DOLAR 17,9454 -0.04%
EURO 18,3746 0.37%
ALTIN 1.034,590,33
BITCOIN 419858-3,01%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

google analytics neden yanlış gösteriyor? kullanıcılar şikayetçi!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Google Analytics neden yanlış gösteriyor? Kullanıcılar şikayetçi!

Google Analytics neden yanlış gösteriyor? Kullanıcılar şikayetçi!

ABONE OL
06/07/2022 11:19
google analytics neden yanlış gösteriyor? kullanıcılar şikayetçi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Binlerce web sitesi tarafından kullanılan ve kullanıcıların verilerini analiz etmek için büyük işe yarayan Google Analytics son günlerde bazı hatalarla kullanıcıları ile karşı karşıya geldi. Verileri yanlış gösteren ve bir türlü toparlayamayan Google Analytics neden yanlış gösteriyor? Kullanıcılar veri kaybından şikayetçi!

Google Analytics neden yanlış gösteriyor? Kullanıcılar veri kaybından şikayetçi! Hem veri hem de reklam gelirinde kayıp devam ediyor!

Web sitelerin performansını analiz etmek için kullanılan Google Analytics son günlerde bazı problemler sebebiyle kullanıcılarını mutsuz etti. Verileri doğru iletmeyen ve yanlış sayıları gösteren Google Analytics çöktü mü? sorusuyla kullanıcıları karşı karşıya bıraktı.

GOOGLE ANALYTİCS ÇÖKTÜ MÜ?

Google Analtytics son günlerde web site verilerini yanlış göstermeye başladı. Kullanıcılar “Google Analytics çöktü mü?” sorusuna yanıt arıyor.

Google Analytics çöktü mü, neden yanlış gösteriyor, verileri neden çelişkili aktarıyor, gerçek zamanlı kullanıcılar ile toplam metriklerdeki farklılıkların nedeni nedir, Google’ın bununla ilgili bir resmi açıklaması var mı, soruları uzun süredir cevap bekliyorken, platformdan sessiz sedasız yeni bir değişiklik geldi.

Google Analytics önceki yıllarda çok nadiren görülen verileri yanlış, çelişkili veya eksik aktarmı sorunu Nisan ayında kronik bir hal almaya başladı.

Nisan ayından itibaren Google Analytics verileri yanlış vermeye başladı. 

Anlık sitedeki kullanıcı sayısı ile toplam metrikler arasındaki çelişki bir türlü düzelmedi. Hal böyle olunca da bu platformu kullanan binlerce web sitesi sahibi durumu soruşturmaya başladı. 

Peki, sorunun kaynağı nedir?

Google Analytics konuyla ilgili henüz direkt bir açıklama yapmadı; ancak bu konuyla dolaylı olarak ilgili bir gelişme söz konusudur. 

Google Analytics’in şu anda kullanımda bulunan Google Analytics Universal versiyonu yakın zamanda devre dışı bırakılacak. 

Onun yerine Google Analytics 4 versiyonu devreye girecek.

Google bunun için şimdiden kullanıcılarına mailler göndermeye başladı. 

Yakın zamanda daha fazla bilgilendirmeler yapılacak; ancak şu anda gönderilen uyarı mesajında Google Analytics Universal’ın 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren artık tamamen devre dışı kalacağıdır. 

google analytics neden yanlış gösteriyor, verileri neden çelişkili aktarıyor, gerçek zamanlı kullanıcılar ile toplam metriklerdeki farklılıkların nedeni nedir
Google Analytics neden yanlış

Tüm bu gelişmeler ışığında mevcut Analytics’in neden randımanlı çalışmadığını az çok tahmin edebiliriz. 

Zaten sorunlu olan bir yapı söz konusu olduğu ve değişiklik nedeniyle bunun köklü bir çözüme kavuşturulmak yerine kendi haline bırakıldığı tahmin ediliyor. 

Çünkü Google Analytics’in bu sorunu daha önce birçok kez kendini göstermiş ancak sorun geçici olarak da olsa çözülmüştü. 

Şu anda sorunun kalıcı hale geldiğini görüyoruz. 

SESSİZ DEĞİŞİKLİK

Google Analytics, anlık gösterilen kullanıcı sayıları yani büyük rakamla gösterilen “Sitede Şu anda” ile başlayan kısımdaki verileri “Sitede son 5 dakikada” şeklinde değiştirdi. 

Alttaki metrikleri ise “Sitede son 30 dakikada” şeklinde değiştirdi. 

Böylece uzun süredir hata olarak görünen veya arıza olarak değerlendirilen veri tutarsızlığına bir kılıf uydurulmuş oldu.

Google Adsense Reklamlarında Hata mı var?

Analytics verilerindeki uzun süredir devam eden karışıklık sonrası reklam platformu olan adsense de de benzer problemler olduğu ve veri kaybından kaynaklı gelirlerde doğru yansıtılmadığı gibi birçok sorun kullanıcılar tarafından dile getirilmeye başlandı.

Para ajansından abonelerine özel yeni uygulama!

Para ajansı olarak belli teknik analiz kriterleri çerçevesinde, işlem hacmi ve hareketli ortalamalara dayalı yükselişe başlayan hisse senetlerinin grafiklerinin yayınlanacağı bir analiz çalışması başlattık. Bu hisse senetlerinin sadece isimleri paylaşılacak, ayrıca teknik analiz ve yorum yapılmayacaktır.

Ayrıca kullanıcılarımıza ve abonelerimize özel bir çok sürpriz ve yeniliğe ulaşmak için bizleri takipte kalın.

Google Analytics neden yanlış

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home

Google Analytics neden yanlış Google Analytics neden yanlış Google Analytics neden yanlış
  • Google

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP