DOLAR 9,50070.21%
EURO 11,0368-0.07%
ALTIN 547,620,00
BITCOIN 559975-5,61%
İstanbul
15°

KAPALI

05:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

Evergrande çökerse ne olur? İkinci Lehman Brother’s vakası mı?

Evergrande çökerse ne olur? İkinci Lehman Brother’s vakası mı?

25 Eylül 2021 - 14:43 14:43
Evergrande çökerse ne olur? İkinci Lehman Brother’s vakası mı?
0

BEĞENDİM

Çin’in en büyük gayrimenkul şirketi Evergrande yaşadığı finansal sorunlar nedeniyle küresel piyasalarda 2008 Mortgage Krizi geri mi geliyor yorumlarına yol açtı. Peki Evergrande çökerse ne olur?

Evergrande çökerse ne olur?

Çinli yetkililerinin yerel yönetimlerden China Evergrande Group’un potansiyel çöküşüne hazırlanmalarını istemesi ve kurtarma konusunda isteksizliği, ekonomik ve sosyal çöküşün habercisi olarak yorumlanıyor.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre ülkenin en ağır borçlu gayrimenkul geliştiricisini kurtarmak istemeyen Pekin, ülke genelindeki yerel yetkililerden ‘olası bir fırtınaya’ hazırlanmalarını istiyor.

Yetkililer, Evergrande’nin işlerini düzenli bir şekilde yönetememesi durumunda yerel düzeydeki devlet kurumları ve devlete ait işletmelere yalnızca son dakikada müdahale etmeleri talimatının verildiğini söyleyerek, eylemleri “olası fırtınaya hazırlanmak” olarak nitelendirdi. .

WSJ’a konuşan kaynaklar, yerel yönetimlerin, örneğin istihdam kayıplarını sınırlayarak huzursuzluğu önlemek ve konut alıcıları ve daha geniş ekonomi üzerindeki dalgalanma etkisini azaltmakla görevlendirildiğini söyledi.

Evergrande’in batmasına izin vermesi halinde onu Çin’de zor durumdaki diğer bir çok emlak şirketinin takip edeceği ve finans sektörünün büyük bir kriz yaşanacağı belirtiliyor.

Piyasaya 300 milyar doların üzerinde borcu bulunan ve sadece faiz ödemeleri her gün ortalama 28 milyon dolar artan şirketin bu hafta içerisinde vadesi gelen 85 milyon dolar ödemesi bulunuyor.
Nakit bulmakta zorlanan şirketin varlık yönetimi bölümü yatırımcılarına ödemeleri gayrimenkulle yapmaya başladı bile.

Ödemelerin temerüde düşmesi halinde alarm zilleri çalacak. Bu durumun domino etkisine yol açması ise 2008 yılında bankacılık devi Lehman Brothers’ın batmasıyla başlayan küresel krizin yeniden yaşanacağı korkularını alevlendiriyor.

Çin’in en büyük şirketlerinden biri olarak bilinen Evergrande’de yaşanan krizin küresel piyasaları etkilemesinden korkulurken Evergande hakkındaki sorular merak ediliyor. Peki Evergrande nedir ve Evergrande çökerse ne olur?

EVERGRANDE ÇÖKERSE NE OLUR?

Son günlerde dünya piyasaları Çin’e odaklanmış durumda. Çin’in en büyük şirketlerinden birisi olan Evergrande’de yaşanan krizin küresel piyasaları etkilemesinden endişe duyuluyor. Bilinen borcu 300 milyar doları aşan Evergrande’nin Perşembe günü ödemesi gereken 100 milyon dolardan fazla tahvil bulunuyor.

1996 senesinde kurulan Evergrande’nin 280’den fazla şehirde 1.300’den fazla projesi bulunuyor. Şirket, Fortune 500 listesinde 2020’de 122. sırada bulunuyor. Toplam varlıkları yaklaşık 350 milyar dolar (2.3 trilyon yuan), yıllık satış gelirleri de 110 milyar doları (700 milyar yuan) aşan şirkette 200 bin kişi çalışmakta.

1200x627-gozler-cine-cevrildi-evergrande-krizi-nedir-evergrande-cokerse-ne-olur-1632292497920

Bilinen borcu 300 milyar doları aşmış olan Evergrande’nin Perşembe günü ödemesi gereken 100 milyon dolardan fazla tahvil kuponu ödemesine ilişkin korkular, risk algısını artırdı ve küresel bazda satış baskısını da beraberinde getirdi.

Uzmanlar ve analistler, Evergrande’nin borçlarının çoğunlukla yerel para birimi cinsinden olduğunu ifade ederek, şirketin temerrüde düşmesi halinde etkinin çoğunlukla Çin’in içinde kalmasının beklendiğini, fakat yine de bu durumun küresel piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s Evergrande’nin büyük ihtimalle temerrüde düşeceğini söyledi. S&P Çin hükümetinin holdinge doğrudan bir destek sunmayacağını düşünüyor. Ayrıca bazı yatırımcılar için Evergrande krizinin yönetimi Çin’in ekonomik geleceği için kritik önemde. Jim Chanos’a göre yatırımcılar kritik bir an ile karşı karşıya olan Xi Jinping’in kriz yönetimini dikkatli şekilde takip ediyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP