SASA DMT ÜRETİMİNİ DURDURDU!

Sasa Polyester (SASA) DMT üretimini durdurduğunu açıkladı.

Feriha Bahçuvan
Feriha Bahçuvan Tüm Haberleri

SASA Polyester (SASA) DMT üretimini durdurduğunu açıkladı!

Şirket, rekabetin çok güçlü olduğu global polyester sektöründe maliyet unsuru giderek daha fazla önem kazandığından, DMT üretimine son verilerek üretimin tamamen yeni, modern ve daha ekonomik olan PTA üretim teknolojisi üzerinden devam ettirilmesi hususunda bir karar verildiğini açıkladı. 

DMT üretiminin durdurulmuş olmasının, şirketin toplam cirosu üzerinde olumsuz bir etki bırakmayacağı açıklandı.

Şirketten gelen açıklama:

6 Şubat 2023 tarihinden itibaren yaşanan depremler ve artçı sarsıntılar sonrasında, DMT üretim hattımızın yer aldığı binalarda 22.02.2023-17.04.2023 tarihleri arasında bakım ve güçlendirme çalışmaları yapılmış ve tesis tekrar devreye alınarak bugüne kadar üretimine kesintisiz olarak devam etmiştir. 2024 yılı Ocak ayı itibarıyla yapılan ayrıntılı tetkik ve değerlendirmeler sonucunda; 1980'li yıllarda yapılmış olan DMT üretim hattının ekonomik ömrünü tamamladığı tespit edilmiş olup Şirketin çıkar ve menfaatleri de göz önünde bulundurularak kârlılık ve performans hedefleri doğrultusunda DMT üretim tesisinin kapatılmasına karar verilmiştir.

DMT üretimi, yüksek maliyetli oluşu ve yüksek riskli üretimi nedeniyle neredeyse tüm dünyada terkedilmiş bir uygulamadır. Nitekim, Şirketimiz bünyesindeki DMT üretim tesisi de kırk yıllık teknolojisi ile gelişen yeni teknolojilerin sağladığı performans ve verimliliği sağlayamamakta, aynı zamanda da yeni teknoloji üretim şekillerine oranla daha yüksek maliyet doğurmaktadır. Rekabetin çok güçlü olduğu global polyester sektöründe maliyet unsuru giderek daha fazla önem kazandığından, DMT üretimine son verilerek üretimin tamamen yeni, modern ve daha ekonomik olan PTA üretim teknolojisi üzerinden devam ettirilmesi, Şirketin ekonomik çıkar ve menfaatleri göz önünde bulundurulduğunda bir zaruriyet olarak değerlendirilmektedir.  

Bildirime Konu Durumun Niteliği: DMT üretimine son verilerek cips ve elyaf üretiminin yeni ve modern PTA üretim teknolojisi üzerinden devam ettirilmesi

Faaliyetlerin Durdurulmasının/İmkansız Hale Gelmesinin Şirketin Toplam Üretimine ve satışlarına Etkisi:  SASA' nın polyester üretimi DMT bazlı ve PTA bazlı olmak üzere iki çeşittir. Mevcut durumda 1.365.000 ton/yıl olan toplam kurulu polimerizasyon kapasitesinin DMT bazlı olan kısmı 280.000 ton/yıldır. Yüksek maliyetli olması nedeniyle DMT üretimi son yıllarda sürekli olarak azalış göstermiştir: DMT üretim miktarının Şirket' in toplam üretim miktarı içindeki payı 2021 yılında %19, 2022 yılında %13 ve 2023 yılında %9 olarak gerçekleşmiştir. SASA tarafından üretilen DMT, ağırlıklı olarak dahili üretimde kullanılmıştır: Üretilen DMT miktarının 2021 yılında %94' ü, 2022 yılında %88'i ve 2023 yılında %70'i cips ve elyaf üretimine sevk edilmiştir. Hammadde olarak satılan DMT 'nin toplam satış miktarı içindeki payı çok düşük oranlarda kalmıştır: Hammadde olarak satılan DMT' nin satılan toplam ürün miktarı içindeki payı 2021 yılında %1, 2022 yılında %2 ve 2023 yılında %3 olarak gerçekleşmiştir. DMT kullanılarak üretilen cips ve elyafın SASA' nın toplam üretim miktarı içindeki payı da, yüksek maliyetli olması nedeniyle giderek azalmıştır: DMT bazlı üretilen nihai ürünlerin Şirket' in toplam üretim miktarı içindeki payı 2021 yılında %20, 2022 yılında %14 ve 2023 yılında %9 olarak gerçekleşmiştir. DMT üretiminin sona erdirilmesi sonrasında PTA bazlı üretim miktarı artırılarak DMT tesisinin kapatılmasından kaynaklanan üretim kaybı telafi edilecektir.

Yukarıda da belirtildiği üzere üretilen DMT' nin önemli bir kısmı dahili üretimde kullanılmaktadır, bu sebeple doğrudan DMT satışının toplam ciro içindeki payı da oldukça düşük oranlardadır: Hammadde olarak satılan DMT' nin toplam ciro içindeki payı 2021 yılında %0,9, 2022 yılında %1,3 ve 2023 yılında %3,4 olarak gerçekleşmiştir. Daha önce bahsedildiği üzere yüksek maliyeti nedeniyle, DMT kullanılarak üretilen cips ve elyafın SASA' nın toplam cirosu içindeki payı son yıllarda azalmıştır: DMT bazlı üretilen nihai ürünlerin Şirket' in toplam cirosu içindeki payı 2021 yılında %20, 2022 yılında %15 ve 2023 yılında %9 olarak gerçekleşmiştir. 2023 yılı içinde DMT bazlı ürün alan müşterilere PTA bazlı alternatif ürünlerin tanıtımı yapılmış ve olumlu geri dönüşler alınmıştır. Bu çerçevede, DMT üretiminin sona erdirilmesi sonrasında PTA bazlı ürünlerin DMT bazlı ürünlere alternatif olarak satılabileceği, dolayısıyla ciroda önemli bir azalma olmaması beklenmekte olup Şirket tarafından gerekli tüm ekonomik önlemler alınmaktadır.

İş Akitleri Feshedilen/Feshedilecek Kişi Sayısı:  Mevcut durumda DMT üretim hattında 151 personel çalışmakta olup bunlardan 131 personel diğer üretim hatlarına yönlendirilecek, 20 personelin ise iş akitleri feshedilecektir. İş akdi feshedilen 20 personele toplam 2,1 milyon TL kıdem ve ihbar tazminatı ödenecektir.

28 Oca 2024 - 10:40 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

15

Oka - Sanki SASA batmış gibi siyah zemin üzerine üretim durdurdu diye attığınız başlık kötü habercilik üzerine güzel bir örnek olmuş. Hoşuma gitmedi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 20:17
14

Oktay - Yenilikçi olabilmek ileriyi görmek demektir başarılar dilerim

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Ocak 14:51
11

Murat - Hemen hemen herkesin elinde azda yâda çokta olsa Sasa hissesi var olduğunu düşünüyorum...

Amacım kimseyi yargılamak değil sadece şahsen düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim...

Hali hazırda Türkiye için büyük bir fabrika açılıyor zamanında devrim arabalarının bir benzini katılmış olsaydı bugün otomativ sektöründe faaliyet gösteren nadir ülkelerden biriydik...kim ne demiş ne yazmış umurunda değil.... Elbette ki gelecek de bır gün gelecek...ytd.... Saygılarımla

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 28 Ocak 20:47
13

Oktay - @Murat 11 nolu yoruma cevabı: Tebrik ediyor takdirle karşılıyorum başarı sizin gibileri yakalanır selam ve saygılarla☕??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 14:49
08

Ekomehmet - Adam agi gitmiş bağı kalmış tesisi kapatıp yenilesmeye gidiyor bu artı puan dir sizler dolaylı yönden yıpratmaya çalışıyorsunuz çok ayıp sanırım bana göre Sasa güven veriyor

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 18:19
07

Deren - Yazık ya

Admin bu başlığı atarken ne düşündün acaba şirket i yıpratmak ve küçük yatirimciyi yipratmaktan başka bı işe yaramaz okuduğunu da anlamış sin durdurdum demiyor yeni teknolojik sisteme geçtim daha çok kâr elde etcem diyor başlığın değiştirilmesi gerekli acil

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 28 Ocak 17:47
06

Feriha Bahcuvan - Okuyucularımızdan gelen talep doğrultusunda başlık yenilenmiştir.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 28 Ocak 17:40
05

Feriha Bahcuvan - Okuyucularımızdan gelen talep doğrultusunda haberin başlığı değiştirilmiştir.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 28 Ocak 17:29
12

Eşeğin Ayağı - @Feriha Bahcuvan 05 nolu yoruma cevabı: Hiç bir şey değişmemiş. Sende bu kafa yapısı varken senden ancak kötü haberci olur. Ya o kafatasının içindeki beynini değiştir veya şirket haberi yazmaktan vazgeç.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 00:33
04

Küçük Yatırımcı - Arkadaş burada borsa oyun yeri değil...millet küçük yatırımcı para yatırıp duruyor bu tür yazı çok itici ve sasa yı ya yıpratmak yada yatırımcıyı kaçırmak için yazıyorsun...bunun da bir yaptırımı olmalı...firma a değilde b üretime devam edeceğim diyor admin neresiyse yazı yazıyor anlaşılmış değil...yazık admin yazık ...

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 17:19
03

Varol - Sasa gibi büyük bir firma hakkında yazı yazıyorsunuz. Sanki firma iflas etmiş kapatmış gibi başlık atıyorsunuz. Ülkeniz sayılı büyük firmaları arasında olan ve en büyük yatırımları yapan şirket hakkında yazılan yazıların daha dikkatli olması lâzım. Şiddetle kınıyorum.

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 17:03
02

Atakanx - Bu başlık sıkıntılı bilginiz olsun. Borsada işlem görüyor. Batmış gibi bı algı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 15:55
01

Karlıdağ @bogachanbilg - Başlığa bakan sanki Sasada üretim durmuş sanacak. Aslında sadece miladı dolmuş 40 küsur yıllık bir bölüm kapatılıyor. Çünkü onun yerine son teknolojik üretim yapan yeni tesisler bitmek üzere. Bu üretime gerek kalmamış çünkü depolar da Pta dolu zaten. Sörf çarpıcı olsun diye böyle başlık atmanız hiç doğru değil. Onbinlerce yatırımcısı olan halka açık bir şirket. Bu konuda halka açık şirketlere ilişkin habercilikte yasal düzenlemelere ihtiyaç vardır. Vahap Munyar gibi ekonomi yazarı geçinen birinin yaptığı çarpıtma nelere yol açmıştı hala hafızalardadır.

Yanıtla . 21Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 14:15