DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4377031,79%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

ford otomotiv yatırımcısının heyecanla beklediği tarih açıklandı!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Ford Otomotiv yatırımcısının heyecanla beklediği tarih açıklandı!

Ford Otomotiv yatırımcısının heyecanla beklediği tarih açıklandı!

ABONE OL
21/07/2022 11:32
ford otomotiv yatırımcısının heyecanla beklediği tarih açıklandı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Hissenin fiyatının üstünde etkili olan finansal verilerin 2. çeyrek tarihleri açıklanmaya başlandı. Ford şirketi açıklayanlar arasında yerini aldı. Ford Otomotiv yatırımcısının heyecanla beklediği tarih açıklandı! Veriler ne zaman açıklanacak işte cevabı!

Ford Otomotiv yatırımcısının heyecanla beklediği tarih açıklandı!

FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. FROTO

Şirketimizin 2022 yılı 2. Çeyrek Finansal Sonuçları 28 Temmuz 2022 Perşembe günü KAP’ta yayınlanacaktır.

Dönem Başlangıç TarihiDönem Bitiş TarihiPlanlanan KAP’ta İlan Tarihi
2. Çeyrek01/01/202230/06/202228/07/2022

Bilançoda nelere dikkat edilmelidir?

Borsada yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman yada yatırım yapıyorsanız, bilanço okumayı az çok öğrenmelisiniz. Bilanço bir şirketin parasal olarak ne olduğunun gösterildiği yerdir. Bilanço ile şirketin girdileri, çıktıları, aldıkları, sattıkları, borçları gibi birçok kalem incelenir. Bilanço hisseyi nasıl etkiler?

Borsada bilançolar 3 ayda bir açıklanır. 3 aylık bilanço, 6 aylık bilanço, 9 aylık bilanço ve 12 Aylık bilanço şeklinde. Bu bilançolarda yatırımcıların en fazla dikkat ettiği nokta kar-zarar rakamlarıdır. Ayrıca kar ve zararın nasıl oluştuğu noktasıdır. Kar ve zarar bir şirketin büyümesine, küçülmesine sebep olan unsurlardır.

Dolayısıyla yatırımcılar büyüme odaklı hisse senedi aldıkları için bilançoda şirketin kar bölümünün yükselmesi önen arz etmektedir. Borsada bilançolar açıklanınca yükselen, düşen yada tepki vermeyip aynı fiyatıyla yoluna devam eden şirketlerin hisse senetleri vardır.

Bilanço döneminde şirketlerin gelen rakamlara nasıl tepki vereceği yatırımcılar tarafından araştırılır. Bir bilanço döneminde hisse fiyatlarının kesin olarak yönü belirlenemez ama bazı teoriler üretilebilir.

Ford Otomotiv yatırımcısı

Bilanço analizinde sık kullanılan veriler

■ Aktif karlılık: Bu veri şirketin yaptığı yatırımın karlılığını, diğer bir deyişle aktif değerlerin ne ölçüde verimli kullanıldığını belirtir. Aktif karlılığındaki artış, şirketin kaynaklarını etkin bir şekilde kullandığını gösterir. (Net kar/Aktif toplamı] x 100

■ Net kar marjı: Bu marj, şirketin net karının net satışı içerisindeki payını belirtir. Şirketin satışlarının kara yansıma payını gösteren bu oranın yüksek çıkması ve geçmiş dönemlere göre artış eğilimi göstermesi, şirketin verimli çalıştığını gösterir. (Net kar/Net satışlar] x 100

■ FAVÖK: Açılımı finansman giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kar olan bu verinin artıda olması, analistler için en önemli kriterlerdendir. Çünkü şirketin gerçekten esas faaliyetinden kar edip etmediği ve ekonomideki toparlanmaya katılıp katılamadığı bu veriyle anlaşılabilir.

Ford Otomotiv yatırımcısı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansiBizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP