Bu şirketlere faiz işlemiyor! Cari oranı en yüksek hisseler!

Bu şirketlere faiz işlemiyor! Cari oranı en yüksek hisseler! Son bilanço verilerine göre şirketlerin cari oranlarına ve aktif karlılıklarına göre sıralaması...

Şahin İncesöz
Şahin İncesöz Tüm Haberleri

Finyad Finansal Yatırımcılar Derneği, açıkladığı verilere göre, faizlerin hızla arttığı dönemde borsada krediye daha az ihtiyaç duyacak şirketleri belirledi. Son bilanço verilerine göre, bu dönemde kredi ihtiyacının azalmasıyla dikkat çeken şirketlerin cari oranlarına ve aktif karlılıklarına göre sıralaması şöyle:

  1. VERTU - Cari Oran: 6417,71
  2. OYAYO - Cari Oran: 132,23
  3. GRNYO - Cari Oran: 101,83
  4. HEDEF - Cari Oran: 92,60
  5. ISYAT - Cari Oran: 81,58
  6. ECZYT - Cari Oran: 78,32
  7. HDFGS - Cari Oran: 74,92
  8. ADGYO - Cari Oran: 74,07
  9. INVES - Cari Oran: 71,73

Bu şirketlerin cari oranlarının yüksek olması, krediye olan ihtiyaçlarını minimize etmelerini ve mali yapısını güçlendirmelerini sağlayabilir. Faizlerin yükselmesiyle birlikte kredi şartlarının sıkılaşması, finansal açıdan sağlam bir pozisyonda olan şirketlerin rekabet avantajını artırabilir.

Finyad Finansal Yatırımcılar Derneği'nin analizine göre, düşük kredi ihtiyacı olan bu şirketler, mevcut ekonomik ortamda daha dayanıklı olabilirler ve gelecekteki ekonomik dalgalanmalara karşı daha dirençli olabilirler.

Cari oran nedir?

Borsada kullanılan bir terim olan "cari oran", bir şirketin kısa vadeli borçlarını, genellikle bir yıl içinde ödemesi gereken borçlarını, mevcut varlıklarına bölerek elde edilen bir orandır. Bu oran, bir şirketin kısa vadeli borçları ödeme kabiliyetini gösterir. Cari oran, likiditeyi değerlendirmek için önemli bir ölçüttür.

Cari oranın formülü şu şekildedir:

Cari Oran = Mecvut Varlıklar / Kısa Vadeli Borçlar

Burada, "mecvut varlıklar" şirketin nakit, stoklar, alacaklar gibi likit olması beklenen varlıklarını temsil ederken, "kısa vadeli borçlar" ise bir yıl içinde ödenmesi gereken borçlarını ifade eder.

Örneğin, bir şirketin 100.000 TL mevcut varlığı ve 50.000 TL kısa vadeli borcu varsa, cari oranı:

Cari Oran = 100,000 / 50,000 = 2 olur.

Bu durumda şirketin cari oranı 2'dir, bu da şirketin kısa vadeli borçlarını ödeme kapasitesinin mevcut varlıklarının iki katı olduğunu gösterir. Yüksek bir cari oran genellikle şirketin kısa vadeli likiditesinin güçlü olduğunu, yani borçlarını ödeme konusunda daha güvenilir olduğunu gösterebilir. Ancak, yüksek bir cari oran her zaman iyi bir işaret olmayabilir, çünkü çok yüksek bir cari oran şirketin varlıklarını etkin bir şekilde kullanmadığı veya stoklarının aşırı olduğu anlamına da gelebilir. Bu nedenle, cari oranın diğer finansal oranlar ve şirketin genel performansıyla birlikte değerlendirilmesi önemlidir.

20 Kas 2023 - 11:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.