DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4700992,09%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

donbas bölgesi neden önemli? rusya ukrayna’dan ne istiyor?

DONBAS bölgesi neden önemli? Rusya Ukrayna’dan ne istiyor?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna krizinde gerilim tırmanırken Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlıklarını tanıyacağını açıkladı. Rus barış güçlerinin bölgeye gireceğini duyurdu, Financial Times ve Reuters'ta yer alan haberlere göre ise Putin, Rus ordusuna 'Ukrayna'ya girin' emri verdi.

ABONE OL
22/02/2022 11:34
donbas bölgesi neden önemli? rusya ukrayna’dan ne istiyor?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya-Ukrayna krizi tırmanırken Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlıklarını tanıyacağını açıkladı. ABD başta üzere olmak üzere dünya Putin’e tepki gösterirken Putin Donetsk ve Luhansk’tan ne istiyor? DONBAS bölgesi neden önemli? Rusya Ukrayna’dan ne istiyor?

DONBAS bölgesi neden önemli? Rusya Ukrayna’dan ne istiyor? Piyasaları allak bullak eden ve savaş çanların çalınmasına neden olan gelişmelerin arka planında ne yatıyor? DONETSK VE LUHANSK neden bu kadar önemli?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna krizinde gerilim tırmanırken Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlıklarını tanıyacağını açıkladı. Rus barış güçlerinin bölgeye gireceğini duyurdu, Financial Times ve Reuters’ta yer alan haberlere göre ise Putin, Rus ordusuna ‘Ukrayna’ya girin’ emri verdi.

DONETSK VE LUHANSK neden bu kadar önemli?

DONBAS bölgesi neden önemli?

Bir zamanlar Ukrayna’nın endüstriyel kalbiydi, ülkenin güneydoğusundaki büyük ölçüde Rusça konuşulan eyaletlerin bir parçasıydı.

Rusya destekli ayrılıkçılar, Ukrayna’da Kremlin yanlısı cumhurbaşkanının devrilmesinin ardından iki ülkenin sınırındaki bölgelerin kontrolünü ele geçirdi. Bu, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesiyle aynı zamana denk geldi. Çatışmada yaklaşık 14 bin kişi öldü, hükümet verilerine göre Ukrayna içinde 1 milyon 400 binden fazla kişi yerinden edildi.

Ayrılıkçılar, eyaletlerin yaklaşık üçte birini kontrol ediyor ve bu bölgelere Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) ve Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) diyorlar. Rusya buraya kurulduğu günden bu yanan maddi ve askeri destek sağladı, bölgedeki yüzlerce kişiye Rus pasaportu verdi.

Rusya, Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlıklarını kazanıp Ukrayna’nın yönelimindeki büyük değişiklikler üzerinde özerklik kazanmasını istiyor. Bu, ekonomik büyümeyi hızlandırmak ve yolsuzluğu engellemek için mücadele eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy için siyasi intihar olur. Zelenskiy diplomatlara Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda “çok net bir bakışa” ihtiyacı olduğunu söyledi ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Ukrayna’nın üye olma çabalarını desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Uluslararası gözlemcilere göre, bölgedeki ateşkes her yıl binlerce ihlalle birlikte her zaman sallantılı olmuştur. Binlerce Rus askerinin Ukrayna sınırları boyunca yığıldığı, tüyler ürpertici bir durumda daha geniş bir çatışmanın başlaması ufak bir kıvılcım meselesi.

DONBAS bölgesi neden önemli?

Geniş kömür rezervlerine sahip Donbas Havzası hem Ukrayna hem de Rusya açısından önemli. 

Ukrayna bölgeden ekonomik gelir elde ederken, Rusya da tarihi bağlarından dolayı burayı önemsiyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinin girişinde ‘Donbas Ukrayna’nın kalbidir‘ diye yazıyor. Donbas, yani diğer adıyla Donets Havzası’na ekonomik açıdan bakıldığında bu sözün ne denli yerinde kullanıldığı da ortaya çıkıyor. Burası Rusya sınırına kadar dayanan geniş kömür rezervleriyle Avrupa’nın dördüncü büyük maden bölgesi.

donbass neden önemli?

Daha önce pek kimsenin ilgisini uyandırmayan Ukrayna’nın bu doğu bölgesi, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle şu sıralarda dünyanın ilgi odağı haline geldi.

Luhansk Halk Cumhuriyeti

Luhansk Halk Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da bir ‘de facto’ devlet. Donbass Savaşı sırasında 28 Nisan 2014’te Ukrayna’da özerk, egemen bir cumhuriyet olarak kuruldu. 

11 Mayıs’ta bağımsızlık referandumu yapıldı ve bağımsızlığı halk tarafından onaylandı. 12 Mayıs’ta resmen bağımsızlığını ilan etti. Kurucuları 24 Mayıs 2014’te ise Donetsk Halk Cumhuriyeti ile konfederasyon imzaladı.

11 Mayıs 2014’te %96,2 oyla kabul edilen bağımsızlık referandumundan sonra yeni hükûmet 11 Haziran’da Rusya ve 13 diğer devlete bağımsızlığının tanınması çağrısında bulundu.

Bağımsızlığı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve 2008’de Gürcistan’dan ayrılarak bağımsız olan Güney Osetya tarafından tanındı.

Tarihi, referandum ve bağımsızlık ilanı

tarihi, referandum ve bağımsızlık ilanı

Mart 2014’te Kiev yönetimine karşı protesto eylemleri başladı. Protestocular darbeyle gelen yeni Kiev yönetimini tanımadıklarını ve Ukrayna’nın federal bir devlet olması gerektiğini ifade ettiler. 30 Mart’ta Rusya milli bayrağı ve Kızıl Bayraklarla AB’yi reddeden, Rusya-Ukrayna dostluğunu ifade eden pankartlarla büyük bir protesto gösterisi düzenlendi. Protestocular darbeyle gelen hükümetin düzenliği erken seçimlerin doğuda çok düşük katılım olduğu için geçersiz olduğunu, bölge milletvekillerini ve Kiev’in atamasıyla göreve gelen gayri meşru Luhansk valisini tanımadıklarını belirttiler.

Ayrıca Kiev yönetimi tarafından hapse atılan Arsene Klicheva ve Aleksandr Kharitonov’un serbest bırakılması çağrısı yaptılar.6 Nisan 2014’te 1.000’i aşkın protestocu SBU (Ukrayna Güvenlik Servisi) Luhansk şube binasını bastı. Eylemciler ertesi gün Luhansk bölge meclisi önünde barikatlar kurarak polisin binaya ulaşmasını engelledi. Pek çok kişiyi esir alarak, Luhansk Savunucuları lideri Aleksandr Kharitonov ve Arsen Klinchaeva’nın serbest bırakılmasını, tutuklanan darbe öncesi milletvekilleri için af çıkarılmasını ve Luhansk bölgesindeki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep ettiler. İsteklerinin karşılanmaması durumunda Luhansk Cumhuriyeti parlamentosunun kurulacağını belirttiler.

11 Nisan’da yerel olarak örgütlenen Güneydoğu Bağımsızlık Ordusu, Luhansk bölge konseyine ültimatom vererek milletvekillerine şu kararları kabul etmek zorunda olduklarını bildirdi: Luhansk Halk Cumhuriyeti ilan edilecek. 10 gün içinde iki soruluk bir referandum düzenlenecek; 1. Luhansk Halk Cumhuriyeti Rusya’ya bağlı bir özerk cumhuriyet mi olmalı? 2. Luhansk Halk Cumhuriyeti Ukrayna’ya bağlı bir özerk cumhuriyet mi olmalı? Ayrıca bölgedeki tüm silahlar Luhansk halkının referandumla seçeceği yetkililere teslim edilecek.14 Nisan’da eylemciler Luhansk Bölge İdaresi önünde bir miting düzenledi. Daha önceki mitinglerde tutuklanan eylemcilerin serbest bırakılması ve Kiev’in atadığı yetkililerin görevden alınması çağrısında bulundular. 21 Nisan’da Halk Meclisi Valeriy Bolotov’u bölge valisi olarak seçti.28 Nisan’da Luhansk Halk Cumhuriyeti resmen ilan edildi.

29 Nisan’da 2.500 kişi valilik binası ve bölge savcılık binasını ele geçirdi. Rusların yoğunlukta olduğu bölge emniyeti olup bitenlere karşı direnmedi ve isyancıların faaliyetlerine müsamaha gösterdi.24 Mayıs 2014’te Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin Novorossiya Federal Devleti (Yeni Rusya) adıyla birleştirildiğine dair belge imzalandı.2 Haziran Pazartesi günü saat 15.00’da Ukrayna Hava Kuvvetleri Luhansk’a saldırı başlattı. Ukrayna ordusunun Luhansk İdare Binası’na düzenlediği roketli saldırıda 3’ü erkek 5’i kadın olmak üzere 8 kişi hayatını kaybetti.

Ölenler arasında LHC Sağlık Bakanı Natalya Arkipova ve Luhansk Yurtsever Askeri Birlik Kaskad (Rusça: Каскад) başkanı Aleksandr Gizay da bulunmaktaydı. Saldırının gerçekleştiği bölgeye yakın bir parkta da 28 sivil vatandaş hayatını kaybetti.11 Mayıs 2014’te düzenlenen referandumda halka Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kabul ediyor musunuz sorusu yöneltildi ve %96,2 oranında ezici çoğunluk evet oyu kullandı. Referanduma katılım %75 oldu ve hayır oyu verenler ise %3,8’de kaldı.12 Mayıs 2014’te referandum sonuçlarına göre Luhansk Halk Cumhuriyeti yetkilileri Ukrayna’dan bağımsız olduklarını resmen ilan etti.

UKRAYNA KRİZİ AVRUPA İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

ABD’nin işgal uyarıları doğrulanırsa, Putin’in Kırım’ı ele geçirmesi ve Ukrayna’nın doğusunda daha önce ortaya çıkan gerilimleri gölgede bırakarak İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın en kötü güvenlik krizi yaşanabilir.

ABD, AB ve İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bir yaptırım paketi uygulayacak. Potansiyel yaptırımlar arasında Rus milyarderlerini hedefe almak, devlet borcuna ekstra kısıtlamalar getirmek, borç verenlerin dolar kullanma kabiliyetini bozmak veya Rusya ile Almanya arasındaki yeni Nord Stream 2 doğal gaz boru hattını engellemek yer alıyor.

Batı Ukrayna’nın başarısına finansal olarak çok yatırım yaptı. Uluslararası Para Fonu(IMF) ülkeye destek verdi, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği’nden milyarlarca dolar Ukrayna’ya gönderildi.

DONBAS bölgesi neden önemli? DONBAS bölgesi neden önemli? DONBAS bölgesi neden önemli? DONBAS bölgesi neden önemli? DONBAS bölgesi neden önemli? DONBAS bölgesi neden önemli? DONBAS bölgesi neden önemli?

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • donbas

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP