FRİGO Pak Gıda’ dan Kar Payı Dağıtımı

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Frigo Pak Gıda bugün Kamuyu Aydınlatma Platformuna yaptığı bildiride Genel Kurul ile görüşme sonrası kar payı dağıtımına ilişkin bildiride bulundu.

Frigo Pak Gıda’ nın yaptığı bildiride; Kar Payının pay biçiminde ödeneceği kesinleşmiş olup Pay Biçiminde Dağıtılacak Kar Payı Tutarı 16.900.000 TL olduğunu açıkladı.

Şirket yasal olarak net dağıtılabilir dönem karının 17.071.548,32.TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Net dağıtılabilir dönem karının şirketin geleceğe yönelik i işletme sermayesi gereksinimlerinin karşılanması amacıyla kullanılmak üzere, mevcut bilanço yapısının daha da güçlendirilmesi ve ileriki dönemlerde nakit akışının daha sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için pay sahiplerine 2020 yılı faaliyet dönemi için nakit kar payı dağıtımı yapılmamasına karar verdi.

2020 faaliyet yılı dağıtılabilir net dönem karından 16.900.000.-TL’sının bedelsiz pay olarak, tüm pay sahiplerine payları oranında (% 152,25225 oranında) (1 TL nominal bedelli pay için 1,52252.TL) dağıtılacağını açıkladı.

Şirket KAP’ a yaptığı bildiride aşağıdaki ifadelere yer verdi;

*Genel Kurulda temettü dağıtımı ile ilgili Yönetim Kurulu’nun tavsiye kararının görüşerek;

2020 mali yılında şirketimiz kar beyan etmiş olması sebebiyle, net dağıtılabilir dönem karının şirketin önümüzdeki dönemlere ilişkin işletme sermayesi gereksinimlerinin karşılanması amacıyla kullanılmak üzere, mevcut bilanço yapısının daha da güçlendirilmesi ve ileriki dönemlerde nakit akışının daha sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için, pay sahiplerimize 2020 yılı faaliyet dönemi için nakit kar payı dağıtımı yapılmamasına, 2020 faaliyet yılı dağıtılabilir net dönem karından 16.900.000.-TL’sının bedelsiz pay olarak, tüm pay sahiplerimize, payları oranında (% 152,25225 oranında) (1.-TL nominal bedelli pay için 1,52252.-TL) dağıtılmasına, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre hesaplanan 2020 yılı karından kalan tutar 171.548,32.-TL’sının dağıtılmayarak Olağanüstü Yedeklere aktarılmasına, Sermaye Piyasası Kurulu Tebliğlerine doğrultusunda hesaplanan 2020 yılı karından kalan tutar 98.231.-TL’sının Olağanüstü Yedek olarak Geçmiş Yıl Karlarında izlenmesine karar vermiştir.

Türkiye’nin önde gelen domates üreticilerinden Merko Gıda, yine sektörün önemli oyuncularından Frigo Pak Gıda’nın yüzde 25’ini satın aldı.

Geçtiğimiz günlerde Salça pazarının önde gelen firmaları arasında yer alan Merko, 8,5 milyon dolar karşılığında yine gıda sektörünün önemli oyuncularından ve halka açık Frigo Pak Gıda’nın yüzde 25’lik kısmını satın aldı. Bu önemli satın almayla birlikte şirket, Frigo Pak Gıda’nın uzun yıllara dayanan konserve ve dondurulmuş meye-sebze, gazlı içecekler ve meyve suyu üretim gücü ile altyapısını da bünyesine kattı.

Merko Gıda, Frigo Pak Gıda ve yeni ürün gamıyla birlikte ihracatta farklı pazarlara da girmeye hazırlanıyor. Knorr, Nestle, Unilever başta olmak üzere ulusal ve uluslararası perakende devlerine küp domates ve salça satan Merko Gıda’nın bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye hazırlanan Frigo Pak Gıda, 2020 yılını 107 milyon TL ciroyla kapatmıştı. Üretimin yüzde 97’sini AB ülkelerine ihraç eden Frigo Pak Gıda, yüksek döviz geliriyle de Merko’ya önemli bir ivme katması bekleniyor.

Kader Tez, Para Ajansı

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster