Devletten Elektrik Şirketine 84.500.000 TL'lik Yatırım!

Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GEREL) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirimde Zonguldak/Çaycuma’da yapılacak modernizasyon ve tevsi yatırım hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberin devamında...

Abdurrahman Zengin
Abdurrahman Zengin Tüm Haberleri

Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GEREL), yönetim kurulunun 01.03. 2024 tarihli kararı ve TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından 29.02.2024 tarihinde onaylanan 565427 belge numaralı Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında önemli adımlar attı.

Şirketin aldığı kararlara göre:

  • Zonguldak İli Çaycuma İlçesindeki Organize Sanayi Bölgesinde, mevcut üretim tesisine modernizasyon ve tevsi yatırımı yapılacak.
  • Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Faiz Desteği gibi desteklerden yararlanılacak.
  • Yatırım sürecinin yasal takibi için Sn. Erkan İZGİ görevlendirildi.

Yatırım Teşvik Belgesi'nin bitiş tarihi 29.12.2026 olarak belirlenirken, toplam yatırım miktarı 84.500.000 TL olacak şekilde planlandı. Bu yatırımın Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi İndirimi, Faiz Desteği ve Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği gibi çeşitli desteklerden yararlanması bekleniyor.

GEREL, Zonguldak/Çaycuma'da gerçekleştireceği bu modernizasyon ve tevsi yatırımıyla bölgeye ve ekonomiye önemli katkılar sağlamayı hedefliyor.

Yapılan KAP Açıklaması:

Şirketimiz Yönetim Kurulu 01.03.2024 tarihli kararı ve TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından 29.02.2024 tarihinde onaylanan 29.02.2024 tarih ve 565427 belge nolu Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında aşağıdaki kararları almışlardır.      

1-TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nün 29.02.2024 tarihli ve 565427 belge nolu Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında, Zonguldak İli Çaycuma İlçesinde mevcut fabrikamızın bulunduğu Organize Sanayi Bölgesinde mevcut üretim tesisine modernizasyon ve tevsi yatırım yapılmasına,      

2-Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yapılan bu yatırımda, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Faiz Desteği ve sağlanan sair desteklerden Şirket’in yararlandırılmasına,   

3-Söz konusu yatırım için gerekli yasal sürecin takip edilmesi ile ilgili Sn. Erkan İZGİ’nin görevlendirilmesine,      

Karar verilmiştir.   

Yatırım Teşvik Belgesi’nin bitiş tarihi 29.12.2026 olup, detayı aşağıdaki gibidir.   

Makine – Teçhizat Yatırımı 77.503.550 TL ve Diğer Harcamalar 6.996.450 TL olmak üzere, toplam 84.500.000 TL’dir.   

Yatırımın Yararlanacağı Destek Unsurları

– Gümrük Vergisi Muafiyeti          

– KDV İstisnası   

– Vergi İndirimi % 70, Yatırıma Katkı Oranı % 30    

– Faiz Desteği           

– Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği 6 Yıl 

01 Mar 2024 - 16:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.