Paranızı 5'e Katlayan Halka Arz Şirketinden Temettü Açıklaması!

Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TARKM) Kamuyu aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde kar dağıtım politikası hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberin devamında...

Abdurrahman Zengin
Abdurrahman Zengin Tüm Haberleri

Eylül 2023'te halka arz olan ve yatırımcısına o tarihten beri %428.76 oranında getiri sağlayan Tarkım Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TARKM), kâr dağıtım politikasına ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na ( KAP) yapılan bildirime göre şirket, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Mevzuatı, Vergi Mevzuatı ve ilgili diğer düzenlemeler ile şirket Esas Sözleşmesi'ndeki kâr dağıtımı ile ilgili maddeler çerçevesinde hareket etmektedir.

Şirket, kâr dağıtımında Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uygun olarak pay sahipleri ve şirket menfaatleri arasında dengeli ve tutarlı bir politika izlemekte, finansal tablolarında yer alan dönem kârı esas alınarak hesaplanan dağıtılabilir kâr tutarı üzerinden yasal yedekler ayrıldıktan sonra, mevzuat ve esas sözleşme hükümleri ile şirketin stratejileri, politikaları ve ekonomik gelişmeler dikkate alınarak kâr payı tutarı hesaplamaktadır.

Kâr dağıtım önerisi, Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemeleri çerçevesinde Yönetim Kurulu tarafından hazırlanarak Genel Kurul'un onayına sunulacak. Açıklamada, kâr dağıtımında ortaklar ve kâra katılan diğer kişiler için belirlenen kâr payı dağıtım oranının da dikkatlice belirleneceği ifade edildi. Borsada işlem görmeyen ortaklıklar için kâr payı dağıtım oranının, bağışlar eklenmiş net dağıtılabilir dönem kârının en az yüzde yirmisi olması gerektiği vurgulandı.

TARKIM, şirket menfaatlerini göz önünde bulundurarak kâr payı dağıtılmasını prensip olarak benimsemekte ve kâr payı ödemeleri, kâr payı kuponunun ortaklığa ibrazı karşılığında gerçekleştirilmekte. Kâr payının dağıtılacağı tarihler ve yöntem, Esas Sözleşme hükümlerine göre Yönetim Kurulu'nun teklifi ve Genel Kurul'un kararı ile belirlenecek.

Şirketin kâr dağıtımına ilişkin yönetim kurulu önerisi ve kâr dağıtım tablosu, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen şekil ve içerikte, olağan Genel Kurul gündeminin ilan edildiği tarihte kamuya duyurulacak ve şirketin internet sitesinde ilan edilecek. Kâr dağıtım tablosu ayrıca, ortaklık merkezinde pay sahiplerinin incelemesine açık tutulacak.

Yapılan KAP Açıklaması:

“Şirketimiz Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türk Ticaret Kanunu hükümleri, Sermaye Piyasası Mevzuatı, Vergi Mevzuatı ve diğer ilgili düzenlemeler ile Esas Sözleşmemizin kâr dağıtım ile ilgili maddesi çerçevesinde kâr dağıtımı yapmaktadır. Kâr dağıtımında, Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uygun olarak pay sahipleri ve Şirket menfaatleri arasında dengeli ve tutarlı bir politika izlenmektedir. Mevcut yasal düzenlemeler kapsamında hazırlanmış olan finansal tablolarımızda yer alan dönem kârı esas alınarak hesaplanan dağıtılabilir kâr tutarı üzerinden yasalarla belirlenen genel yedek akçeler ayrıldıktan sonra bu konudaki mevzuat ve esas sözleşme hükümleri ile şirketimizin uzun ve kısa vadeli şirket stratejileri, yatırım ve finansman politikaları, piyasa değeri, nakit akımları ve ekonomik gelişmeler dikkate alınarak hesaplanacak kâr payı tutarı, Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemeleri çerçevesinde Yönetim Kurulu tarafından hazırlanacak kâr dağıtımı önerisi ile Genel Kurul’un onayına sunulmaktadır. (Dağıtılacak kâr bakımında ortaklar ve kâra katılan diğer kişiler için belirlenen kâr payı dağıtım oranı belirlenmesi gerekmektedir. Payları borsada işlem görmeyen ortaklıklar için kâr payı dağıtım oranı, bağışlar eklenmiş net dağıtılabilir dönem kârının yüzde yirmisinden az olamayacaktır.) Genel Kurulumuzun kararları çerçevesinde nakden kâr dağıtılabilir. Şirketimiz, şirket menfaatlerini de göz önünde bulundurarak kâr payı dağıtılmasını prensip olarak benimsemektedir. Kâr payı ödemeleri kâr payı kuponunun ortaklığa ibrazı karşılığında yapılır. Kâr payının hangi tarihlerde ve ne şekilde dağıtılacağı esas sözleşmenin ilgili maddesine göre Yönetim Kurulunun teklifi üzerine Genel Kurul tarafından kararlaştırılır. Genel Kurul tarafından kâr payı dağıtılması alındığı takdirde nakit kâr payı dağıtımı en geç kar dağıtımı kararının alındığı Genel Kurul toplantı tarihini takiben en geç iki ay içinde yapılması amaçlanmakta olup kâr dağıtım tarihine Genel Kurul karar vermektedir. Şirketimizin kâr dağıtımına ilişkin yönetim kurulu önerisi, şekli ve içeriği Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen kâr dağıtım tablosu ile birlikte en geç olağan Genel Kurul gündeminin ilan edildiği tarihte, Sermaye Piyasası Kurulu’nun özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde kamuya duyurulur ve ortaklığın internet sitesinde ilan edilir. Kâr dağıtım tablosu ayrıca ortaklık merkezinde pay sahiplerinin incelemesine açık tutulur. Şirket Esas Sözleşmesi’ne göre; Yönetim Kurulu, Genel Kurul tarafından yetkilendirilmiş olmak ve Sermaye Piyasası Düzenlemelerine uymak kaydı ile kâr payı avansı dağıtılabilir.”

28 Mar 2024 - 15:25 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

01

Alper - Bekleyen yatırımcılarına hayırlı olsun ytd değildir

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 28 Mart 18:44