DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4777622,24%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

derimod %100 bedelli onayı spk’dan aldı şimdi ne olacak?

Derimod %100 bedelli onayı SPK’dan aldı şimdi ne olacak?

ABONE OL
24/01/2022 17:48
derimod %100 bedelli onayı spk’dan aldı şimdi ne olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Derimod %100 bedelli sermaye artırım onayı geçtiğimiz hafta yayınlanan SPK Bülteni ile alındı. Şirket bugün yayınladığı KAP bildirisi ile sürece ilişkin güncel gelişmeleri duyurdu Şimdi ne olacak?

Derimod bedelli onayı detaylarına göre

135.000.000,00 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 27.000.000 TL olan çıkarılmış sermayemizin tamamı nakden karşılanmak suretiyle %100 oranında 27.000.000,00 TL nakit artırılarak 54.000.000,00 TL’ye çıkarılması amacıyla ihraç edilecek paylara ilişkin izahname Kurul’un 20.01.2022 tarih ve 3/70 sayılı kararı ile onaylanmış olup onaylı izahname bu bildirimin ekinde sunulmaktadır.

SPK onaylı izahname ve eklerine www.derimod.com.tr yatırımcı ilişkileri sayfasının izahname başlığı altından da ulaşılabilir.

Sermaye artırımı nedir neden yapılır?

Öncelikle sermaye artırımı nedir, buradan başlayalım zira hemen her gün piyasada bu konuyla alakalı haberler önümüze geliyor ve bazılarını yorumlamakta zorlanıyoruz. Sermaye artırımlarının hisse senedi fiyat hareketlerini de yönlendirdiği de bir gerçek. Keza genelde bedelli sermaye artırımında hisse senedinin değeri düşüyor, rüçhan kavramı işin içine giriyor, bedelsiz hesaplaması ise ayrı bir dert ve ne hikmetse bedelsiz sonrası hisse senedi tavan tavan gidiyor.

Sermaye artırımı bir şirketin kuruluş aşamasında belirlenmiş olan esas sözleşmesine karşılık gelen hisse senetlerinin bedelinin ödenmesini takriben genel kurul kararıyla yeni hisse senetlerinin çıkarılması ve bu sayede şirketin sermayesinin artırılması işlemidir. Bu işlem ile şirket dışarıdan kaynak toplamış olur ve bunun karşılığını yatırımcısına hisse senedi vererek öder. Yani hem şirketin kasasına para girmiş olur hem de şirket yatırımcılarının elindeki hisse senetlerinin sayısı artar. Bedelli sermaye artırımına katılmak isteyenler, şirketin onlar için öncelikli olarak tanıdığı rüçhan hakkını kullanarak alıma geçebilirler, bedelliye katılmak istemeyenler ise rüçhan kuponlarını rüçhan hakkı kullanım süresince satabilirler. Borsada rüçhanlı hisse senetlerini ayırt etmek için hisse senedi kodunun sonuna .R eklenir.

Bedelli sermaye artırımında yatırımcılar, şirkete önceki yatırımlarından daha fazlasını koymak istemeyebilirler

Bir şirket neden bedelli sermaye artırımı yaparak ortaklarından para ister?

Bunun temelde iki sebebi vardır, ya şirket büyüyecektir ve bu büyümeye bağlı olarak ek kaynağa ihtiyacı vardır ya da yatırım yapacaktır ve kasasında yeterli miktarda nakit yoktur. Bu durumda mecburen gereken fon ihtiyacını ortaklarından sağlama yoluna gider.

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

  • derimod

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP