2024'ün Konusu: Enflasyon Muhasebesi Negatif Etkilenecek Şirketler

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) geçtiğimiz günlerde enflasyon muhasebesi uygulamasına ilişkin bir açıklama yapmıştı. Nedir bu enfalsyon muhasebesi? Hangi şirketler enflasyon muhasebesinden olumsuz etkilenecek?

Erol Yıldırım
Erol Yıldırım Tüm Haberleri

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 31.12. 2023 tarihi itibariyle sona eren hesap dönemlerine ait yıllık finansal raporlardan başlamak üzere TMS 29 hükümlerini uygulamak suretiyle enflasyon muhasebesi uygulanmasına karar verdi.

Enflasyon Muhasebesi Nedir?


Şirketin finansal tablolarındaki parasal olmayan hesap kalemlerinin, finansal tabloların hazırlandığı tarihteki satın alma gücünü yansıtmak amacıyla, ilgili tutarların düzeltme katsayısı ile çarpılarak yeniden hesaplandığı bir muhasebe yöntemidir.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bültenin şu ifadeler kullanmıştı:


"Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından 23.11.2023 tarihinde yapılan duyuruda; Türkiye Finansal Raporlama Standartları’nı uygulayan işletmelerin 31.12.2023 tarihinde veya sonrasında sona eren yıllık raporlama dönemine ait finansal tablolarının, Türkiye Muhasebe Standardı 29 “Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama”da (TMS 29) yer alan ilgili muhasebe ilkelerine uygun olarak enflasyon etkisine göre düzeltilerek sunulması gerektiği ile kendi alanlarında düzenleme ve denetleme yapmakla yetkili olan kurum ya da kuruluşların TMS 29 hükümlerinin uygulanmasına yönelik olarak farklı geçiş tarihleri belirleyebileceği hususları kamuya ilan edilmiştir.

Bu kapsamda;

a) Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarını uygulayan Kurulumuz finansal raporlama düzenlemelerine tabi ihraççılar ile sermaye piyasası kurumlarının, 31.12.2023 tarihi itibariyle sona eren hesap dönemlerine ait yıllık finansal raporlarından başlamak üzere TMS 29 hükümlerini uygulamak suretiyle enflasyon muhasebesi uygulamasına,

b) Özel hesap dönemi bulunan sermaye piyasası kurumları ile ihraççıların, 31.12.2023 tarihinden sonra sona erecek ilk hesap dönemine ait yıllık finansal raporlarından başlamak üzere TMS 29 hükümlerini uygulamak suretiyle enflasyon muhasebesi uygulamasına,

c) II-14.1 “Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği” ve II.14.2 “ Yatırım Fonlarının Finansal Raporlama Esaslarına İlişkin Tebliği”nde belirlenen bildirim sürelerine, TMS 29’un ilk kez uygulanacağı yıllık finansal raporlar için 10 hafta, 31.03. 2024 ile 30.06.2024 tarihli ve özel hesap dönemine sahip olanların enflasyon muhasebesi uygulanacak ilk yıllık finansal raporlarını takiben hazırlanacak ilk iki ara dönem finansal raporları için 6 hafta ilave edilmesine karar verilmiştir. "

Enfalsyon Muhasebesi Hangi Şirketleri Negatif Etkileyecek?

Stoklarını elinde tutma süresi en uzun şirketler enflasyon muhasebesinden negatif etkilenebilir diyebiliriz.

Negatif Etkilenmesi Beklenen Bazı Şirketler

  • Tarkim Bitki Koruma (Stok Devir Hızı) 1,06
  • Hektaş (Stok Devir Hızı) 1,18
  • Vakko Tekstil (Stok Devir Hızı) 1,25
  • Deva Holding (Stok Devir Hızı) 1,40
  • Escar Filo Kiralama (Stok Devir Hızı) 1,46
  • Tat Gıda (Stok Devir Hızı) 1,47

31 Ara 2023 - 14:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.