DOLAR 17,9137 -0.21%
EURO 18,3228 0.09%
ALTIN 1.033,270,20
BITCOIN 417189-3,70%
İstanbul
32°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

bu şirketten yatırımcısını heyecanlandıran açıklama! 35 milyon tl
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Bu şirketten yatırımcısını heyecanlandıran açıklama! 35 milyon TL

Bu şirketten yatırımcısını heyecanlandıran açıklama! 35 milyon TL

ABONE OL
29/06/2022 17:17
bu şirketten yatırımcısını heyecanlandıran açıklama! 35 milyon tl
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem gören bu hisse 35.000.000 TL’ye kadar pay geri alımı yapacağını açıkladı. Şirket bu adım ile yatırımcısını korumak ve hisse fiyatını istikrarlı ve gerçek değerine uygun olmasını amaçlamaktadır.

Şirketin konuyla ilgili yaptığı açıklama;

İhlas Ev Aletleri (IHEVA) Yönetim Kurulunun bugün (29.06.2022) yapılan toplantısında; Şirketin pay fiyatının Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması sebebi ile pay sahiplerini korumak, hisse fiyatının istikrarlı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlamak, yatırımcıların şirketimize olan güvenini artırmak amacıyla azami 35.000.000 TL’ye kadar pay geri alımı yapılması kararlaştırılmıştır.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun daha önce yayınlanan 21.07.2016, 25.07.2016 ve 23.03.2020 tarihli duyurularına istinaden Şirket paylarının Borsa’dan yönetim kurulu kararı ile geri alım yapılabilmesine, geri alım için ayrılacak fonun, Şirket öz kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 35.000.000 TL olmasına, geri alınacak azami pay sayısının ise bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine ve Yönetim Kurulu kararı ile yürütülecek geri alım işleminin, yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak, Genel Kurulun bilgisine sunulmasına karar verilmiştir.

Hisse Borsada %7 yükseliş ile 1.01 TL’den işlem görüyor.

Bu şirketten Bu şirketten

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Bu şirketten Bu şirketten

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

Bu şirketten

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home

Liste sadece aplikasyon üzerinden paylaşılacaktır.

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP