asgari ücret + %1.5 yıllık zamdır.

Kendisinin de halı bayisi olan Faik Apaydın, Birko Koyunlu firmasına ilk olarak şoför olarak girmiş ve sendika dönemi içerisinde ciddi bir servet elde etmiştir. Öz İplik İş sendikası bölge müdürü Mehmet Avşar ile birlikte Faik Apaydın, Asgari ücret + %1.5 yıllık zam olarak sözleşme imzalanması karşılığında 1.000.000 TL yeni yönetimden imza parası talep etmiştir. Bu talep kabul görmemiştir. Görevi kötüye kullanma eylemini gerçekleştiren bu sendika yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı ve HAK-İŞ nezdinde girişimde bulunulacaktır. Sendika başkanı Faik Apaydın fabrikayı bölücü ve terör örgütlerinin ele geçirdiğini iddia ederek, şehrin valilik ve kolluk kuvvetlerini aslı astarı olmayan haberler ile meşgul etmeye yöneltmiş ve fabrikanın bugün çalışmasını engellemiştir.

Sendikanın grev hakkını yönetiminin de lokavt hakkı çerçevesinde çözülmesi gereken bir konunun, toplumu ayrıştırmaya, aslı astarı olmayan siyasi kavramlarla değerli şehrimizin meşgul edilmesini esefle kınadığımızı beyan eder, kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Birko Hakkında

Türk sanayisine örnek gösterilen Birko A.Ş. 1972 yılında Koyunlu kasabası halkı tarafından kurulmuştur.

Kuruluş aşamasında bir araya gelen kasabanın önde gelen insanları, kasabada ya da il dışında yaşayan herkesin katılımını sağlayacak bir toplantı düzenlenmesine karar verdiler. Kasabalılar, kendi doğdukları yaşadıkları topraklara hem kazancı, hem istihdamı yüksek olan bir yatırım yapmaya karar verdiler. Herkes gücü yettiğince ortaya sermaye koyarak kasabanın kaderini değiştirecek Birko A.Ş.’nin kurulmasına yardım etti. Kasabanın önde gelen insanlarının gayreti ile bu yatırım için kısa sürede yüzlerce küçük sermaye bir araya getirildi. İmzalar atıldı ve 1970 yılında başlayan bu konudaki girişimler meyvesini 1972 yılında vererek, Koyunlu’luları sembolize eden Birko A.Ş. (BİRKO BİRLEŞİK KOYUNLU’LULAR MENSUCAT TİCARET ve SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ) kuruldu.

Şirket kendi sermayesi ile 1972 yılında başladığı yatırımlarına her üç beş yılda bir yeni tesisi devreye sokarak her geçen gün büyümeye devam etti. Hem sermaye artırımı, hem kar dağıtımı ile yatırımcısına ciddi oranlarda kazanımlar sağladı.

Koyunlu kasabası halkı tarafından başlatılan ilk yatırım hamlesinin ardından Niğde ile Bor ilçesi arasındaki bozkırda Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Kısa sürede yeni fabrikaların üretime başlamasının ardından, Niğde’den il dışına gerçekleşen insan göçü de çok ciddi oranda azalmış oldu. Birko tesislerinde çalışan kişi sayısı ise kısa sürede 1700 kişinin üzerine çıktı.

Bir kasaba halkının başarı öyküsünü içeren bu yatırım formülü, her dönemde yatırımları ziyaret eden devlet büyüklerinin ilgisini çekmiş, küçük birikimlerin bir araya gelerek, dev bir sanayi kuruluşuna dönüşmesi bu yönü ile her zaman Türkiye’de örnek gösterilmiştir.

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

  • BRKO hisse

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP