DOLAR 16,7534 -0.03%
EURO 17,5187 0.09%
ALTIN 974,71-0,12
BITCOIN 3236990,35%
İstanbul
25°

AÇIK

KALAN SÜRE

dardanel sermaye tavanını 1.2 milyara yükseltiyor!

Dardanel sermaye tavanını 1.2 milyara yükseltiyor!

ABONE OL
09/04/2022 15:51
dardanel sermaye tavanını 1.2 milyara yükseltiyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un köklü şirketlerinden olan Dardanel Önentaş sermaye tavanını %100 artırarak 1.2 milyar TL ye yükseltme için Spk ya başvuruda bulundu

Dardanel sermaye tavanını 1.2 milyara yükseltiyor! Sermaye tavanı artırım başvueusunun detayları haberimizde

Şirket ttarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi

Şirketimizin 08.04.2022 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında;Şirketimizin ana sözleşmesinde yazılı kayıtlı sermaye tavanının 1.200.000.000 TL süresinin de 2022 – 2026 olarak belirlenerek bu kapsamda yapılmış ana sözleşme değişikliğinin öncelikle SPK ve Ticaret Bakanlığı izinleri alınarak Genel Kurulumuzun onayına sunulması kararı alınmıştır.Kamuoyumuza saygı ile duyurulur.

Dardanel sermaye tavanı

Kayıtlı sermaye nedir?

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

fonet'te kayıtlı sermaye tavanı işlemleri - rha ajans
Dardanel sermaye tavanı

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir.

Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Dardanel sermaye tavanı

Dardanel sermaye tavanı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP