DOLAR 16,3267 1.52%
EURO 17,4588 0.85%
ALTIN 971,090,52
BITCOIN 4866603,09%
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

ensari deri hesabıma kaç lot düşer? tüm detaylar!

Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer? Tüm detaylar!

ABONE OL
14/03/2022 16:32
ensari deri hesabıma kaç lot düşer? tüm detaylar!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Ensari Deri halka arz onayı aldı bu hafta çarşamba ve perşembe günü talep toplayacak olan halka arz detayları neler? Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer?

Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer? Tüm detaylar. Ensari Deri halka arz onayı aldı bu hafta çarşamba ve perşembe günü talep toplayacak

Tasarruf sahiplerine satış duyurusuna göre talep toplama tarihleri 16-17 Mart (Çarşamba Perşembe) olarak belirlendi. Bu tarihlerde ENSRI işlem koduyla 10.30-13.00 saatleri arasında Metro Yatırım liderliğinde tüm banka ve aracı kurumlardan talepte bulunulabilecek.

Halka Arzda Fiyat, Pay ve Arz Büyüklüğü Ne?

Ensari Deri pay adet fiyatı 14,00 TL ; dağıtılacak pay adeti de 6.500.000 lot sermaye artırımı, 2.000.000 lot ortak satışı olmak üzere toplam 8.500.000 lot olarak planlanmıştır. Dağıtımı planlanan payların hepsinin satılması halinde de arz büyüklüğü 119.000.000 TL olacaktır. Arz gelirinin kullanılacağı alanlar şöyle;

  • Borç ödemeleri (%40)
  • Deri alımı (%30)
  • Buğday alımı (%15)
  • İşletme sermayesi (%15)

Önemli Taahhütler Neler?

  • Fiyat istikrarı planlanmamaktadır.
  • 1 yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacağı
  • 1 yıl boyunca pay satılamayacağı, halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağı taahhüt edilmiştir.

Ensari Deri Halka Arz Kaç Lot Verir

Toplamda 8.500.000 adet payın satışı gerçekleşecek. Halka arzın eşit dağıtım ile gerçekleşiyor olması, katılım sayısını yükselteceği düşünülerek, bir önceki Gürsel Turizm halka arzı ile kıyaslandığında, katılımcı sayısı 256 bin olursa hesaplara 462 TL karşılığında 33 lot geçer.

100 bin katılım olması halinde, 1.190 TL karşılığında 85 LOT

150 bin katılım olması halinde, 798 TL karşılığında 57 LOT

200 bin katılım olması halinde, 602 TL karşılığında 43 LOT

220 bin katılım olması halinde, 546 TL karşılığında 39 LOT

250 bin katılım olması halinde, 476 TL karşılığında 34 LOT hesaba geçecektir.

Kaynak: Habereko.com

Halka arza katılacaklar nelere dikkat etmeli?

Son dönemde birçok küçük yatırımcı borsa ile tanıştı. Bu yıl yedi halka arz tamamlanmışken borsa yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Fakat geçtiğimiz hafta yeni halka arz edilen hisselerin tavan serisini bozup tabana oturmasının ardından yatırımcıların halka arz konusunda kafalarında soru işareti oluştu. İşte halka arz edilen şirket için dikkat etmemiz gereken hususlar…

Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir. Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar. Yıllık karı üzerinden nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde temettü alma imkânı elde edebilirler. Halka arz furyası dediğimiz her hisse senedinin yükseldiği dönem sona erdiğinde doğru hisse seçimi ön plana çıkacaktır.

Bilançolar

Halka arzda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri şirketin mevcut bilanço yapısıdır. Burada en önemli iki faktör, şirketin sermaye yapısı ve net nakit pozisyonudur. Halka arz edilecek şirketin sermaye yapısının zayıf olması, olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Toplam Borçlar/Toplam Aktifler ve Finanslar Borçlar/Özsermaye oranları yatırımcıya bu konuda yeterince fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Ayrıca, nakit akım tablosu incelenerek şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı içerisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şirketin net nakit pozisyonunun kısa vadeli borçlar kalemini karşılıyor olması tercih sebebidir.

Mali performans

Şirketin geçmiş mali performansı, bir halka arza katılmadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Genellikle izahnamede şirketin son üç yıla ait gelir tabloları bulunmaktadır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken konular sırasıyla:

  • Şirketin istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olması
  • Şirketin büyürken makul karlılık oranlarını korumasıdır.
halka arz edilecek şirketler hangileri? (2021-2022)
Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer

Halka arzda toplanan kaynak nasıl değerlendirilecek?

Yatırımcıların özen göstermesi gereken bir başka konu, şirketin halka arzından gelecek sermayenin hangi amaçla kullanılacağıdır. Şirketin sermayeyi değerlendireceği projeler şirketin piyasa değerini yükseltecek ve yatırımlara yönlendirici şeklinde olmalıdır. Gerçekten ek sermayeye ihtiyacı bulunmayan bir şirketin borsaya açılıyor olması, yatırımcıda şüphe uyandırmalıdır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı 

Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer Ensari Deri hesabıma kaç lot düşer

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • ensari

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP