Dr. Murad Kayacan 2021 Yılı Halka arzları değerlendirdi

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Işık Yatırım Akademisi Başkanı Dr. Murad Kayacan 2021 yılında yatırımcıların ilgi odağı olan Halka arzları Para Ajansı için değerlendirdi.

Yılın başından itibaren şirketler, bedelli sermaye artırımı ve halk arz yolu ile Borsa İstanbul’dan 4,07 milyar lira sermaye çekti. 7 halka arz ile şirketler toplam 2,23 milyar TL sermaye toplarken, en fazla sermayeyi çeken şirket Galata Wind oldu.

Yatırımcı sayısının son 100 günde 1 milyon 977 binlerden 2,66 milyona yükseldiği Borsa İstanbul’dan şirketler bu yılın başından bu yana bedelli sermaye artırımı ve halk arz yolu ile 4,07 milyar lira sermaye çektiler.

Halka arz sürecinde talep toplamaya devam eden Biotrend, Aydem ve Çan2 Termik de hesaba katıldığında ise bu yıl halka arzlar yolu ile piyasadan çıkan sermaye miktarı 4,32 milyar TL’ye ulaşacak.

Dr. Murad Kayacan 2021 yılında yatırımcıların ilgi odağı olan Halka arzlar için aşağıdaki ifadelere yer verdi;

Bu seneye damgasını vuran halka arz seferberliğinin şu ana kadarki performansı çok olumlu. Genel olarak halka arzdan sonra ikinci el piyasada halka arz fiyatının iki katı civarında bir değer artışı ile yatırımcılar memnun gözükmekle beraber bazı menfi gelişmeler ve sıkıntılarda kendini göstermiyor değil. Özellikle geçen hafta TUREX ikinci el pazarında yapılan açığa satış, seçmen olduğu ilgili aracı kurum ve müşteri tarafından yapılmış olduğu açıklanmış olsa da aracı Kurum ve yatırımcının ceza alması ile sonuçlanarak, ilgili tahtada enerji kaybına sebep olmuştur. Öte yandan düzenleyici otoritenin ve Borsanın da sistemin bu zaafını giderici ve “olmayan kıymetin açığa satışının yapılamayacağını ilişkin kuralın hayata geçmesini sağlaması gerektiğini ortaya koymuştur.

Dünya piyasalarındaki olumlu havayı da kaçırmamıza neden olan içsel kırılmalarımız ve siyasi riskler nedeniyle kur şoku ve sonrasındaki kısa vadeli yabancı yatırımcı satışları ile borsamız kan kaybetmiştir. Bu olumsuzlukların yanında yeni Başkan riyasetinde gerçekleşen ilk PPK toplantısında alınan kararların özellikle sıkı para politikası duruşunda şahinden güvercine geçiş ve erken faiz indirimine yorulması BİST yatırımcısına enerjisini almış görünüyor.

Dr. Murad Kayacan yatırımcıların halka arzlara ilişkin hisse seçerken şu uyarılarda bulundu;

İzahnamede sermaye artışı için talep edilen bakiyenin kullanılacağı hususlar akla yatıyor mu? Örneğin, GEÇMİŞ BORÇLARIN TASVİYESİ MAKUL MUDUR? , Halka arz “ortak satışı” mı yoksa” sermaye artışı” mı? Eğer ortak satışı yüksek ise halkın teveccühüne sunulan hisseye bizatihi ortakları mı güvenmiyor sorusu gündeme gelecektir! İzahnamade,” ek satış” ve “istikrar alımı” taahhütleri var mı? Olması hakim ortakların şirkete olan güvenini göstereceği için lehte olacaktır.
Yatırımcılarımızın eşe dost ve benzeri kaynaklardan gelen tüyolar değil, kendi okumalarını yaparak yeni halka arzları tercih etmesi zamanıdır.” ifadelerine yer verdi.

Kader Tez,PA

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster