#ESEN Esenboğa Elektrik hissesi %6.46 düştü. Hisse tekrar artışa geçecek mi?

Yenilebilir enerjideki yatırımların artması ile Esenboğa Elektrik şirketinin hisse fiyatları artış gösterdi. Günü %6.46 düşüş ile kapatan Esenboğa Elektrikte neler oldu?

Esenboğa Elektrik

Enerji sektöründe faaliyet gösteren, müşterileri ve kendisi adına yenilenebilir elektrik enerjisi üretim tesisi kurulumu yapan Yenilenebilir Enerji Müteahhitliği (EPC) şirketidir. Şirket’in faaliyet konusu esas sözleşmesinin 3.maddesinde “Şirket, elektrik enerjisi üretim tesisi kurulması, işletmeye alınması, kiralanması, elektrik
enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitesinin müşterilere satışı ile iştigal eder.” şeklinde belirtilmektedir.

2020 Aralık ayında yeni yatırımlar geldi

Şirket aralık ayında 11 adet güneş enerjisi santralini (GES) 13.625.000 Dolar bedel karşılığında satın aldı. Ödeme işlemini, satın alınan şirketlerin tüm banka ve piyasa borçları düşüldükten sonra kalan tutarı, hisse bedeli olarak ödeyerek tamamladı. Satın alınan şirketlerin piyasa borçları ve banka borçları da kapatıldı.

Satın alma işleminden sonra, Esenboğa Elektrik Üretim AŞ’nin kurulu GES gücü %36,34 oranında artarak, 46.060 kWp düzeyine çıktı. 

Esenboğa Elektrik’ten yapılan açıklamada ise 2021 yılında söz konusu 11 santralden yaklaşık 20 milyon kWh üretim, 2.660.000 dolar da satış geliri beklendiği bildirildi. 

Esenboğa Elektrik şirketinin halka arz olmasının üstünden bir yıl geçmeden hisse fiyatı 9TL’den 23TL yükseldi ve 2,5 kat fiyat artışı yaşandı. Dünya enerjide bambaşka bir dönüşüme girmeye hazırlanırken, Analistlere göre 0 (sıfır) karbon emisyon hedefiyle yenilenebilir enerjiye olan yatırımlar #ESEN hissesini olumlu etkileyen faktörlerden biri oldu.

Gün içerisinde işlem hacmi 13 Milyon lot olan Esenboğa Elektrik en düşük 21,6TL en yüksek 24,38TL aralığında işlem gerçekleştirip günü 22,02 TL ile kapattı.

Halka arz yolu ile satılan 24 milyon adet #ESEN hissesi şirketin kasasına 204 milyon TL giriş oldu. Şirket halka arz yolu ile elde ettiği gelir ile yenilenebilir enerji yatırımlarına devam edileceğini duyurmuştu.

(Kader Tez, Para Ajansı)

5 2 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster