Türk lirası dolar karşısında değer kaybetti. Peki neden?

Piyasalar yeni haftaya rekorlarla başladı. Merkez Bankası başkanının değişiminden sonra Türk Lirası Dolar karşısında en sert düşüşünü yaşadı. Peki neden?

1)Türkiye İstatistik Kurumu tarafından işsizlik verileri açıklandı.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 391 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,7 puanlık azalış ile %12,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,9 puanlık azalış ile %14,8 oldu.

2)Cari Açık rakamları arttı

2019 yılı Kasım ayında 15 milyon dolar açık veren cari denge, 2020’nin aynı ayında 4 milyar 63 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 37 milyar 974 milyon dolara ulaştı. 2019 yılının Kasım ayına göre 4 milyar 48 milyon dolar artarak 4 milyar 63 milyon dolara yükseldi.

3) Dış Ticaret Açığı rakamları arttı

Dış ticaret açığının 2019 yılının aynı ayına göre 2,9 milyar dolar artarak 3,8 milyar dolara yükseldi

4) Turizm gelirleri azaldı

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 2019 yılının aynı ayına göre 964 milyon doları tutarında azalarak 583 milyon dolara geriledi.

5)ABD’de başkan seçilen Joe Biden, 11 Ocak tarihinde Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanlığı’na William J. Burns’ü aday gösterdi

Rusya, Ürdün Büyükelçiliği ve Obama döneminde Dışişleri Bakan yardımcılığı yapan Burns’ün geçmişte Türkiye’ye ziyaretleri bulunurken, Erdoğan’ı otoriter olarak adlandırdığı bir makalesi de bulunuyor.

2009 Yılında Burns’ün yayınlamış olduğu makalede Türkiye ile ilgili:

“Trump yönetimi, kurumlarıyla birlikte bu kırılgan dönem boyunca tek değil. Diğer liderler tarafından Trump’ın diktatörlük imrentisi fırsat olarak algılanmaya devam edecek. Vladimir Putin’i son Demokrat rakibinin altını oymaya davet eden Trump, Rusya’nın Belarus veya başka yerlerdeki krizlerde erişimini sınırlandırmak için gerekli olabilecek olan tutarlı bir yaklaşım ve müttefiklerle dikkatli bir koordinasyon gerçekleştirme becerisine sahiptir. Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan’daki Muhammed bin Selman da dahil olmak üzere başka otoriter liderler Trump’ın bu hoşgörüsüne güvenebilir ve ABD’den daha fazla yararlanma eğiliminde olacaklardır.”

Türk lirası dolar karşısında %1.59 değer kaybı yaşadı

08 Ocak 2021 tarihinde 7.38 ile kapatan Dolar/TL yaşanan gelişmeler sonrasında Türk Lirası dolar karşısında sert bir değer kaybı yaşadı. Gün içerisinde 7.51 seviyesini test eden Dolar/TL 7.59 seviyesinde işlem görmektedir.

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster