“@derinhisse” Twitter hesabının sahibini üzdüler. SPK 1.175.029 TL ceza verdi.

  • Haberler

SPK bu haftalık bülteninde,” Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş. (RYSAS) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, Önder TAVUKÇUOĞLU’ na “@derinhisse” Twitter hesabı üzerinden RYSAS payına ilişkin olarak takipçilerine alım veya tut tavsiyesi verdikten hemen sonra RYSAS paylarında satım yapması nedeniyle 1.175.029 TL idari para cezasının uygulanmasına karar verilmiştir“ şeklinde bir açıklama da bulundu.
https://www.spk.gov.tr/Bulten/Goster?year=2020&no=37

www.derinhisse.com adlı sitesinde 2013 yılında borsaya danışmanlık şirketi ile danışmanlık yaparak başladığını anlatan Tavukçuoğlu, çoğu ekonomi profesöründen daha fazla ders ve eğitim veriyor. Ama aslında eğitim almayı değil, tüyo alarak kısa zamanda köşeyi dönmeyi amaçlayan bir çok finansal cahil var.

Diğer taraftan Türkiye’de kendini kurnaz sanan bazı yatırımcıların şahsi menfaatleri için, belli kişilerin peşine takılıp, suç işlenecek, operasyon yapılacak hissenin ismini öğrenmeye çalışması, bir çok borsa tarikatı ve şeyhi yaratmış durumda. Sosyal medya ise bu tür insanlar için bir toplanma kampı. Her türlü iltifat ile Şeyh yerine koydukları şahısları dolduruşa getiren yakın çevreleri, hiç riske girmeden kazanırken, yasak ve cezalar bir günah keçisi olarak Şeyh’e ihale edilebiliyor. Son dönemde borsaya giren yatırımcıları da avlayan bu tür yatırımcılara karşı SPK sert tedbirler almak üzere harekete geçti ve hapis cezaları 3 yıla çıkarıldı bu sayede manipülatör çeteleri hapis cezasını çekmek zorunda kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.