DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4381121,87%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

f/k oranı 88 olan bu hisse tavan oldu!

F/K oranı 88 olan bu hisse tavan oldu!

ABONE OL
20/07/2022 15:10
f/k oranı 88 olan bu hisse tavan oldu!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri arasında yer alan bu senet bugün yüzde 10 prim yaparak yatırımcısını sevindirdi. F/K oranı 88 olan hisse tavan oldu!

F/K oranı 88 olan hisse tavan oldu! Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri arasında yer alan bu senet bugün yüzde 10 prim yaptı.

Borsada hisse bazında güçlü hareketler gözleniyor. Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. (DOBUR) hissesi bugün tavan yaparak yatırımcısını sevindirdi.

F/K oranı 88

Borsa endeksi 2.500 puanın üzerine çıktı.

Çarpanlar

F/K88.80
FD/FAVÖK913.34
PD/DD36.59
PEGN/A
Net Borç/FAVÖK-31.01
F/K oranı 88

Kaynak Dağılımı

Özkaynaklar: 33%Kısa Vade Yük.: 47%Uzun Vade Yük.: 19%

Şirket Detayları

Fiili Dolaşım Oranı20.44
Hisse Başına Kar0.51
Ödenmiş Sermaye19,559,175
Piyasa Değeri889,942,463
SektörlerKağıt ve Kağıt Ürünleri
F/K oranı 88

Şirket hakkında

DOĞAN BURDA DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ, eski adıyla Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama AŞ, haftalık ve aylık dergi yayın ve dağıtımı ve reklamcılıkla uğraşan Türkiye merkezli bir şirkettir. Şirket esasen 11 kategoride 25 dergi yayınlamaktadır: bilgisayar, özel ilgi alanları, otomobiller, genel haberler, ekonomi ve iş dünyası, gençlik, yaşam tarzı, iç dekorasyon, ünlü haberleri, kadın ve yemek. Dergi portföyü PC Net, Level, Auto Show, Ekonomist, Tempo, Capital, Blue Jean, İstanbul Life, Elle Decor, Hafta Sonu, Burda ve Lezzet’i içermektedir.

DOĞAN BURDA DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİNİN dergilerinden dokuzunun Axel Springer Verlag AG, Hachette Filipacchi Presse SA, Cote Maison SA, Hello! Ltd ve Chip Holding GmbH gibi uluslararası dergilerle lisans anlaşmaları vardır. Şirket, Doğan Yayın Holding AŞ ve Burda Magazines International GmbH, eski adıyla Burda RCS International Holding GmbH arasında bir ortak girişimdir.

Fiyat/Kazanç (F/K) Oranı

F/K oranı bir hisse senedinin elde ettiği kâra göre fiyatını ölçme amacıyla kullanılan bir değerleme oranıdır. Kâr çarpanı olarak da bilinir. Hisse senetlerinin ucuz ya da pahalı olduğunu anlamak için kullanılır. Yüksek F/K ile işlem gören hisseler pahalı, düşük F/K ile işlem gören hisseler ucuz kabul edilir ancak bu her zaman doğru değildir. F/K oranını hesaplamak için şirketin son 4 çeyrekte elde ettiği kâr, şirketin ödenmiş sermayesi ve hisse senedi fiyatı kullanılır. Şirket son 4 çeyrek toplamında zarar etmişse cari F/K oranı hesaplanamaz.

Hisse Başına Kâr = Yıllıklandırılmış Net Kâr / Ödenmiş Sermaye

Fiyat/Kazanç Oranı = Hisse Senedi Fiyatı / Hisse Başına Kâr

F/K Nasıl Yorumlanmalıdır?

F/K oranı iki şekilde hesaplanabilir. Bunlardan birincisi son 4 çeyrekte elde edilen kâr ile hesaplanan cari F/K (P/E TTM) oranıdır. İkincisi ise ilerideki 4 çeyrekte elde edilmesi beklenen kâr ile hesaplanan gelecekteki F/K (Forward P/E) oranıdır. Yatırımcılar genelde birinci yöntemi kullanırlar ancak borsalar beklentilerin ve geleceğin fiyatlandığı piyasalar olduğundan gelecekteki F/K oranı daha önemlidir. Son 4 çeyrekte elde edilen kârların önümüzdeki 4 çeyrekte de elde edileceğinin garantisi yoktur.

Geçmiş 4 çeyrekte elde edilen kâr ile hesaplanan cari F/K oranı yorumlanırken net kârın hangi kalemlerden elde edildiğine dikkat edilmelidir. Şirketler bazı dönemlerde tek seferlik olan finansman, yatırım ya da vergi gelirleri elde edebilir. Örneğin döviz kurlarının sert şekilde yükseldiği 2018 yılının üçüncü çeyreğinde, döviz stoku bulunan şirketler yüksek kârlar açıklamıştı ancak aynı yılın dördüncü çeyreğinde bu şirketler düşen kurdan zarar görmüş ve görece düşük kârlar açıklamıştı.

Bu çeyreklerde F/K oranları yanıltıcı şekilde geri çekilmiş ya da yükselmişti. Başka bir örnekle açıklarsak, bazı şirketler yaptıkları yatırımlar sonucu vergi geliri elde eder ve yüksek net dönem kârı açıklayabilirler. F/K oranı net dönem kârı ile hesaplandığından bu şirketlerde F/K oranı o dönem için yanıltıcı olabilir. Fiyat/Kazanç oranının anlamlı olabilmesi için net dönem kârının büyük oranda faaliyetlere bağlı gelirlerden elde edilmesi önemlidir.

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

F/K oranı 88
  • dobur

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP