%18990,07 Kazandıran Teknoloji Şirketinden 300 Milyon Dolarlık Anlaşma

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Progresiva ve HEI Arasında Giga Enerji Depolama Tesisi Anlaşması hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberin devamında...

Abdurrahman Zengin
Abdurrahman Zengin Tüm Haberleri
%18990,07 Kazandıran Teknoloji Şirketinden 300 Milyon Dolarlık Anlaşma
Haber albümü için resme tıklayın

2022'den bu yana yatırımcısına %18990,07 oranında gelir sağlayan Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR), Progresiva ve HEI Arasında Dev Bir Enerji Depolama Tesisi Anlaşması İmzalandı

KONTR, Türkiye'nin önde gelen kontrol ve teknoloji şirketlerinden biri olarak, Progresiva Enerji Yatırımları Ticaret A.Ş. ile Çinli Harbin Electric International Company (HEI) arasında gerçekleşen dev bir enerji depolama tesisi anlaşması hakkında önemli bir açıklama yaptı.

21 Şubat 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP) yapılan bildirimde KONTR, Progresiva'nın Türkiye'nin en büyük şebeke ölçekli enerji depolama projesini hayata geçireceğini duyurdu. Bu proje kapsamında, Tekirdağ'da kurulacak olan ve ülkemizin ilk GWh kapasitesine sahip enerji depolama tesisi olacak olan tesisin inşası için Progresiva ve HEI arasında kapsamlı bir EPC anlaşması imzalandığı belirtildi.

KONTR, bu devasa projede Progresiva’nın ana yatırımcı olarak yer aldığını, HEI'nin EPC ana yüklenicisi, Pomega'nın depolama sistemleri alt yüklenicisi ve Kontrolmatik'ın ise elektrik ve inşaat alt yüklenicisi olarak görev alacağını duyurdu. Ayrıca, projenin finansmanının 300 milyon dolarlık kısmının HEI aracılığıyla Çin'den sağlandığı ve KONTR'un bağlı şirketi Pomega'nın yerli depolama sistemlerini sağlayacağı vurgulandı.

Projenin detayları arasında, 2025 yılında devreye alınması planlanan 1 GWh'lik depolama tesisinin yanı sıra 250 MW'lık bir Rüzgar Enerji Santrali'nin bulunacağı belirtildi. Projede toplam 50 adet 5 MW'lık rüzgar türbini kullanılacak ve depolama kapasitesi 1 GWh olacak. Ayrıca, santral kapasite faktörünün ~%40 olduğu ve yıllık 875.000 MWh üretim kapasitesine sahip olacağı ifade edildi.

KONTR, bu devasa projenin Türkiye'nin enerji üretimi ve ihracatı alanındaki potansiyeline önemli bir katkı sağlayacağını ve aynı zamanda ulusal karbon emisyonu azaltma hedeflerine hızla ulaşılmasına yardımcı olacağını vurguladı. Projeye ilişkin geçici kabul aşamasının 2027 yılında gerçekleşmesi beklenirken, Progresiva'nın bu önemli adımıyla Türkiye'nin enerji arz güvenliğini güçlendireceği öngörüldü.

Yapılan KAP Açıklaması:

Kontrolmatik grup şirketlerinden olan Progresiva Enerji Yatırımları Ticaret A.Ş., Türkiye'nin en büyük şebeke ölçekli enerji depolama projesini Tekirdağ'da hayata geçirecek. Ülkemizin ilk GWh kapasitesine sahip enerji depolama tesisi olacak olan bu tesis ile birlikte yıllık 875 milyon kWh saat üretim kapasiteli bir Rüzgar Enerji Santrali de devreye alınacak. 
Progresiva, enerji depolama tesisinin inşası için Çinli Harbin Electric International Company (HEI) ile bugün kapsamlı bir EPC anlaşması imzalayacak. 
Projede Progresiva ‘Yatırımcı', HEI ‘EPC Ana Yüklenicisi', Pomega ‘Depolama Sistemleri Alt Yüklenicisi' ve Kontrolmatik ‘Elektrik ve İnşaat Alt Yüklenicisi' olarak görev alacak. 
Bu proje için 300 milyon dolarlık finansman Çin'den HEI aracılığı ile sağlanırken, Kontrolmatik grup şirketi Pomega yerli depolama sistemlerini sağlayacaktır. Ayrıca Kontrolmatik elektrik ve inşaat işleri kapsamında altyüklenici olarak görev alacak. 2027 yılında geçici kabul aşamasına gelmesi beklenen projenin, 1 GWh'lik depolama tesisinin 2025 yılında devreye alınması planlanmaktadır.  250 MW'lık bir Rüzgar Enerji Santrali'nin de bünyesinde bulunacağı projenin özellikleri şöyle:
•  50 adet 5 MW'lık rüzgar türbini
•  Depolama kapasitesi 1 GWh (250 MW x 4 saat)
•  Şebekeye bağlantı noktası Türkgücü TM (380 kV, 35 km)
•  Santral kapasite faktörü ~%40 (875.000 MWh/yıl) 

Söz konusu yatırımla böylesi büyük çaplı bir projenin hayata geçirilmesi ve bu sayede Türkiye'nin enerji üretimi ve enerji ihracatı konularındaki büyük potansiyeline katkı sağlayarak aynı zamanda ulusal karbon emisyonu azaltma hedeflerine daha hızlı ulaşma konusunda da önemli bir adım atılması öngörülmektedir. Pomega bu projenin 1 GWh depolama kısmının tedarikçisi olarak da yenilenebilir ve temiz enerji gelişimine katkı sağlayacaktır.
Projenin konumu itibarıyla, hem  enerjinin en yoğun olarak tüketildiği sanayi bölgelerine yakınlığı hem GWh ölçeğindeki ilk depolama tesisi olması, hem de yüzde 40'lık yüksek kapasite faktörüne sahip Rüzgar Enerji Santrali'nden sağlanacak enerji üretimiyle kullanıcılara ulusal şebekeye emre amadeliğiyle yüksek yeşil enerji sağlaması ve böylelikle enerji arz güvenliğini güçlendirmesi beklenmektedir.  

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR) 5 Yıllık Grafiği:

%18990,07 Kazandıran Teknoloji Şirketinden 300 Milyon Dolarlık Anlaşma

 

21 Şub 2024 - 10:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.