DOLAR 17,9609 -0.03%
EURO 18,2674 0.02%
ALTIN 1.028,840,12
BITCOIN 430116-4,27%
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirketten kritik açıklama geldi! hisseye etkileri ne olacak?

Bu şirketten kritik açıklama geldi! Hisseye etkileri ne olacak?

ABONE OL
28/06/2022 15:01
bu şirketten kritik açıklama geldi! hisseye etkileri ne olacak?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirketten kritik açıklama geldi! Hisseye etkileri ne olacak? Bu şirketten kar payı dağıtım açıklaması geldi! Detaylar haberimizde!

Bu şirketten kritik açıklama geldi! Hisseye etkileri ne olacak?

VERUSATURK GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (VERTU)

Şirketimiz Genel Kurulu’nun 28.06.2022 tarihli toplantısında,

Kar dağıtımı konusundaki yönetim kurulu önerisi aynen kabul edilerek, 5.200.000 TL (brüt = net) nakit kar payı dağıtılmasına ve nakit kar dağıtımına 19.07.2022 tarihinde başlanmasına karar verilmiştir.

Temettü nedir?

Temettü şirket hissedarlarına ortaklık payları oranında kar payı dağıtılmasıdır. Yıllık bilançoya göre belirlenen net kardan ya da bunun için ayrılmış yedek akçelerden dağıtılabilir. Kar payının dağıtılmasına anonim şirketlerde genel kurul karar verir. Ana sözleşmeye konulacak bir maddeyle, bazı pay tiplerine temettü ile ilgili olarak ayrıcalık tanınabilir. Böyle durumlarda, kar dağıtılırken yapılan ayrıcalıklarla ilgili oranlar dikkate alınmaktadır.

Şirketlerin temettü dağıtım tarihleri ise, değişkenlik göstermekle birlikte genellikle ikinci çeyrek içerisinde gerçekleşmektedir. Temettü hakkı kazanmak için şirket genel kurulunda belirlenen temettü dağıtım tarihinde ilgili hisse senetlerine sahip olmanız yani şirkete ortak olmanız ve kar payı alma hakkı kazanmanız gerekir. Temettü dağıtım tarihleri önceden BIST’te bildirilir ve kamuoyuna duyurulur. Bu tarihten bir gün önce hisse senedine yatırım yapmanız dahi temettü almanız için yeterlidir.

Nakit temettü alabilmeniz için temettünün dağıtılacağını gün hesabınızda hisse senetlerinin bulunması gereklidir. Alacağınız nakit miktar, şirketin önceden açıkladığı hisse başına net temettü tutarına ve elinizde bulunan hisse senedi adedine bağlıdır. Örnek olarak X şirketi hisse başına 1 TL net temettü ödeyeceğini açıkladı ve portföyünüzde X hissesinden 3.000 adet var. 3.000 TL’niz temettü ödeneceği tarihten iki gün sonra hesabınıza geçecektir. Temettünün dağıtılacağının açıklandığı tarihte hisse senedi fiyatı ödenen temettü miktarı kadar düşer.

paraajansı 

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ 

Bu şirketten kritik açıklama geldi! Hisseye etkileri ne olacak?

  • Temettü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP