Gözler, SPK bülteninde bu akşam onaylanabilecek halka arzlar !

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

2021 Yılında bugüne kadar toplam 21 şirket halka arz oldu. Bu akşam yayınlanacak bültende yeni bir halka arz gelecek mi? Detaylar haberimizde…

Halka arz onay son dönemlerin en fazla tartışılan konularından biri olmaya devam ediyor. Her hafta bir bazen iki geçtiğimiz hafta ise dört halka arzın onaylandığı piyasada geçen hafta halka arz onayı gelmedi. Herhangi bir şirketin halka arzına onay verilmeyerek uzun süre sonra bir ilk gerçekleşti.

Halka arzlarda neler oluyor?

 • Son 1 yılda bireysel yatırımcı sayısı 1 milyon artarken özellikle halka arzlara yoğun taleplerin olduğu ve ve rekorları kırıldığı bir dönem yaşanıldı. Ekim 2020’den beri geçen 8 ayda 20 halka arz yapılırken bunlara 9.5 milyar TL kaynak verildi. Esenboğa ve Kervan Gıda’da ortalama 250 binlik katılımla rekor kırılmışken bu yıl Nisan ayındaki Matriks’de 689 bin, Turex’de 772 bin, Qua Granit’te 845 bin yerli bireysel yatırımcıya dağıtım yapıldı.
 • İşte bu noktadan sonra halka arzlarda yerli yatırımcı sayısı azalmaya başladı. Çan2 için 487 bin kişi, Kalekim’de 301 bin kişi bu serinin en yüksekleri olsa da her halka arz bir öncekinin altında katılımla oldu.
 • Mayıs’ın sonunda yapılan Boğaziçi Beton’da 42 bin, ATP’ye 37,168 kişiye dağıtım yapılırken Ünlü’de 20,717 ile en düşüğe geriledi.
 • Oyak Yatırım ve Başkent Gaz’ın toplam 2.3 milyar TL ‘lik halka arz büyüklüğünün tamamı karşılandı yaklaşık 50 bin kişi başvuruda bulundu

Halka arzlara neden talebin azaldığına ilişkin yatırımcılardan gelen yanıtlar ise şu şekilde

 • *Büyük miktarlı halka arzların gelmesi ve üstelik kazandıramaması,
 • Bir halka arz sonrasında virmanlı satış ile piyasayı bozanların güveni sarsması
 • *Bilançosu iyi olmayanların ve yüksek değerleme ile açılanların hırsı
 • *3-4 arzın peşpeşe gelmesini piyasanın kaldıramadığı gibi eleştiriler öne çıkmıştır.

Halka arza geçen hafta onay vermeyen SPK bu hafta onay verecek mi? Önümüzdeki günlerde halka arz onayı gelebilecek şirketler hangileri? Halka arz furyasında öne çıkan sektör ise Enerji sektörü olarak dikkat çekiyor.  SPK Mevzuatına göre başvurulara ilişkin istenen belgelerin incelenmesi için belirli bir süreye ihtiyaç duyulmakta. Bu süre de ilk halka arzlarda 20 İş günü olarak belirtilmiştir. Belirlenen süre sonrası SPK şirketlerden düzeltme, güncelleme vb isteklerde bulunabiliyor.

SPK’da halka arz için onay bekleyen şirketler

Başvuru süresi dikkate alındığında halka arzına SPK tarafından onay gelmesi muhtemel şirketler olarak İşbir Sentetik ve Manas Enerji ön plana çıkmakta.

 • İşbir Sentetik

– İşbir Holding iştiraki olan İşbir Sentetik, şirket paylarının halka arzı kapsamında 09 Mart 2021 itibari ile SPK’ya başvurdu. Şirketin çıkarılmış sermayesinin yüzde 32,25’inin halka arz edilmesi planlanıyor.

 • Manas Enerji

#MANAS kodu ile borsaya çıkacak, eşit dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arzın 2021 yılı içinde tamamlanması bekleniyor.

 • GEN İlaç

#GENİL kodu ile borsaya çıkacak, eşit dağıtım yöntemi ile halka arzı gerçekleşecek. Şirket kaynaklarından edinilen bilgiye göre halka arzın 2021 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

SPK’ya halka arz için başvuruda bulunan diğer şirketler

 • Şekerbank Gyo

#SEGYO kodu ile borsaya çıkacak, eşit dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arzın 2021 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

 • Tapdi Oksijen Özel Sağlık Hizmetleri

#TNZTP kodu ile borsaya çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada 2021 şubat ayında spk onayına takip halka arz sürecinin başlatılacak bilgisi verildi. SPK onay verdiği taktirde süreç başlayacak.

 • Ünlü Yatırım Holding

#UNFIN kodu ile borsaya çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada nisan ayında halka arzın gerçekleştirilmesi planlanmakta

Halka arzlar ile ilgili

2021 Yılında yapılması planlanan halka arzlar için taslak izahnameler ve şirket açıklamaları göz önüne alınarak yapılmıştır. Değişiklik olduğu taktirde güncelleme gelecektir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
1 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster