Bugün Bu Hisse %100 Sermaye Artırımına Gidiyor!

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden bu enerji hissesi bugün %100 sermaye artırımına gidiyor. Peki sermaye artırımının detayları nelerdir? Tüm detaylar haberimizin devamında...

Hüsniye Güncan
Hüsniye Güncan Tüm Haberleri

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda Aksu Enerji ve Ticaret A.Ş. (AKSUE)'nin bedelli sermaye artırımına dair detaylar yayınlandı.

Bu bedelli sermaye artırımının detayları nelerdir? Bedelli sermaye artırımı nedir? 

Aksu Enerji (AKSUE) %100 bedelli sermaye artırımı yapacak!

Şirket %100 bedelli sermaye artırımını bugün gerçekleştirecek. 

Yönetim Kurulu Karar Tarihi : 13.11. 2023
Kayıtlı Sermaye Tavanı (TL) : 150.000.000
Mevcut Sermaye (TL) : 33.000.000
Ulaşılacak Sermaye (TL) : 66.000.000

Ödeme Tarihi : 01.02. 2024  Sermaye artırımı varsa yeni payların, payları Borsa‘da işlem gören pay sahiplerinin hesaplarına gireceği, sermaye azaltımı varsa hesaplarından çıkacağı tarih.
Kayıt Tarihi : 31.01.2024  Borsada işlem gören tipteki payların hak sahiplerinin belirlendiği tarih.

Bugün Bu Hisse %100 Sermaye Artırımına Gidiyor!

KAP'ta yer alan açıklama aşağıdaki gibidir:

Şirketimizin 150.000.000,-TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 33.000.000,-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 66.000.000,-TL'ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 33.000.000,-TL tutarındaki payların ihraç ve halka arzına ilişkin olarak hazırlanan İzahname ve Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu, Sermaye Piyasası Kurulunun 26.01.2024 tarihli yazısı ile onaylanmıştır.
Yeni pay alma haklarının kullanıma ilişkin olarak önemli bazı hususlar aşağıda verilmektedir.
- Pay sahiplerimizin ellerindeki payların % 100'si oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır.
- Yeni pay alma hakları (Rüçhan Hakkı) izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 30.01.2024 ile 13.02.2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır.
- Yeni pay alma hakları (Rüçhan Hakkı) kullanımında 1 payın nominal değeri 1,00 Türk Lirası olup, 1 lot (1 adet) pay nominal değeri olan 1,00 Türk Lirası üzerinden satışa arz edilecektir.
- Sermaye artırımına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylanmış olan izahname Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun (KAP) www.kap.org.tr, Şirketimizin web sitesinde (www.aksuenerji.com.tr) ve halka arzda satışa aracılık edecek Osmanlı Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin https://www.osmanlimenkul.com.tr/ adresli internet sitelerinde yer almaktadır.
- Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan paylar 2 iş günü süreyle nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. birincil piyasada oluşacak fiyattan halka arz edilecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bildiğiniz gibi sermaye artırımlarında, şirketin sermayesinin artırılan miktarı kadar  hisse, yatırımcılara dağıtılır.

Bedelsiz sermaye artırımlarında bu süreç yatırımcı adına oldukça kolay gelişir ve artırılan sermaye miktarı kadar hisse senedi, yatırımcıların portföylerine otomatik olarak geçer.

Ancak bedelli sermaye artırımlarında süreç yatırımcı için biraz daha karışık olabilir.

Bedelli sermaye artırımında; Şirket sermayesinin artırılan miktarı kadar hisse senedini, yatırımcılarına satar.

Ancak bu  satış, borsada serbest  piyasa ortamında kendiliğinden oluşan  borsa fiyatı üzerinden olmaz.

Hissenin piyasa fiyatı, borsada serbest piyasa ortamında yatırımcıların arz ve talebi doğrultusunda belirlenen bir şekilde oluşur.

Oysa bedelli sermaye artırımlarında şirketin artırılan sermayesini temsil eden hisseler nominal kabul edilen   fiyat üzerinden yatırımcılara satılır.

Şirketlerin sermayelerini temsil eden hisse senetleri, teknik olarak 1TL nominal değere sahipmiş gibi kabul edilir.

Hissenin fiyatı her ne kadar borsada serbest piyasa ortamında arz ve talep dengesine göre belirleniyor olsa da, teknik olarak her bir  pay, şirket sermayesini temsilen 1TL nominal değere sahipmiş gibi kabul edilir.

Buna göre bedelli sermaye artırımlarında, şirket artırdığı sermaye miktarı kadar hisseyi yatırımcılarına bu 1TL nominal fiyattan satar.

YANİ HİSSENİN BORSADA  İŞLEM GÖREN PİYASA FİYATI NE OLURSA OLSUN, YATIRIMCI BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMINDAN HAK ETTİĞİ HİSSELERİ BELİRLENEN BU 1TL NOMİNAL FİYATTAN SATIN ALMA HAKKI KAZANIR!

30 Oca 2024 - 10:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.