DOLAR 18,0725 -0.07%
EURO 18,2618 -0.16%
ALTIN 1.020,14-0,12
BITCOIN 412622-2,17%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

genel kurul onay verdi bu şirket sermaye tavanını 700 milyona yükseltiyor!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Genel kurul onay verdi bu şirket sermaye tavanını 700 milyona yükseltiyor!

Genel kurul onay verdi bu şirket sermaye tavanını 700 milyona yükseltiyor!

ABONE OL
30/07/2022 15:35
genel kurul onay verdi bu şirket sermaye tavanını 700 milyona yükseltiyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da halka açık bir şekilde işlemlerine devam eden bu şirkete SPK sonrası genel kurul onay verdi Şirket sermaye tavanının 250 milyondan 700 milyona çıkaracak

Genel Kurul onay verdi bu şirket sermaye tavanını 700 milyona yükseltiyor! Hangi şirkete SPK onay verdi. İşte yanıtı

Pera Gayrimenkul #PEGYO tarafından daha önce yapılan artırım başvurusunun onaylandığı duyuruldu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Yönetim Kurulumuzun; Şirketimizin tabi olduğu Kayıtlı Sermaye Sistemi içerisinde Yönetim Kuruluna sermaye artırımı için tanınmış olan 5 yıllık yetki süresinin uzatılması, Kayıtlı Sermaye Sistemi tavanının 700.000.000,-TL’ye yükseltilmesi ve diğer hususları da içerecek şekilde Şirket Esas Sözleşmesi’nin “Sermaye ve Hisse Senetleri” başlıklı 8. maddesinin tadil edilmesine karar vermesi akabinde Sermaye Piyasası Kurulu ve Ticaret Bakanlığı’na yaptığımız başvurular olumlu sonuçlanmıştır.

Şirket Esas Sözleşmesi’nin “Sermaye ve Hisse Senetleri” başlıklı 8. maddesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nun ve Ticaret Bakanlığı’nın onayından geçmiş olan şekliyle tadili hususu 29.07.2022 tarihinde gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısında hissedarların görüşüne sunulup kabul edilmiştir.

genel kurul onay genel kurul onay

Saygılarımızla,

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

genel kurul onay

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

genel kurul onay
  • PEGYO

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP