DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3223780,76%
İstanbul
26°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

dolar müdahelenin etkisini hissetmedi!

Dolar müdahelenin etkisini hissetmedi!

ABONE OL
01/12/2021 14:36
dolar müdahelenin etkisini hissetmedi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dolar müdahelenin etkisini hissetmedi! Merkez Bankası’nın dolara müdahalesi sonrası hızla düşen Dolar/TL aynı hızla tekrar çıkışa geçti. Tüm detaylar ve daha fazlası haberimizde…

Dolar müdahelenin etkisini hissetmedi!

Merkez Bankası dolara müdahale edileceğini duyurmuştu yayınlanan bildirinin ardından Dolar/TL hızla düşerken aynı hızla tekrar yükseldi.

İşte Merkez Bankası tarafından yayınlanan açıklamanın detayları;

“Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan
müdahale edilmektedir.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Dolar gün içinde 13,81 seviyelerini görürken Merkez Bankası’nın müdahalesi sonrası 12,42 seviyelerine geldi fakat gerileme devam etmeyerek tekrardan 13.40 seviyelerine döndü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN FAİZ MESAJI

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk olduğu TRT yayınında düşük faiz politikası temelli yeni ekonomi modelinin hedeflerini anlattı.

Erdoğan, “Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düşük faiz politikasıyla ilgili “Bugüne kadar girdiğimiz hiçbir yoldan nasıl dönmediysek inşallah bu yoldan da geri dönmeyeceğiz” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Tayyip Erdoğan dün ne dediyse bugün de aynısını söylüyor ve yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu tüm cümle alem bilir. Hiçbir zaman faizci olmadım bugün de değilim yarın da olmam” diye konuştu.

Grup toplantısı çıkışında bir grup medya mensubunun sorularını yanıtlayan Erdoğan, Merkez Bankası’nın Döviz müdahalesi konusunda, “Merkez Bankası’nın yasasında olan bir şey. Böyle bir şey gerekli olduğunda gerekli müdahaleleri yapar” ifadelerini kullandı.

“Kurla ilgili beklentinin istikrar olduğunun farkındayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasınında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Kurla ilgili beklentinin seviye değil, istikrarın sağlanması olduğunun farkındayız. Çarşı pazardaki kimi ürünlerdeki fahiş fiyat artışının çoğunun mantıklı bir izahının bulunmadığını görüyoruz.

Zincirleme fiyat artışlarının temizlenmesi gerektiğini biliyoruz. Bu tablo küresel kriz ile ülkemizdeki değişimin birlikte gerçekleşiyor olmasından kaynaklanıyor.

Türkiye yüksek faizi terk etti. Üretimi, ihracatı önceleyen bir stratejiye geçmiş bulunuyoruz. Ülkemizin neredeyse dünyada büyümesini sürdüren yegane ekonomi haline gelmesini bu değişime borçluyuz. Ülkemizin ihracatı sadece rakam olarak değil, yapısal olarak da güçlü bir konuma yükseliyor. Ülkemizin 81 ilinin tamamına yayılan OSM ve fabrikalarıyla çalışıyoruz. 2021 yılını çift haneli büyümeyle tamamlamaya gidiyoruz.

“Kalıcı yatırımların mücadelesini veriyoruz”

Yüksek faiz sistemiyle devam etseydik bu büyüme rakamlarını göremeyecektik. Böyle bir durumda Türkiye önümüzdeki onlarca yıl boyunca bir daha gelişmiş ülkeler ligine çıkma fırsatını yakalayamayacaktır. Faizi düşürerek yatırımı ve üretimi kolaylaştırıyoruz. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir melanettir.

Doğrusu bizim yaptığımız. Biz yanlış yolda ilerliyor olsaydık, başkaları önümüzü keserdi. Tüm sektörlerde yeni yatırımlarla, yeni istihdamlarla kapasite büyütme yarışındayız.

Biz ülkemizi sıcak paranın cenneti haline dönüştürmek yerine kalıcı yatırımların mücadelesini veriyoruz.

“Faiz oranını ihtiyaca göre belirleyeceğiz”

Ülkemizin sınırlı kaynaklarını yüksek faizle başlayan enflasyonla sonuçlanan kısır döngünün reel sektöre yönelmesini sağlıyoruz.

Kurdaki ve fiyat artışlarındaki dengeyle tümüyle yatırıma, istihdama, üretime akacaktır. Faiz oranını dayatmaya göre değil, gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi ihtiyaca göre belirleyeceğiz.

Kur dediğin bugün artar, yarın düşer. Enflasyon dediğin bugün artar yarın düşer. Üretim ve istihdamdaki artış kalıcıdır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz.Para Ajansı’nın aynı zamanda Telegram kanalımıza üye olabilirsiniz. Anında şirket haberlerine ulaşmak için=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP