DOLAR 17,9637 0%
EURO 18,2731 0.01%
ALTIN 1.028,960,13
BITCOIN 433918-2,81%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı!

Bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı!

ABONE OL
21/07/2022 12:00
bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı! Bugün yüzde 23 bedelsiz bölünen hisse bölünmenin ardından yüzde 2 prim yaptı!

Bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı! ,

Bugün yüzde 23 oranında bedelsiz sermaye artırımı yaparak bölünen hisse dün yaptığı kapanış fiyatı 15,00 TL’den 12,30 TL’ye gelerek yüzde 2 prim yaptı.

BİLİCİ YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BLCYT  30.06.2022 tarihli pazar ve endeks değişikliği açıklamasında XYLDZ kapsamında çıkarıldığı edildiği endeksten XBANA endeksine dahil edilmiştir.

bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı!

BİLİCİ YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BLCYT şirketinin yaptığı KAP açıklamasına göre;

30.03.2022 tarihindeki 2021 yılı Şirket Olağan Genel Kurul Toplantısında alınan karara istinaden yönetim kurulumuz bugün gerçekleştirdiği toplantı ile Şirketimizin 81.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 100.000.000 TL’na yükseltilmesi ile ilgili olarak yaptığı incelemede 19.000.000 TL’nın tamamının 2021 yılı karından, sermaye hesabına aktarıldığını tespit edilmiştir.Bu işlemler kapsamında,

a) Sermaye Piyasası Kurulu’ndan sermaye artırımına ilişkin İhraç Belgesi alınmasına,

b) Şirketimizin esas sözleşmesinin sermayeye ilişkin 6. Maddesinin ekteki şekilde tadil edilmesine,

c) Sermaye Piyasası Kanunu’nun 18. Maddesinin 7. Fıkrası hükmü gereğince çıkarılmış sermayeyi gösteren esas sözleşmenin sermayeye ilişkin 6. Maddesinin yeni şeklinin tescil ve ilan ettirilmesine,

d) Ortaklarımıza mevcut çıkarılmış sermaye üzerinden %23,45679 oranında dağıtılacak bedelsiz paylara ilişkin olarak Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. düzenlemeleri çerçevesinde yapılmasına,

e) Gerekli yasal prosedürlerin tamamlanarak onay için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmasına karar verilmiştir.

bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı!

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır. Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir.

Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar. Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar.

Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer. Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir. Formül yardımıyla kolayca hesaplanan sermaye artırımı, stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en kısa ve güvenilir yoldur.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur. Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar.

Şirket Hakkında:

BİLİCİ YATIRIM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, çeşitli endüstri alanlarında faal Türkiye merkezli bir şirkettir. Şirket daha çok tekstil sektörü, gayrimenkul sektörü, turizm yönetimi sektörü ve elektrik üretimi sektöründe faaldir.

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

bugün bedelsiz bölünen hisse +2 prim yaptı!

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP