DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4377031,79%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

google analytics verileri bilerek mi hatalı gösteriyor?

Google Analytics verileri bilerek mi hatalı gösteriyor?

ABONE OL
07/07/2022 11:17
google analytics verileri bilerek mi hatalı gösteriyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Google Analytics son günlerde bazı hatalarla kullanıcıları ile karşı karşıya geldi. Verileri yanlış gösteren ve bir türlü toparlayamayan Google Analytics kullanıcıların tepkisi ile karşı karşıya ? Google Analytics verileri bilerek mi hatalı gösteriyor?

Binlerce web sitesi tarafından kullanılan ve kullanıcıların verilerini analiz etmek için büyük işe yarayan Google Analytics verileri bilerek mi hatalı gösteriyor!

Son zamanlarda birçok kullanıcı tarafından veri kaybı ile ilgili şikayetlerin yağdığı Google’ın analystic programında skandallar bitmiyor.

Uzun süredir güncelleme bahanesiyle birçok kullanıcının mağdur olmasına yol açan Google mağduriyetleri gideremedi. Özellikle internetten yayın yapan platformlar için önem arz eden bu rakamların sağlıklı bir biçimde yansıtılmaması büyük mağduriyetlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Güncelleme geldi ancak kar etmedi.!

Google Analytics çöktü mü, neden yanlış gösteriyor, verileri neden çelişkili aktarıyor, gerçek zamanlı kullanıcılar ile toplam metriklerdeki farklılıkların nedeni nedir, Google’ın bununla ilgili bir resmi açıklaması var mı, soruları uzun süredir cevap bekliyorken, platformdan sessiz sedasız yeni bir değişiklik geldi.

Google Analytics önceki yıllarda çok nadiren görülen verileri yanlış, çelişkili veya eksik aktarmı sorunu Nisan ayında kronik bir hal almaya başladı.

Nisan ayından itibaren Google Analytics verileri yanlış vermeye başladı.

Anlık sitedeki kullanıcı sayısı ile toplam metrikler arasındaki çelişki bir türlü düzelmedi. Hal böyle olunca da bu platformu kullanan binlerce web sitesi sahibi durumu soruşturmaya başladı.

Google Analytics’in şu anda kullanımda bulunan Google Analytics Universal versiyonu yakın zamanda devre dışı bırakılacak. 

Onun yerine Google Analytics 4 versiyonu devreye girecek.

Google bunun için şimdiden kullanıcılarına mailler göndermeye başladı. 

Yakın zamanda daha fazla bilgilendirmeler yapılacak; ancak şu anda gönderilen uyarı mesajında Google Analytics Universal’ın 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren artık tamamen devre dışı kalacağıdır. 

Zaten sorunlu olan bir yapı söz konusu olduğu ve değişiklik nedeniyle bunun köklü bir çözüme kavuşturulmak yerine kendi haline bırakıldığı tahmin ediliyor. 

Çünkü Google Analytics’in bu sorunu daha önce birçok kez kendini göstermiş ancak sorun geçici olarak da olsa çözülmüştü. 

Şu anda sorunun kalıcı hale geldiğini görüyoruz. 

Google Analytics verileri

Veriler bilerek mi hatalı gösteriliyor?

Tüm bu tartışmaların yanı sıra Google’ın verileri reklam ödemelerini daha düşük yapmak için kasti olarak yaptığı söylentileri ise gündeme bomba gibi düştü.

İnternet üzerinden yayın yapan birçok platform için hayati öneme sahip bir konu olması nedeniyle bu verilerde ortaya çıkacak hatanın telafisi imkansız noktalara ulaşması endişeleri üst perdeden dile getirilmeye başladı.

Google’ın reklam platformu olan Adsense kanalıyla yaptığı ödemeleri düşük göstermek amacıyla böyle bir veri probleminin olmuş olabileceğinin söylentisi bile yayıncıları tedirgin etmiş durumda.

Konuya ilişkin Google kaynaklarından henüz resmi bir açıklama gelmezken sorunun ne kadar devam edeceği ve şüphelerin ortadan kalkması adına ne gibi adımlar atılacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Birçok web sitesi için önem arz eden bu denli hayati konumdaki bir konuda resmi makamların nasıl bir adım atacağı ve konuya ilişkin herhangi bir inceleme yada soruşturma yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

Paraajansı olarak konunun takipçisi olacağımızı bildiririz.

Google Analytics verileri

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Google Analytics verileri
  • Google

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP