Ereğli Demir Çelik’ten ilk çeyrekte rekor kar!

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Ereğli Demir Çelik 2021 yılının ilk dört ayında net 2,6 milyar TL net kar elde etti. Net karlılık 2020’nin aynı döneminde 300 milyon TL seviyesindeydi.

Ereğli Demir Çelik tarafından yapılan açıklamaya göre şirket satışları da pozitif bir görünüm sergiledi.

  • Bilançoya göre brüt kar geçen yıl aynı döneme göre 4,5 kat artış gösterdi
  • Favök karı ise yaklaşık 4 kat artarak oldukça iyi bir performans sergiledi.
  • İlk çeyrek verilerine göre şirket net borçluluk seviyesinde de oldukça pozitif bir görünüm sergiledi. 2020 nin ilk çeyreğinde yaklaşık 7 milyar TL olan net borç 2021′,n aynı döneminde 200 milyon TL seviyesine geriledi.
  • Yukardaki grafiklerden de görüleceği üzere şirket 2020 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren karlılığını artırmaya devam etmiştir.
  • Net karlılık 2020’nin son çeyreğine göre artış göstermiştir.
  • Şirketin F/K oranı 11,81
  • FD/FAVÖK oranı 6,96
  • PD/DD oranı 1,62
  • Net borç/FAVÖK ise -0,02 seviyesindedir.

Ereğli DEmir Çelik Borsanın en değerli şirketi konumunda 26 Nisan 2021 tarihli kapanış fiyatlarına göre yapılan incelemede Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerden piyasa değeri en büyük şirket Ereğli Demir Çelik oldu. Yaklaşık 70 milyarlık piyasa değerine sahip. Ereğli Demir Çelik’in PD/DD oranı ise 1,62

Şirket hisse performansı

  • Ereğli Demir Çelik yatırımcısına son bir ayda %50’den fazla getiri sağladı.

Piyasa Değeri nedir nasıl hesaplanır?

Bir şirketin piyasa değeri o şirkete ait hisse fiyatının toplam hisse sayısıyla çarpılmasıyla bulunur. Örneğin bir milyon hissesi olan bir şirketin hisse fiyatı 5 TL ise o şirketin piyasa değeri 5 milyon TL olarak hesaplanır. Bir şirketin toplam hisse sayısı nasıl bulunur? Aksi belirtilmedikçe bir hisse şirketin ödenmiş sermayesindeki bir TL’ye karşılık gelir. Yukarıdaki örneğimizdeki şirketin ödenmiş sermayesi 1 milyon TL’dir ve toplam hisse sayısı da bir hisse 1 TL’lik sermayeyi temsil ettiğinden 1 milyon adettir.

Piyasa değeri nasıl hesaplanır?

Bir şirketin halka açık olan kısmının piyasa değeri ise toplam piyasa değerinin halka açıklık oranıyla çarpılarak bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken halka açıklık oranıyla takas saklama oranının farklı olabileceği hususudur. Örnek olarak bir şirketin halka açıklık oranı yüzde 30 olsun. Şirketin sahiplerin halka açık olmayan ve sermayenin yüzde 20’sine karşılık gelen paylarını da Takasbank’ta saklamayı tercih ederlerse o şirketin halka açıklık oranı yüzde 30 ancak takas saklama oranı yüzde 50 olur.

Defter Değeri nedir nasıl hesaplanır?

Defter değeri bir şirketin özsermayesine eşittir. Özsermaye ise şirketin bütün varlıklarından bütün yükümlükleri çıkartıldığı zaman geriye kalan miktardır. Şirketin varlıkları şirketin nakit parası, alacakları, stoklar, maddi duran varlıkları ve maddi olmayan duran varlıkları gibi kalemlerden oluşurken şirketin yükümlülükleri ise şirketin borçları, ayrılan karşlılıklar ve diğer yükümülülüklerinden oluşur. Defter değeri yeniden yapma maliyeti değildir.

Defter değeri şirketin gerçek değeri de değildir. Muhasebe kayıtlarına göre yani defterlere göre olan değeridir. Bazı durumlarda şirketin özsermayesi eksi olabiliir. O zaman bu şirket iflas riskiyle karşılaşır. Ancak şirket defter değerine göre özsermayesinin eksi olduğunu ancak Türk Ticaret Kanunu’na göre varlıklarının değerlenmesi durumunda özsermayesinin ekside olmadığını iddia edebliir ve şirketin varlıkları buna göre tekrar hesaplanır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

PA -Ahmet ÇETİNKAYA

4.3 4 oylar
Beğendiniz mi?
guest
2 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster