ISCTR Holdingleşiyor! Hisse Tavan!

İş Bankası, bünyesinde yer alan iştiraklerini daha etkin yönetim amacıyla bankanın %100 sahipliğinde kurulacak yeni bir şirket altında toplayacak. İşlemin yıl sonundan önce tamamlanması öngörülüyor. Bu haberin ardından hisse borsada hareketli. Hisse tavan!

Feriha Bahçuvan
Feriha Bahçuvan Tüm Haberleri

Türkiye İş Bankası (ISCTR) aralarında Şişecam, TSKB, İş Gayrimenkul’un de bulunduğu iştiraklerini, bankanın %100 bağlı ortaklığı şeklinde yeni kurulacak anonim şirkette toplayacak.

Banka sermayesinde ve hissedarlık yapısında her hangi bir değişiklik olmayacak.
Açıklamada, kolaylaştırılmış usulde iştirak yoluyla kısmi bölünme metoduyla gerçekleştirilecek yeni yapılanma nedeniyle banka sermayesinde, finansallarında ve hissedarlık yapısında herhangi bir değişiklik oluşmayacağı bildirildi.

Bankanın yönetim kurulunun yetki vermesiyle başlayan sürecin, gerekli onay ve izinlerin ardından yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

Bu radikal karar sonrası hisse borsada hareketli!

Bankacılık sektöründe son yıllarda çok fazla prim oluşmamıştı. Ancak sanayi sektörü borsayı taşıyan unsur oldu.

Hisse tarihi zirvesi 19TL yi kırdı. Bugün yeni zirve fiyat gördü. 20.54TL tavan olan hisse, işlem hacminde THYAO ardından 2. sırada ve şu an 6 milyardan fazla işlem hacmi var.

Tavanda 11 milyon lottan fazla alıcı var.

Hissede ilk 5 alıcı HSBC, QNB Finans Yatırım, İş Yatırım, Yapı Kredi Yatırım ve Garanti Yatırım.

Satış kaleminde Oyak, Deniz Yatırım, Ak Yatırım, Ziraat Yatırım ve Global ilk 5 sırada yer alıyor.

Borsa açıklaması:

“İştirak Portföyümüzün ikinci yüzyılımıza başlarken tam bir konsantrasyon ve artan grup sinerjisiyle daha etkin, dinamik ve verimli yönetilmesi, yeni faaliyet alanlarında stratejik yatırımlar yaparak sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunacak bir yapı oluşturması hedefiyle ve nihai noktada Genel Kurulumuzun onayına tabi olmak üzere bankamız mülkiyetinde bulunan bağlı ortaklıklarımızdan,

- Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. sermayesindeki %50,93 oranındaki,

- Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. sermayesindeki %47,68 oranındaki,

- İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sermayesindeki %65,74 oranındaki,

- İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki %52,06 oranındaki,

- Trakya Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki %100,00 oranındaki, - Milli Reasürans T.A.Ş. sermayesindeki %87,60 oranındaki,

- Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. sermayesindeki %62,00 oranındaki, - İş Finansal Kiralama A.Ş. sermayesindeki %27,79 oranındaki,

- İşbank AG sermayesindeki %100,00 oranındaki,

- JSC İşbank sermayesindeki %100,00 oranındaki,

- JSC Isbank Georgia sermayesindeki %100,00 oranındaki,

- Moka Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş. sermayesindeki %100,00 oranındaki,

- İşnet Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş. sermayesindeki %100,00 oranındaki, - İş Merkezleri Yönetim ve İşletim A.Ş. sermayesindeki %86,33 oranındaki,

- Kültür Yayınları İş Türk A.Ş. sermayesindeki %100,00 oranındaki paylar ile iştiraklerimizden Arap Türk Bankası sermayesindeki yüzde 20,58 oranındaki payın Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 19-20. Maddeleri, Türk Ticaret Kanunu’nun 159-179. maddeleri, bankaların birleşme, devir, bölünme ve hisse değişimi hakkında yönetmelik, Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulunca yayımlanan II-23.2 sayılı Birleşme ve Bölünme tebliği hükümlerine ilgili diğer mevzuat çerçevesinde Birleşme ve Bölünme tebliğinin 17. maddesinde düzenlenen “İştirak Modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmen bölünme” yöntemiyle bankamızın yüzde 100 bağlı ortaklığı şeklinde yeni kurulacak bir anonim şirkete devredilmesi konusunda Genel Müdürlüğümüz yetkili kılınmıştır” 

28 Ağu 2023 - 11:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.