163 Milyar TL Kar Eden THY'den ŞOK Eden Temettü Kararı!

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde 2023 yılına ilişkin kar payı dağıtımı hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberin devamında...

Abdurrahman Zengin
Abdurrahman Zengin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türk Hava Yolları A.O. ( THYAO), yatırımcıların büyük bir merakla beklediği 2023 yılına ilişkin temettü dağıtım kararını duyurdu. Şirket, 2023 yılında elde ettiği rekor düzeydeki net kârına rağmen, yapılan açıklamaya göre temettü dağıtımı gerçekleştirmeyecek. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP) 3 Nisan 2024 tarihinde yapılan bildirime göre, şirketin 2023 hesap dönemine ait konsolide finansal tabloları PwC Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından denetlenmiş ve net dönem karı olarak 162.998.000.000 TL rapor edilmiştir.

Bu finansal sonuçlar, Türkiye Muhasebe/Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS)’na uygun olarak hazırlanmış olup, Vergi Usul Kanunu (VUK) geçici 33. maddesi gereğince, 31.12.2023 tarihinde enflasyon muhasebesi uygulanarak elde edilen sonuçlar neticesinde, VUK bazlı kayıtlarda 11.884.059.676 TL net dönem karı ve 41.585.120.658 TL geçmiş yıllar zararları raporlanmıştır.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun 07.03.2024 tarih ve 14/382 sayılı kararı uyarınca, yasal kayıtlarda kâr payı dağıtımı yapılabilmesi için enflasyona göre düzeltilmemiş dönem karı ve geçmiş yıl zararları baz alınması gerekmektedir. Ancak, THY’nin yasal kayıtlarında bulunan net dönem karının, geçmiş yıl zararlarını karşılamadığı ve dolayısıyla dağıtılabilecek bir karın bulunmadığı belirtilmiştir.

Aynı karar çerçevesinde, TMS/TFRS ve VUK bazlı finansal tablolarda yapılacak olan enflasyon düzeltmesi sonucu ortaya çıkan geçmiş yıl zararları ve endeks farklarının mahsuplaşması işlemi de Genel Kurul'un onayına sunulacak. Şirketin TMS/TFRS tablolarında kullanılan para birimi USD olduğundan, bu tablolarda enflasyon muhasebesi uygulanmamıştır. Öz sermaye hesaplarında herhangi bir mahsuplaşma işlemi yapılmamıştır.

Bu durum neticesinde, THY yönetimi tarafından yapılan açıklamada, 2023 yılı net dönem karının geçmiş yıllar zararlarına transfer edilmesinin uygun görüldüğü ve bu kararın Olağan Genel Kurul toplantısında hissedarların görüş ve onayına sunulacağı ifade edildi. Bu gelişme, şirketin finansal yapılanmasını güçlendirme ve uzun vadeli stratejilerine odaklanma niyetini gösteriyor.

Yapılan KAP Açıklaması:

''Ortaklığımız tarafından TTK ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: II, 14.1 No'lu Tebliği hükümleri çerçevesinde Türkiye Muhasebe/Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS)'na uygun olarak hazırlanan ve PwC Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından denetlenen 01.01.2023-31.12.2023 hesap dönemine ait konsolide finansal tablolara göre 162.998.000.000 TL net dönem karı bulunmaktadır. Vergi Usul Kanunu geçici 33. maddesi gereğince 31.12.2023 tarihinde VUK bazlı kayıtlarda enflasyon muhasebesi uygulanmıştır. Enflasyon muhasebesi uygulaması öncesi yasal kayıtlarda (Vergi Usul Kanunu'na göre tutulan kayıtlarda) 11.884.059.676 TL net dönem karı, 41.585.120.658 TL geçmiş yıllar zararları bulunmaktadır. Sermaye Piyasası kurulunun 07.03.2024 tarih ve 14/382 sayılı kararı uyarınca kâr payı dağıtım tablosunda karşılaştırma için sunulan 2023 yılı yasal kayıtları için enflasyona göre düzeltilmemiş dönem karı ve geçmiş yıl zararları baz alınmalıdır. Yasal kayıtlarda yapılan enflasyon muhasebesi öncesi kayıtlarımızda bulunan dönem net karı geçmiş yıl zararlarından düşük olduğu için yasal kayıtlarda dağıtılabilecek bir kar bulunmamaktadır. Yine aynı kararda hem TMS/TFRS hem de VUK bazlı finansal tablolarda yapılacak olan enflasyon düzeltmesi sonucunda ortaya çıkan geçmiş yıl zararları endeks farklarının mahsuplaşma işleminin Genel Kurul'a sunulması istenmektedir. Ortaklığımızın TMS/TFRS tablolarını hazırlarken kullandığı para birimi USD olduğu için bu tablolarda enflasyon muhasebesi uygulanmamıştır. VUK kayıtlarında ise öz sermaye hesaplarında herhangi bir mahsuplaşma işlemi yapılmamıştır. Olağan Genel Kurul toplantısında hissedarların görüş ve onayına arz edilmek üzere; Yukarıda bahsedilen kurul kararı sebebiyle yasal kayıtlarda kâr payı dağıtımına konu edilecek kaynak bulunmadığından, Türkiye Muhasebe/ Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS)'na uygun olarak hazırlanan mali tablolara göre elde edilmiş olan 162.998.000.000 TL net dönem karının da geçmiş yıllar karlarına transfer edilmesi uygun olup 2023 yılı Kar Payı Dağıtım Tablosu ekte sunulmaktadır.''

03 Nis 2024 - 18:59 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.