Gübretaş şirketinde Maden ruhsatının devir hazırlığı!

Gübretaş şirketi Söğüt Altın Madeni Ruhsatının %100 Bağlı Ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’ye Devri hakkında Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bildirimde bulundu

Gübre Fabrikaları, Söğüt Altın Madeni ruhsatının ve ruhsat kapsamı çalışmaların %100 pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’ye devredilmesine karar verdi.

Şirket tarafından KAP’a yapılan bildirimde aşağıdaki ifadelere yer verildi

Şirketimiz uhdesinde bulunan 82050 sicil numaralı Söğüt Altın Madeni ruhsatı kapsamında yapılmakta olan çalışmalar hakkında, muhtelif açıklamalar ile kamuoyu bilgilendirmeleri yapılmıştı. Bu süreçte maden yatırımları konusunda faaliyet göstermek amacıyla kurulan ve Şirketimizin %100 pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. bünyesinde, madencilik faaliyetlerinin gerektirdiği özel bilgi ve deneyime uygun yapılanma çalışmaları da devam etmektedir.  

Şirketimizin 24.02.2021 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında alınan karara istinaden, bahsi geçen 82050 sicil numaralı Söğüt Altın Madeni ruhsatının ve ruhsat kapsamı çalışmaların Şirketimizin %100 pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’ye devredilmesine karar verilmiştir. Devir işlemi, bir defaya mahsus KDV hariç 36.000.000.-TL sabit ruhsat devir bedeli ve maden üretimi devam ettiği sürece yıllık bazda cirodan %3 oranında alınacak olan nispi ruhsat devir bedeli karşılığı olup, ilgili devir sözleşmesinin imzalanması konusunda İdareye yetki verilmiştir.

Bahsekonu yetki kapsamında 24.02.2021 tarihinde Maden Ruhsatı Devir Sözleşmesi imzalanmıştır.

Bağlı ortaklığımız Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. tarafından maden yatırımına yönelik teknik çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte olup, gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

KAP Haberinin hemen ardından hisseye devre kesici uygulandı!

Şirket Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bildirimi yaptıktan hemen sonra hissede aşağı yönlü sert hareketler görüldü. Hisse günün ilk yarısında %2 yükseliş ile 82 TL fiyatlarından işlem görmekteyken haber sonrası %5,11 düşüş ile 78,05 TL fiyatından devre kesiciye girdi.

Haberden sadece 4 Dakika sonra Borsa İstanbul “GUBRF.E işlem sırasında sürekli işleme ara verilmiş, tek fiyat emir toplama başlamıştır.” KAP’a duyurdu.

Şirket iştirakinde Sermaye Artırımı kararı alınmıştı!

020 yılının son ayında Bilecik’in Söğüt ilçesinde, Gübretaş’a ait sahada 3,5 milyon onsluk altın kaynağı tespit edilmesinden sonra gündemden düşmeyen Gübretaş hissesi bu seferde iştirakinden %7172 sermaye artırımı kararı geldi.

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.

Gübretaş şirketinin bağlı ortaklığı olan Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş şirketi 2020 yılının Ocak ayında yönetim kurulu kararı ile kuruldu.

İlk olarak 28 Ocak da duyuruldu

28.01.2021 tarihinde KAP bildirimde “Yönetim Kurulu Kararı uyarınca, bağlı ortaklığımız Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. ‘nin sermayesinin 550.000 TL’den 40.000.000 TL’ye yükseltilmesine karar verilmiştir.” açıklaması yapıldı.

Sermaye artırım süreci tamamlandı

Şirketten geçtiğimiz günlerde yapılan KAP bildiriminde şirketin yapmış olduğu sermaye artırımının Türk Ticaret Kanunca uygun görüldüğü tescil edilerek Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde ilan olundu.

4.5 2 oylar
Beğendiniz mi?
guest
4 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster