Dünya Bankası uyardı: “Finansal krize hazırlıklı olun”

Dünya Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Carmen Reinhart, pandeminin daha fazla uzaması durumunda finansal krize dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomilerde yarattığı etkinin boyutları yavaş yavaş ortaya çıktığı yılın ikinci kısmında, merkez bankaları ve hükümetlerin destek çabaları devam ederken, uluslararası kurum ve kuruluşlar küresel ekonomide Büyük Buhran’dan bu yana en yüksek daralma beklentilerini açıkladı.

Risk ortamında yatırımcı davranışlarında ise önemli değişimin sinyali geldi.

Salgının merkezinin Çin’in ardından önce ABD’ye, daha sonra Avrupa’ya kaydığı yılın ikinci çeyreğinde, merkez bankaları ve hükümetlerin Kovid-19’un ekonomiye yönelik etkilerini azaltmak amacıyla attıkları adımlar devam etti.

Koronavirüs sürecinin uzun sürmesi tüm ülke ekonomilerinde ve piyasalarda sarsıntılara sebep oldu. Dünya Bankası Başekonomisti Carmen Reinhart finansal kriz için uyarıda bulundu. Bloomberg televizyonuna konuşan Reinhart, pandeminin bir sağlık krizi olduğunu ancak klasik finansal bilanço problemlerine dönüşen unsurları olduğunu söyledi.

Koronavirüs süreci daha çok uzarsa…

Reinhart, dünyada ortalama kişi başı gelirin 2021 sonunda da pandemi öncesi seviyelerin altında olmasıyla 2021’de dünya ekonomisinde görülecek büyümenin, tam bir toparlanma anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Pandemi daha uzarsa, işletmelerin kapanması nedeniyle istihdamda daha çok bozulma olacaktır” diyen profesör, “Çok kaygılıyım; eğer bu süreç daha da uzarsa, bireylerin, hanelerin ve şirketlerin bilançolarında daha çok zorlanacaktır” ifadelerini kullandı.

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster