DOLAR 16,1076 0.17%
EURO 17,3037 -0.16%
ALTIN 963,43-0,27
BITCOIN 4840493,69%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

gürsel halka arzı talep toplamaya başladı nasıl katılırım?

Gürsel halka arzı talep toplamaya başladı nasıl katılırım?

ABONE OL
03/03/2022 12:41
gürsel halka arzı talep toplamaya başladı nasıl katılırım?
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Gür-Sel Turizm halka arz talep toplama bugün başlıyor hesabıma kaç lot düşer? Gürsel halka arzı talep toplamaya başladı nasıl katılırım? Tamamen eşit dağıtım olan halka arza dair merak edilen tüm soruların cevapları haberimizde…

Gürsel halka arzı talep toplamaya başladı nasıl katılırım?

Gür-Sel Turizm Hakkında

Gelişmekte olan her ülkede olduğu gibi ülkemiz de, potansiyelini dünya ölçeğinde rekabet ederken etkin olarak kullanmaktadır. Teknoloji çağında ilerlerken, fikri ve sanayi üretimde insanın rolü ise her zaman önemini koruyor. Şirket anaokulundan üniversiteye, ilk iş deneyiminden emekliliğe kadar tüm çalışma hayatında insanların ulaşımında çok önemli bir noktada yer almaktadır. 

Gür-Sel Turizm Halka Arz Detayları

Mevcut Sermaye: 87.000.000 TL
• Yeni Sermaye: 102.000.000 TL
• Sermaye Artırım Yoluyla: 15.000.000 adet
• Mevcut Pay Satışı ile: 7.000.000 adet
• Toplam Halka Arz Adedi: 22.000.000 adet
• Fiyat: 8,25 TL
• Halka Arz Büyüklüğü: 181.500.000 TL
• Halka Açıklık Oranı: %21,57
• Konsorsiyum Lideri: İNFO YATIRIM

Tamamen eşit dağıtım yoluyla halka arz olacak!

Sabit fiyatla yapılacak talep toplamanın süresi 2 iş günü olarak belirtilirken, talep toplamanın ikinci günü sonunda satış yapılıp dağıtım gerçekleştirilmek suretiyle halka arz sona erdirilecek.

Gürsel Turizm halka arzı, “Borsa’da Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile yapılacağından, Borsa İstanbul üyesi yetkili kuruluşlar aracılığı ile halka arza katılan yatırımcıların hesaplarında bulunan bakiye ile alım yapmaları gerekecek.

Tahsisatta belirli yatırımcı gruplarına veya belirli diğer gruplara tanınacak ayrıcalık bulunmuyor.

Gürsel Turizm talep toplama Hesabıma kaç lot düşer?

150 bin yatırımcının talepte bulunması halinde, 1.212,75 TL karşılığında 147 LOT,

180 bin yatırımcı talepte bulunursa, 1.006,50 TL karşılığında 122 LOT,

200 bin yatırımcı talepte bulunursa, 907,50 TL karşılığında 110 LOT

220 bin yatırımcı talepte bulunursa, 825 TL karşılığında 100 LOT

240 bin yatırımcı talepte bulunursa, 759 TL karşılığında 92 LOT

250 bin yatırımcı talepte bulunursa, 726 TL karşılığında 88 LOT

280 bin yatırımcı talepte bulunursa, 651,75 TL karşılığında 79 LOT

300 bin yatırımcının talepte bulunması durumunda ise hesaplarına 602,25 TL karşılığında 73 LOT geçecektir.

gürsel turizm talep toplama hesabıma kaç lot düşer?

Halka arzlara katılırken dikkat edilmesi gerekenler

Halka arz edilen şirketler yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Peki halka arza katılırken nelere dikkat etmeliyiz?

Son dönemde birçok küçük yatırımcı borsa ile tanıştı. Bu yıl yedi halka arz tamamlanmışken borsa yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Fakat geçtiğimiz hafta yeni halka arz edilen hisselerin tavan serisini bozup tabana oturmasının ardından yatırımcıların halka arz konusunda kafalarında soru işareti oluştu. İşte halka arz edilen şirket için dikkat etmemiz gereken hususlar…

Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir. Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar. Yıllık karı üzerinden nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde temettü alma imkânı elde edebilirler. Halka arz furyası dediğimiz her hisse senedinin yükseldiği dönem sona erdiğinde doğru hisse seçimi ön plana çıkacaktır.

Bilançolar

Halka arzda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri şirketin mevcut bilanço yapısıdır. Burada en önemli iki faktör, şirketin sermaye yapısı ve net nakit pozisyonudur. Halka arz edilecek şirketin sermaye yapısının zayıf olması, olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Toplam Borçlar/Toplam Aktifler ve Finanslar Borçlar/Özsermaye oranları yatırımcıya bu konuda yeterince fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Ayrıca, nakit akım tablosu incelenerek şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı içerisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şirketin net nakit pozisyonunun kısa vadeli borçlar kalemini karşılıyor olması tercih sebebidir.

Mali performans

Şirketin geçmiş mali performansı, bir halka arza katılmadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Genellikle izahnamede şirketin son üç yıla ait gelir tabloları bulunmaktadır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken konular sırasıyla:

  • Şirketin istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olması
  • Şirketin büyürken makul karlılık oranlarını korumasıdır.

Halka arzda toplanan kaynak nasıl değerlendirilecek?

Yatırımcıların özen göstermesi gereken bir başka konu, şirketin halka arzından gelecek sermayenin hangi amaçla kullanılacağıdır. Şirketin sermayeyi değerlendireceği projeler şirketin piyasa değerini yükseltecek ve yatırımlara yönlendirici şeklinde olmalıdır. Gerçekten ek sermayeye ihtiyacı bulunmayan bir şirketin borsaya açılıyor olması, yatırımcıda şüphe uyandırmalıdır.

Aracı Kurum Raporları

Her halka arzda, halka arzı gerçekleştiren aracı kurum tarafından bir değerleme raporu hazırlanır. Bu değerleme raporu incelendiğinde, halka arz fiyatının makul mu yoksa pahalı mı olduğu hakkında fikir sahibi olunabilir. Yatırımcının raporda dikkat etmesi gereken, indirgenmiş nakit akım analizinde aracı kurum analistinin yaptığı varsayımlardır.

Genellikle borsanın durgun dönemlerinde halka arzlar vasıtasıyla pek çok şirket piyasaya açılır. Bu şirketlerin hisseleri ilk etapta yüksek fiyattan halka arza katılan yatırımcılara inanılmaz karlar gösterebilir ve yatırımcılar tarafından balon oluşturulur. Sonunda, şirketin yoğun hisse satışı yapmasıyla balonlar sönmektedir. Bu durumdan da en çok zarar gören küçük yatırımcı oluyor.

Genellikle borsanın durgun dönemlerinde halka arzlar vasıtasıyla pek çok şirket piyasaya açılır. Bu şirketlerin hisseleri ilk etapta yüksek fiyattan halka arza katılan yatırımcılara inanılmaz karlar gösterebilir ve yatırımcılar tarafından balon oluşturulur. Sonunda, şirketin yoğun hisse satışı yapmasıyla balonlar sönmektedir. Bu durumdan da en çok zarar gören küçük yatırımcı oluyor.

halka arz onayı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi  Gürsel halka arzı, Gürsel halka arzı, Gürsel halka arzı Gürsel halka arzı, Gürsel halka arzı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP