DOLAR 18,0811 0%
EURO 18,2732 -0.1%
ALTIN 1.020,80-0,06
BITCOIN 412607-2,05%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

finans merkezi borsa i̇stanbul’da hangi hisseleri nasıl etkiler?

Finans Merkezi Borsa İstanbul’da hangi hisseleri nasıl etkiler?

ABONE OL
21/06/2022 15:49
finans merkezi borsa i̇stanbul’da hangi hisseleri nasıl etkiler?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’u, uluslararası finans merkezi haline getirmek için 2016 yılında temeli atılan İstanbul Finans Merkezi Projesi inşaatının bu yılın ikinci yarısında tamamlanması planlanırken, bölgeye gelecek yatırımcıya verilecek destekleri içeren yasal düzenleme için çalışmalar hızlandı. Peki Finans Merkezi Borsa İstanbul’da hangi hisseleri nasıl etkiler?

Finans Merkezi Borsa İstanbul’da hangi hisseleri nasıl etkiler? İstanbul Finans Merkezi Projesi inşaatının bu yıl tamamlanması planlanıyor.

İstanbul’u, uluslararası finans merkezi haline getirmek için 2016 yılında temeli atılan İstanbul Finans Merkezi Projesi inşaatının bu yılın ikinci yarısında tamamlanması planlanırken, bölgeye gelecek yatırımcıya verilecek destekleri içeren yasal düzenleme için çalışmalar hızlandı.

Uzun zamandır ekonomi yönetiminin gündeminde olan daha önceki Hazine ve Maliye Bakanları döneminde hazırlıklarına başlanarak taslak çalışması yapılan, İstanbul Finans Merkezi yasa teklifi için Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, AK Parti ekonomi kurmayları tarafından yeniden çalışma başlatıldı. Yasa taslağına son şeklinin verilmesinin ardından mayıs ayında Meclis’e sunulması ve bu yasama yılında kanunlaştırılması hedefleniyor. Daha önce hazırlanan taslak metin üzerinden çalışmalar sürerken, AK Parti ekonomi kurmayları hazırlanan taslaktaki teşviklerin korunacağını belirterek, İstanbul Finans Merkezinin yönetimine ilişkin maddelerde bazı değişikliklere ve teknik düzeyde düzenlemelere gidilebileceğini ifade ettiler.

Hazırlanan yasa taslağına göre, İstanbul Finans Merkezi bölgesinde katılımcı belgesi alarak faaliyet gösteren finansal kuruluşlar, finansal hizmetler kapsamında, yurtdışında yerleşik kişilere finansal hizmet ihracı gerçekleştirebilecek. Katılımcı belgesi almış finansal kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen finansal hizmet ihracı niteliğindeki faaliyetler için bazı vergi muafiyetleri sağlanmasına ilişkin düzenlemede yasa teklifinde yer alacak.

12 maddelik taslak çalışmaya göre, İstanbul Finans Merkezinde faaliyet gösterecek finans şirketlerinin faaliyetleri kapsamında elde ettikleri kazançlarının yüzde 75’i kurum kazancından indirilecek. Finansal kuruluşların İstanbul Finans Merkezi bölgesinde istihdam ettikleri personelin elde ettiği ücretler, yurtdışında en az beş yıllık mesleki tecrübeye sahip kişilerde yüzde 60’ı düzeyinde, yurtdışında en az on yıllık mesleki tecrübeye sahip kişilerde ise yüzde 80 düzeyinde gelir vergisinden muaf olacak.

İstanbul Finans Merkezi bölgesinde, katılımcıların faaliyetlerine ilişkin işlemlerin gerçekleştirilmesi için ‘Tek Durak Büro’ oluşturulacak. Bu bürolar, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yönetilecek. İstanbul Finans Merkezi bölgesindeki altyapı ve üstyapı, Türkiye Varlık Fonu tarafından kurulan yönetici şirket tarafından işletilecek ve yönetilecek. İstanbul Finans Merkezi bölgesinde bulunan taşınmazlar, projesinde ve yönetim planında belirlenen amaçlar dışında kullanılamayacak. İstanbul Finans Merkezinde yer alan taşınmazların kiralanması sırasında düzenlenen kağıtlar için damga vergisi muafiyeti sağlanacak.

Finans kurumlarının merkezleri yer alacak

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu gibi finans kurumlarının genel merkezleri başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş yer alacak.

İstanbul Finans Merkezinin faaliyet alanlarını, açık bankacık, aile ofisleri, aracı kurumlar, bölgesel yönetim merkezleri, dijital bankacılık, finansal kiralama, faktoring ve finansman, fon yönetimi, katılım finans, özel bankacılık, sermaye piyasaları, varlık yönetimi, sigorta ve reasürans, yatırım bankacılığı, vergi hukuk ve danışmanlık firmaları ile yeşil finans oluşturacak.

Borsa İstanbul’u ve hisseleri nasıl etkiler?

Londra, New York ve Frankfurt gibi dünyanın en büyük 10 finans merkezi arasına girme vizyonuna sahip olan İstanbul Finans Merkezi ya da İstanbul Uluslararası Finans Merkezi hedefinin Borsa İstanbul’a çok yönlü büyük kazanımlar sağlaması bekleniyor. Özellikle Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren kamu bankaları başta olmak üzere genel olarak pozitif bir etki olacağını söylemek mümkün.

Borsa İstanbul’u dünyanın en büyük borsası arasına girmesi

İstanbul Finans Merkezi projesinin en büyük hedefleri arasında İstanbul’u dünyanın en büyük borsaları olarak görülen New York, Tokyo, Londra ve Frankfurt gibi borsalarla aynı kulvara taşınması. Böylece gerek jeopolitik gerekse gelişen piyasalar içinde coğrafi konumu ile daha etkin olurken dünyanın en büyük on finans piyasası arasında olma hedefine yükselme imkanı bulmuş olacak. Yatırımcı ise risk ve getiri seviyesi farklı yatırım enstrümanlarında işlem yapma fırsatını bulacak. Ayrıca. Borsa İstanbul’un bu proje kapsamında alt yapısının iyileştirilmesi, emir iletim şekli ve süresinin kısaltılması gibi dünya piyasalarına rekabet açısından çok önemli olan avantajlı kriterleri yakalayabilecek.

Küresel rekabette avantaj yakalanması

İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında öncelikle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın ismi Borsa İstanbul olarak değiştirildi. Bu kapsamda Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ve de İstanbul Atın Borsası aynı bünyeye alınarak tek bir borsa oluşturulmuş oldu. Böylece küresel rekabetçi ortamda öne çıkabilecek bir borsa yapısı tesis edildi. Türk yatırımcı da aynı piyasada tüm Türk enstrümanlarında işlem yapma avantajına kavuştu.

BİST’in teknolojik alt yapısında üstün teknik özellikler

Borsa İstanbul, dünyanın en büyük borsa gruplarından Nasdaq-OMX ile teknoloji tedarikine dayalı stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Böylece Borsa İstanbul dünyanın en büyük borsalarının sahip olduğu üstün teknolojik altyapıya ve farklı para birimlerinde eş anlı olarak işlem yapılacak entegrasyonu sağlayacak bir alt yapı girişiminde bulundu.

Finansal ürün ve hizmet çeşitliliğinin artması

İFM’nin Borsa İstanbul’a diğer en büyük katkısı ise finansal ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması olacaktır. Borsa İstanbul’da işlem görecek hisse senetlerin artırılması dışına İslami finans ürünlerinin de işlem göreceği eylem planına geçildi. İlk olarak Borsa İstanbul yerleşkesinde Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi faaliyete geçirildi. Böylece dünyanın en büyük islami finans merkezleri alanında ilk ofis açılmış oldu. Borsa İstanbul, yeni piyasalar ve ürünler geliştirmek için çalışmalarını ise tüm hızıyla sürdürüyor.

Rakamlarla İstanbul Finans Merkezi

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde inşa edilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi yaklaşık 2 milyon 500 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak.
İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) 560 bin metrekare ofis, 60 bin metrekare rezidans, 70 bin metrekare otel, 90 bin metrekare alışveriş merkezi ve 2 bin kişi kapasiteli bir kültür ve kongre merkezi olacak.

30 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor

Finans sektörünün kalbi olması planlanan İFM’nin günün 24 saati yaşayan bir yer olacak.

Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sitemize üye olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın => paraajansı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Twitter takip için => twitter Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz; Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz; Finans Merkezi Borsa Finans Merkezi Borsa Finans Merkezi Borsa Finans Merkezi Borsa

finans merkezi borsa

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP