%114 rekor temettü bu hafta hesapta! Pay başına 1,027 TL

%114 rekor temettü bu hafta hesapta! Pay başına 1,027 TL! Yılın en verimli temettülerinden biri bu hafta dağıtılacak? Tüm detayları ve daha fazlası...

Şahin İncesöz
Şahin İncesöz Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

%114 rekor temettü bu hafta hesapta! Pay başına 1,027 TL

Bu hafta içerisinde, Park Elektrik (#PRKME) şirketi, oldukça yüksek bir temettü dağıtım oranı olan %114'ü kararlaştırmıştır. Şirketin planladığı temettü dağıtımı tarihi 3 Ekim'dir. Dağıtılacak olan temettü miktarı brüt olarak 1,1419570 TL ve net olarak 1,0277613 TL olarak belirlenmiştir.

İşte temettünün detayları;

Şirketimizin 18 Mayıs 2023 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında;

Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-14.1 sayılı "Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği" uyarınca Türkiye Finansal Raporlama Standartları ("TFRS") esas alınarak Şirketimiz yönetimince hazırlanan ve PwC Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından denetlenen 2022 yıllık hesap dönemine ait konsolide finansal tablolarımız ile vergi mevzuatına ("VUK") uygun olarak tutulan yasal kayıtlarımıza göre oluşan mali tablolarımızın incelenmesi neticesinde;

- TFRS esas alınarak hazırlanan konsolide finansal tablolarımızda sermaye piyasası mevzuatına uygun olarak hazırlanmış olan aşağıda yer alan kar dağıtım tablosu doğrultusunda 426.466.914 TL tutarında net dağıtılabilir dönem karı bulunduğu ve

- VUK mali tablolarımızda ise 190.249.196,16 TL tutarında net dağıtılabilir dönem karı olduğu tespit edilmiştir.

Sermaye piyasası mevzuatı, esas sözleşmemizin kâr dağıtımına ilişkin maddeleri ve Kâr Dağıtım Politikamız çerçevesinde; 2022 yıllık hesap dönemine ait net dağıtılabilir dönem karından karşılanmak üzere,

-7.443.362,15 TL'si birinci kar payı ve 162.556.637,85 TL'si ikinci kar payı olmak üzere ortaklara toplam 170.000.000 TL brüt kar payının nakden dağıtılması suretiyle, tam mükellef kurumlar ile Türkiye'de bir işyeri veya daimi temsilci aracılığı ile kar payı elde eden dar mükellef kurum ortaklarımıza; kar payı dağıtımına başlandığı tarihte "küsurat" konusunda geçerli olan, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. kurallarına uymak suretiyle, 1,00 TL nominal değerli pay için %114,1957 oranında ve 1,141957 TL brüt=net nakit kar payı; diğer hissedarlarımıza ise 1,00 TL nominal değerli pay için %114,1957 oranında ve 1,141957 TL brüt; %102,77613 oranında ve 1,0277613 TL net nakit kar payı ödenmesi,

-Kar payı ödeme tarihinin 3 Ekim 2023 Salı günü olarak belirlenmesi,

-Dağıtılan kar payı kaynaklı olarak Türk Ticaret Kanunu'nun 519'uncu maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi uyarınca toplam 16.255.663,79 TL'nin genel kanuni yedek akçe olarak ayrılması ve

-Şirketimizin hem TFRS hem de vergi mevzuatı uyarınca hazırlanmış olan finansal tablolarında yer alan kalan net dönem karlarının tamamının "geçmiş yıllar karları" hesabına aktarılması hususlarının

Şirketimizin 2022 hesap dönemine ait Olağan Genel Kurul toplantısında Genel Kurul'un onayına sunulmasına karar verilmiştir.

Şirketimizin 19 Haziran 2023 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında Yönetim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda toplam brüt 170.000.000 TL brüt kar payının nakden dağıtılmasına , kar payı ödeme tarihinin 3 Ekim 2023 olarak belirlenmesine ve  Şirket'in hem TFRS hem de vergi mevzuatı uyarınca hazırlanmış olan finansal tablolarında yer alan kalan net dönem kârlarının tamamının "geçmiş yıllar kârları" hesabına aktarılmasına karar verilmiştir.

Temettü yatırımı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörler şunlardır:

  1. Şirketin Finansal Durumu: İlgilenilen şirketlerin mali durumunu incelemek kritiktir. Gelir tablosu ve bilanço gibi finansal raporlar, şirketin temettü ödeme kapasitesini değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Karlılık ve nakit akışı, temettü ödemelerinin sürdürülebilirliği açısından belirleyici faktörlerdir.

  2. Temettü Verimi: Şirketlerin temettü verimini hesaplayarak, temettü ödemelerinin hisse fiyatına oranını değerlendirebilirsiniz. Yüksek temettü verimi cazip gelebilir, ancak bunun sürdürülebilirliğini ve şirketin büyüme potansiyelini de göz önünde bulundurmalısınız.

  3. Sektörel Trendler: Sektörel trendleri izlemek önemlidir. Bazı sektörler, diğerlerine göre daha istikrarlı temettü ödemeleri yapabilir. Sektörel geçmişi ve gelecekteki beklentileri inceleyerek daha iyi bir karar verebilirsiniz.

  4. Risk Toleransı: Her yatırımcının farklı bir risk toleransı vardır. Temettü yatırımı hisse senedi yatırımına göre daha düşük riskli kabul edilse de, her yatırımın risk içerdiğini unutmamalısınız. Kendi risk toleransınıza uygun yatırım yapmalısınız.

  5. Diversifikasyon: Tek bir şirkete aşırı bağımlı olmamak için portföyünüzü çeşitlendirmek önemlidir. Birden fazla temettü ödeyen şirketi içeren bir portföy, riski azaltabilir ve kar potansiyelini artırabilir.

Bu faktörler, temettü yatırımı yaparken dikkate almanız gereken temel prensiplerdir. Ayrıca, yatırım yapmadan önce piyasa araştırması yapmak, uzmanlardan tavsiyeler almak ve finansal hedeflerinizi net bir şekilde belirlemek de önemlidir.

01 Eki 2023 - 19:50 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.