Finansal Okuryazar ve Yatırımcı olmanın 8 Altın Kuralı!

30 Yılı aşkın piyasa deneyimine sahip IMKB Eğitim Dairesi Eski Başkanı Dr. Murad Kayacan Yatırımcılar için Finansal Okuryazarlık ve #Yatırımcı Olmanın Altın Kurallarını listeledi.

  1. Tüm bu kurallar ceteris paribus (tüm şartlar aynıyken) geçerlidir..
  2. Optimum portföyü oluşturmak için ürün seçiminizi yatırım tutarımız ve vadeye göre ayarlamak gerekir!
  3. Komşunuz, yakın arkadaşınız ya da akrabanız #portföy seçimi Sizin ihtiyaçlarınızı da gidermek zorunda değildir! Her koyun kendi bacağından asılır!
  4. Spekülasyon hayata dair iddialar iken manipülasyon hayatın doğal akışını değiştirme çabasıdır! 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve Ceza Kanununda suçtur!
  5. Manipülatif işlem yapamadım diye üzülmeyin, piyasanın doğal akışını bozan eylemler suç tanımına girmiyorsa bile #SPK tarafından ilgili Tebliğ gereği idari para cezası ile tazyik edilir…
  6. Batıda bireyler yan yana geldikçe topluluklar daha akıllı hareket ederken bu coğrafyada kalabalık arttıkça taşkınlık ve akılsızlık artar! Çeşitli sanal mecralara katılıp tüyo adlı dedikodu ve yalanlar ile manipülatif teknik analiz saçmalıklarına güvenmeyin!
  7. Temel analiz bilmeyen bir sözde finansal yorumcunun teknik analizine kıymet vermeyin!
  8. Yatırım, kısa/orta ya da uzun vadeli olur.. Her vadede geçerli bir portföy karması olamaz! Yani portföyünüze değil, hayat arkadaşınıza aşık olun:)

Kaynak > https://tr.linkedin.com/in/drmuradkayacan

Dr. Murad Kayacan hocanın eğitimlerinden haberdar olmak için https://www.muradhoca.com/ adresi ile takip edebilirsiniz

Murad Hocanın yatırımcılar için verdiği finansal okuryazarlık eğitimlerine Youtube sayfamızdan erişebilirsiniz.

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster