DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3217950,16%
İstanbul
31°

AÇIK

KALAN SÜRE

erbosan kar payı miktarını artırdı 10 milyon tl fazla kar payı dağıtılacak!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Erbosan kar payı miktarını artırdı 10 milyon TL fazla kar payı dağıtılacak!

Erbosan kar payı miktarını artırdı 10 milyon TL fazla kar payı dağıtılacak!

ABONE OL
17/04/2022 14:43
erbosan kar payı miktarını artırdı 10 milyon tl fazla kar payı dağıtılacak!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un köklü şirketlerinden olan Erbosan Erciyas yönetim kurulunun 25 milyon olan kar payı dağıtım teklifinin 35 milyon olarak güncellenmesi kararı verdi. İşte ödeme tarihleri.

Erbosan kar payı miktarını artırdı 10 milyon TL fazla kar payı dağıtılcak! Yönetim kurulunun 25 milyon olan kar payı dağıtım teklifinin 35 milyon olarak güncellenmesi kararı verdi. İşte ödeme tarihleri.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi.

Şirketimizin 16.04.2022 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında SPK ‘na göre hazırlanmış gelir tablosundaki 2021 yılı dönem karından yasal kayıtlarda yer alan kardan karşılanmak üzere, brüt 35.000.000,00 TL dağıtılmasına buna göre 3.500.616,86 TL’nin A grubu imtiyazlı hisselere brüt, 31.499.383,14 TL’nin C grubu imtiyazsız hisselere brüt olmak üzere; toplam dağıtılacak 35.000.000,00 TL’den 3.500.000,00 TL Gelir Vergisi Stopajı ayrıldıktan sonra bakiye kalan net 31.500.000,00 TL’nin 31.05.2021 tarihine kadar kar payı olarak dağıtılmasına, 3.399.938,31 TL’nin ikinci tertip yasal yedek akçe ayrılmasına, dağıtımdan sonra bakiyenin de olağanüstü yedek akçe olarak ayrılmasına karar verilmiştir.

Erbosan kar payı
Erbosan kar payı

Temettü Nedir?

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan miktarından nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü, işletmedeki her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre bir pay verilmesi anlamını taşır.

Temettü oranları, şirketlerin yılsonu bilançolarına bağlı olarak belirlendiği için yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen veriler arasındadır. Bir şirketin yıllık net dönem kârı, o şirketin yatırımcılarına ödeyeceği kâr payının belirlenmesini sağlar. Şirketin, yıllık net dönem kârından vergiler ve diğer giderlerin çıkarılmasının ardından elde kalan kısmın %20’sinden az olmamak kaydıyla yatırımcılarına dağıtım yapmasına temettü dağıtımı denir. Temettü dağıtım kararı; yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulunda alınır.

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, temettü dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, temettü verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt temettü miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde temettü dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen Temettü ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli temettü yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen temettü dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

kurumsal – erbosan
Erbosan kar payı

Erbosan Hakkında

Orta Anadolu’nun sanayi ve ticaret merkezi Kayseri’de halka açık anonim şirket olarak kurulan ERBOSAN,Erciyas Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. dünyanın en son teknolojisi ile TSE ve uluslararası standartlarda dikişli, çelik, galvanizli ve siyah, su ve gaz boruları (3/8″ – 8″ arası ebatlarda); kare ve dikdörtgen kutu profiller (10xl0 mm -200×200 mm arası ebatlarda); sanayi boruları (Ø13 mm – Ø219.1 mm); alçak basınç kazan ve buhar boruları üretmektedir.

Yıldan yıla ERBOSAN iç pazar payını ve ihracat yaptığı ülke sayısını artırırken, üretim miktarını ve kapasitesini de yükseltmektedir. Coğrafi konumu ve müşteri odaklı üretimi sayesinde ERBOSAN değişik pazarların değişik ürün standartlarındaki taleplerini başarıyla karşılamakta, bu sayede üretiminin %50’den fazlasını Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Afrika’ya ihraç etmektedir.

Yüksek kalitede üretimiyle ERBOSAN inşaat, konstrüksiyon, tarım, mobilya ve metal sanayi gibi çeşitli sektörlerin ihtiyacına cevap vermekte, ulusal ve uluslararası pazarlarda elde ettiği ünün haklı gururunu taşımaktadır.

Erbosan kar payı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi Erbosan kar payı Erbosan kar payı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • Erbosan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Murat

    Kesinlikle bu hisse senedini yatırım amaçlı olarak tavsiye etmiyorum. Diğer hisseler daha fazla getiri veriyor. Yatırım amaçlı hisse alıyorsanız kesinlikle İMKB 30 hisseleri dışına çıkılmasını tavsiye etmiyorum


HIZLI YORUM YAP