DOLAR 17,9533 -0.01%
EURO 18,3809 0.4%
ALTIN 1.034,190,30
BITCOIN 420810-2,55%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

enflasyon gerçekten her yerde yüksek mi? doğru bilinen yanlışlar!

Enflasyon gerçekten her yerde yüksek mi? Doğru bilinen yanlışlar!

ABONE OL
13/06/2022 16:42
enflasyon gerçekten her yerde yüksek mi? doğru bilinen yanlışlar!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Enflasyon problemi son dönemde dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye ekonomisinin de en büyük problem sahalarından birini oluşturuyor. Peki enflasyon gerçekten her yerde yüksek mi? Doğru bilinen yanlışlar!

Enflasyon gerçekten her yerde yüksek mi? Doğru bilinen yanlışlar! Merak edilen soru ise gerçekten enflasyon her yerde yüksek mi?

Günümüzde yaşadığımız enflasyon hem arz yönlü hem talep yönlü, hem de yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Arz yönü uluslararası enerji, gıda ve lojistik maliyetlerinin ithal yapımızdaki ağırlıkları nedeni ile oluşmaktadır. Talep ve hatlar ise yürütülen ekonomik politikanın tutarlılığı olmayışından kaynaklanıyor. Liralaşma stratejisi denmesine rağmen negatif reel faizli KKM (Kur Korumalı Mevduat) uygulaması ile dolarizasyon oranının yükseltilmesinden, gerek özel gerekse kamu sektörünün borçluluk göstergelerinin arttırılmasından ve bütçeye artan yükler getirmesinden başka bir şeye yaramıyor. Bu izlenen yanlış politikalardaki ısrar bizi maalesef yüksek çift haneli enflasyon seviyesine belki de hiperenflasyona doğru götürüyor.

Enflasyon gerçekten

Yukarıdaki grafik G-20 ülkelerinde enflasyon görünümünü ortaya koymakta. En yakın rakibimiz Arjantin bile bizden 20 puan aşağıda bulunuyor. Ondan sonra gelen ve halen Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya da bile oran %16,7 yani bizim 4 te birimiz kadar. Bu noktada elbette Türkiye ekonomisinin enerji ithalatı döviz kuru vb. kırılganlıklarını göz ardı etmeden bir hususa dikkat çekilmesinde fayda var.

Savaş halinde olan ve nerdeyse bütün ülkelerin ambargo uyguladığı bir Rusya bile %16 enflasyon açıklarken biz nasıl 4 hatta 5 kat enflasyon oranına sahibiz. Üstelik bu sadece resmi rakam bağımsız kuruluşlarca hesaplanan oranlar %150 seviyelerinde ki bu durum hiperenflasyon demek oluyor.

Hangi ara bu kadar enflasyon konusunda kırılgan hale geldik. Evet %10-15 bandında dolaşan bir enflasyonumuz vardı ve bunun yapısal birçok nedeni vardı ama hangi ara %70’leri aşan bir konuma geldik ve bu oranlar bu hale gelirken sorumlu mevkide olanlar hangi tedbirleri aldı? Bu soruyu sormak bütün vatandaşların görevi ve sormalı? Nasıl oldu da dünyadaki en yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerden biri haline geldi Türkiye? Ekonomi politikalarında nasıl ki başarı sahiplenip yüceltiliyorsa neden başarısızlık sahiplenilmiyor? Sürekli sorunu başka noktalarda arama huyumuzdan ve gerçekten doğru teşhisler ve tedaviler uygulamaya ne zaman başlayacağız.? Enflasyon gerçekten

Enflasyon gerçekten

Dünya da enflasyon yok mu evet var hem de tarihi düzeylerinde ancak eğerki %7 enflasyonu %70 enflasyonla kıyaslamaya kalkarak onlarda da yüksek dersek burda diğer yapılan hataları göz ardı etmiş sorunun çözümünden çok günübirlik politikalarla zaman kaybetmiş oluruz? Doğru soru ise savaşta ve ambargo uygulanan Rusya bile %17 oran açıklarken biz nasıl %70’leri aşıyoruz olmalı?

Gerçekten rasyonel ve piyasada karşılığı olan politikalar uygulanıyor mu?

Özetle şunu söylemekte fayda var. Mevcut enflasyon görünümü ve yüksek seyreden emtia fiyatları, manşet enflasyonun 2022 genelinde yüksek seyredeceğine işaret ediyor. ÜFE-TÜFE farkının önümüzdeki aylarda özellikle hizmet fiyatlarına yansıması devam edecek. Bu ortamda hala negatif reel faiz ve Türk Lirası kredi vermeye ve parasal genişleme hacmini arttırmaya çalışıyoruz ki bu enflasyon artıracak gelişmeler. Enflasyon sorununu çözmeden ekonomide uzun vadede hiçbir konuda başarı yakalama şansımız maalesef yok.

Ne zaman adam oluruz?

  • Balık verilmesine alışmayı bırakıp balık tutmayı öğrendiğimiz zaman…

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Twitter takip için => twitter 

Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sitemize üye olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın => paraajansı Yeni alınan ekonomik tedbirleri Yeni alınan ekonomik tedbirleri

Enflasyon gerçekten

  • enflasyon

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP